ملک سلمان از قدرت کناره گیری می کند

به گزارش افکارنیوز،

  بخش خلیج فارس موسسه واشنگتن حاکی از این است که ملک سلمان پادشاه عربستان در نظر دارد به نفع پسرش محمد که جانشین ولیعهد است از قدرت کنار برود.

بنابر گزارش بخش خلیج فارس موسسه واشنگتن، ملک سلمان پادشاه عربستان درصدد است به نفع پسرش محمد که جانشین ولیعهد است از قدرت کنار گیری و همچنین محمد بن نایف ولیعهد را نیز برکنار کند.

بر اساس این گزارش این اقدام ملک سلمان برگرفته از نمونه اردنی روند انتقال قدرت است.

تاکید ملک سلمان بر تغییر ساختار انتقال قدرت از افقی به عمودی

موسسه واشنگتن به نقل از منابع بلندپایه متعدد اعلام کرد که ملک سلمان به برادرانش خبر داده است که ثبات عربستان نیازمند تغییر ساختار قدرت از شکل افقی به عمودی است به این معنی که بر خلاف رسم کنونی که قدرت بین برادران در گردش است به شکل عمودی به فرزندان پادشاه برسد و در نتیجه قدرت به پسرش محمد منتقل شود.

این در حالی است که از زمان تاسیس عربستان سعودی در سال 1932 قدرت از عبدالعزیز پادشاه و موسس عربستان به پسرس سعود فیصل و پس از او به خالد و فهد و عبدالله منتقل شد و سپس ملک سلمان پادشاه کنونی در تاریخ 23نوامبر 2015 بر تخت پادشاهی تکیه زد.

بر این اساس باید قدرت پس از ملک سلمان به محمد بن نایف ولیعهد سعودی منتقل شود اما بر اساس گزارش موسسه واشنگتن وی به دست پسر عمو و جانشین ولیعهد یعنی محمد بن سلمان به حاشیه رانده شده است.

در این گزارش به نقل از منابع مزبور آمده است که ملک سلمان این اقدام را در راستای نمونه اردن در تغییر ترتیب انتقال قدرت از برادران به فرزندان پادشاه انجام می دهد به اضافه اینکه به این نکته استناد کرده است که محمد بن نایف فرزند پسر ندارد در حالی که محمد بن سلمان دو پسر به نامهای سلمان و مشهور دارد.

بر اساس گزارش موسسه واشنگتن، ملک سلمان در نظر دارد در حالی که هنوز در قید حیات است به نفع پسرش محمد از قدرت کنارگیری کند تا بر خلاف اتفاقی که برای پسران پادشاهان سابق سعودی رخ داد، با این کار از به حاشیه رفتن خاندان خود و بیرون رفتن قدرت از چنگ آنان جلوگیری کند.

این منابع بلندپایه که موسسه واشنگتن از آنان نقل قول کرده است، به زمان مشخص روند کناره گیری ملک سلمان از قدرت اشاره ای نکرده اند اما به گفته آنان چه بسا این اقدام در فاصله چند هفته صورت بگیرد و اکنون پادشاه مبلغ زیادی را برای به دست آوردن حمایت از این تصمیم در بین خاندان حاکم آغاز کرده است.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ملک سلمان از قدرت کناره گیری می کند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( افکار نیوز ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-319057) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : افکار نیوز