اوباما قانون ممانعت از فروش بویینگ به ایران را وتو می‌کند

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که اگر مجلس نمایندگان قانونی را که قصد آن ممانعت از فروش هواپیماهای مسافربری بویینگ به ایران است، به تصویب برساند آن را وتو خواهد کرد چرا که موجب تضعیف توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 می‌شود.

این قانون که هم‌اکنون در مجلس نمایندگان آمریکا تحت بررسی قرار دارد، آخرین مورد از تلاش‌های جمهوری‌خواهان برای جلوگیری از فروش هواپیماهای شرکت‌های بویینگ و ایرباس به ایران است، در حالی که اجازه این معامله در توافق هسته‌ای داده شده است.

کاخ سفید اعلام کرده است که متحدان آمریکا نیز این قانون را در صورت به تصویب رسیدن، نقض توافق هسته‌ای خواهد دانست.

برخی اعضای کنگره ابراز نگرانی کرده‌اند که ممانعت از فروش این هواپیماها هزینه‌هایی برای اشتغال در بر خواهد داشت اما مخالفان ادعا می‌کنند که این هواپیماهای مسافربری ممکن است برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار گیرد.

این اقدام مجلس نمایندگان هم‌چنین مانع از این می‌شود که وزیر خزانه‌داری آمریکا بتواند اجازه داد و ستد یک موسسه مالی آمریکایی مرتبط با صادرات و صادرات مجدد هواپیما به ایران را بدهد. این قانون هر مصوبه‌ای پیش از این قانون را که اجازه فروش بویینگ و ایرباس به ایران می‌دهد، ملغی می‌کند.

این اقدام علاوه بر این، نقش تامین مالی بانکی این فروش‌ها به ایران را محدود می‌کند.

مجلس نمایندگان قرار است در هفته جاری این قانون را به رای بگذارد اما ممکن است در سنا با مخالفت مواجه شود چراکه برای به تصویب رسیده به حمایت دموکرات‌ها نیاز دارد.

52311


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اوباما قانون ممانعت از فروش بویینگ به ایران را وتو می‌کند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-319031) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر آنلاین