قول سعودي ها براي اعلام نظر شفاف درخصوص پروازها و ويزاي زائران كشورمان تا امروز

به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني سازمان حج و زيارت، «سعيد اوحدي» كه در رأس هيئت ايراني مذاكره كننده حج به عربستان سفر كرده است، شنبه شب درخصوص روند مذاكرات حج 95 با طرف سعودي گفت: با توجه به جلسه كارشناسي كه بعد از ظهر روز جمعه درخصوص جزئيات مسائل فني مطرح شد، در آن جلسه جمع بندي شد كه روز شنبه جلسه اي را با قائم مقام وزير حج عربستان براي دستيابي به نتيجه نهايي داشته باشيم كه اين جلسه ساعت 13 امروز (شنبه) در دفتر وزير حج عربستان برگزار شد و 5 ساعت بطول انجاميد.
وي افزود: در حالي كه روزهاي جمعه و شنبه جزء تعطيلات رسمي در كشور عربستان است، با اين وجود اين جلسه طولاني كه بر سه موضوع تأكيد داشت، برگزار گرديد.
رئيس سازمان حج و زيارت ادامه داد: قرار بود طرف سعودي راهكارهاي خودش درخصوص چگونگي صدور ويزا را بصورت شفاف اعلام كند همچنين موضوع استفاده از ظرفيت شركت هاي هواپيمايي ايراني همانند سال گذشته بر اساس سهميه اي كه براي شركت هاي داخلي و سعودي تعريف شده است و تامين امنيت زائران از موضوعات مطرح شده در اين نشست بود.
اوحدي در اين خصوص گفت: وزارت حج عربستان درخصوص موضوع ويزا اعلام كرد كه در حال بررسي هستيم كه ويزا در داخل ايران و يا در فرودگاه هاي جده و مدينه منوره صادر شود كه اين موضوع مورد استقبال ما قرار گرفت البته اعلام كردند كه هماهنگي هاي اين موضوع بايستي با وزارت امور خارجه عربستان انجام شود كه در اين خصوص منتظر پاسخ قطعي وزارت حج آن كشور هستيم.
رئيس سازمان حج افزود: در خصوص پروازها طرف سعودي متأسفانه هنوز به نتيجه قطعي نرسيده كه قرار است تا ظهر روز يكشنبه نتيجه را اعلام كنند.
سرپرست تيم مذاكره كننده حج جمهوري اسلامي در پاسخ به اين پرسش كه برخي منابع از تعيين شرايطي براي حضور زائران ايراني در حج حكايت دارند، تصريح كرد: خواهش من اين است كه به اين گمانه زني ها كه گاهي اوقات اتفاق مي افتد و صحت ندارد، توجه نكنيم. تا اين لحظه غير از مسائل فني كه اعلام كرديم موضوعي مطرح نشده است.
وي افزود: از جمله موارد مطروحه در نشست با سعودي ها موضوع تأمين امنيت زائران بود كه به آنها اعلام كرديم كه 50 جلسه آسيب شناسي و كارشناسي در اين خصوص از سال گذشته داشته ايم و قرار است فردا پيشنهادهاي خود را بصورت مكتوب به آنها اعلام كنيم كه البته طرف سعودي نيز راهكارهاي خوبي را درخصوص تأمين امنيت حجاج در تفاهم نامه عنوان كرده و بايد منتظر باشيم تا در جلسه روز يكشنبه در اين خصوص به نتيجه برسيم.
رئيس سازمان حج و زيارت كشورمان تأكيد كرد: تا اين لحظه در 4 جلسه اي كه با وزارت حج عربستان داشتيم صرفا مباحث فني مطرح شده كه البته طرف سعودي درخصوص دو موضوع مهم پرواز حجاج و صدور ويزاي زائران نظر شفاف و روشن خود را اعلام نكرده است البته قول دادند كه نظر روشن خود را تا روز يكشنبه اعلام كنند.
اين مقام مسئول در پايان به حضور مديرعامل هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران در تيم مذاكره حج اشاره داشت و گفت: وي نيز در اين سفر جلسه اي با رئيس هواپيمايي عربستان خواهد داشت كه نتيجه آن اعلام خواهد شد.
شبد**1953** 3404

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «قول سعودي ها براي اعلام نظر شفاف درخصوص پروازها و ويزاي زائران كشورمان تا امروز» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3091) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا