خانه‌های مردم را با وسایل داخلش تخریب کردند

سلامت نیوز: بوستان سرخه حصار در سال 1359 به عنوان یک بوستان ملی در فهرست سازمان محیط‌زیست کشور قرار گرفت و در سال‌های ابتدایی دهه 60 بخشی از زمین‌های بوستان ملی سرخه حصار از سوی وزارت کشاورزی آن زمان به کارمندان این وزارتخانه واگذار شد. به دنبال این واگذاری غیرقانونی، شرکت تعاونی شهرک زیتون که نزدیک به چهار هزار عضو داشت، اقدام به ساخت‌و‌ساز در این زمین‌ها کرد اما پس از ساخت نزدیک به 100 واحد، سازمان محیط‌زیست کشور با این ساخت‌و‌ساز مخالفت کرده و جلوی آن را گرفت.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جهان صنعت، با وجود تمامی مخالفت‌هایی که با ساخت این شهرک صورت گرفت، این شهرک ساخته و به کارکنان وزارت جهاد کشاورزی در سال 62 فروخته و برای آنها سند رسمی صادر شد. بعد از واگذاری قسمتی از زمین‌های این منطقه به تعداد قابل توجهی از افراد مشخص شد که این منطقه در حریم تهران قرار دارد و حریم کاربری ندارد و امکان ساخت‌و‌ساز در آن نیست. پس از آن اما شهرداری اقدام به تخریب این شهرک کرد که به دنبال آن پیگیری‌های مردم بیش از ٢٢ حکم قضایی و حکم دیوان عدالت اداری را به دنبال داشت که براساس آن شهرداری موظف به صدور پروانه ساختمانی شد.
پیش از این محمدهادی حیدرزاده، مدیرکل پیشین حفاظت محیط‌زیست استان تهران از ضرورت تحویل زمین معوض به زمین‌داران شهرک زیتون در پارک‌ ملی سرخه‌حصار و پیش‌بینی سه نقطه جدید برای مالکان این شهرک خبر داده و گفته بود: متاسفانه این واگذاری بدون استعلام از محیط‌زیست و بدون توجه به مقوله زیست محیطی آن منطقه صورت گرفت.


او همچنین در رابطه با مکان جایگزین برای سکونت شهرک نشینان گفته بود: قرار شده سه نقطه در استان تهران به عنوان زمین معوض جانمایی شوند تا این افراد از لحاظ اقتصادی هم آسیب نبینند که مسوولیت این اقدام را هم وزیر راه‌و‌شهرسازی و معاون وی برعهده گرفته‌اند. در حال حاضر در این شهرک 123 واحد و 18 باب مغازه ساخته شده که غیر مجاز است. بنابراین سه نقطه در تهران مکان‌یابی شده که شامل فاز‌های 8 و 11 پردیس، یک نقطه در پرند و یک نقطه در دماوند است.
با این حال اهالی شهرک زیتون قبلا گفته بودند که زمین‌های پیشنهادی‌ به اندازه ملک‌های فعلی ارزشمند نیست.
با این اوصاف، شهرک زیتون و حواشی‌اش دوباره خبرساز شده است. اهالی می‌گویند دوباره ماموران شهرداری به این شهرک رفته و خانه‌ها را تخریب کرده‌اند. این‌ در حالی است که مقاومت اهالی باعث به وجود آمدن درگیری شده است.


به گزارش خبر آنلاین ساکنان شهرک زیتون می‌گویند که دیروز نیروهای شهرداری با همراهی نیروهای انتظامی به این شهرک واقع در سرخه حصار مراجعه و با اهالی این شهرک درگیر شدند. در جریان این درگیری تعدادی از مردم زخمی و به گفته شاهدان یکی از اهالی کشته شده است.
احمدیان یکی از ساکنان این شهرک حادثه را چنین شرح می‌دهد: ساعت چهار صبح بود که به شهرک حمله کردند. تمامی ماشین‌های مردم را خرد کردند و مردم را کتک زدند. مردم در برابر آنها مقاومت کردند اما چون آنها مسلح بودند مردم توانی برای جلوگیری از آنها را نداشتند.
این ساکن شهرک ادامه می‌دهد: ماموران یگان ویژه از طرف شهرداری بودند. 40 تا 50 اتوبوس را آورده بودند تا مردم را منتقل کنند.
به گفته او، بعد از درگیری‌، مجروحان به بیمارستان منتقل شده‌اند اما مردم برای مراجعه به بیمارستان با مشکلاتی مواجه شده‌اند: اورژانس آمد ولی گفت مردم مجروح و زخمی را به بیمارستان منتقل نمی‌کند و برای انتقال ماموران مجروح و زخمی به شهرک آمده است. ما را تا دم پارک آوردند چون اجازه تردد ماشین‌ به داخل نبود. بالاخره اورژانس 115 آمد و ما الان در بیمارستان امام حسین (ع) هستیم.
خانم احمدیان می‌گوید به واسطه ضربه محکمی که به چشمش خورده و خون‌مردگی ایجاد شده،‌ در بخش چشم پزشکی بیمارستان امام حسین‌(ع) به سر می‌برد.
او در پاسخ به اینکه چه تعداد زخمی و مجروح از حادثه دیشب به بیمارستان منتقل شده‌اند، می‌گوید: اطلاع دقیقی از تعداد زخمی‌‌ها ندارم. بخشی از زخمی‌ها را به بیمارستان امام‌خمینی منتقل کرده‌اند و ما دو نفر را به بیمارستان امام حسین‌(ع) آوردند.
این ساکن شهرک ادامه می‌دهد: مردی 50 ساله در میان زخمی‌ها بود که از شدت جراحت بیهوش بود. تمام سر و صورتش خون‌آلود بود و فکر نمی‌کنم که زنده مانده باشد.
به گفته او، در پی درگیری‌های ماموران و مردم، افرادی دستگیر شده‌اند اما دو ساعت بعد آزاد شده‌اند.
احمدیان از بسته بودن راه ترکمن‌ده خبر می‌دهد و می‌گوید: مسیر ترکمن‌ده از زمین‌های ما رد می‌شود. سال‌هاست که در این منطقه زندگی می‌کنیم و 30 سال است که داریم داد می‌زنیم ولی کسی صدایمان را نمی‌شنود. این زمین‌ها سند ششدانگ دارد و ما قانونی در این مکان زندگی می‌کنیم.
او می‌گوید: حضور دو هزار مامور در ساعت 5 صبح در شهرک نشان می‌دهد که حکم قانونی برای تخلیه نداشته‌اند. اگر حکم داشتند، روز می‌آمدند.مقدمی، یکی دیگر از ساکنان این شهرک عنوان کرده:مجروحان را سریع از محل حادثه دور کردند.
این ساکن شهرک در پاسخ به این سوال که آیا پیش از تخریب به ساکنان این شهرک اطلاعی داده شده بود، می‌گوید: به کسی اطلاع نداده بودند. هیچ حکمی مبنی بر تخریب یا تخلیه صادر نشده و خانه‌های ما با اسباب و اثاثیه در حال نابودی است.
مقیمی می‌گوید: بعد از 30 سال پیگیری ساکنان و با وجود فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه به صورت مجدانه حق و حقوق مردم پرداخت شود، حالا با تخریب خانه‌ها دارند صورت‌مساله را پاک می‌کنند.


۲.۵ سال از آخرین تخریب می‌گذرد
به گفته این ساکن شهرک زیتون، تخریب یکباره این شهرک در حالی انجام می‌شود که دو سال و نیم پیش از آخرین تخریب بخشی از خانه‌های این شهرک می‌گذرد. از دو سال و نیم پیش که آخرین تخریب‌ها در شهرک انجام شد مردم به همه جا سر زدند و پیگیری کردند و 22 حکم قضایی و حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر الزام شهرداری به صدور پروانه ساختمانی صادر شده است‌ اما حالا شاهد تخریب خانه‌های مردم هستیم.
گرچه محمدهادی حیدرزاده، مدیرکل پیشین حفاظت محیط‌زیست استان تهران چندی پیش در گفت‌و‌گو با ایسنا از پیش‌بینی سه نقطه جدید برای مالکان شهرک زیتون در سرخه‌حصار خبر داده بود اما ساکنان شهر می‌گویند که در رابطه با مکان جایگزین برای سکونت شهرک‌نشینان صحبتی با آنها نشده است.


مردم‌: اهالی شهرک را کتک زدند
قناعتی: هیچ زد و خوردی صورت نگرفته
از سویی دیگر عضو هیات رییسه شورای شهر تهران در رابطه با درگیری نیروهای شهرداری تهران با ساکنان شهرک زیتون توضیحاتی ارائه کرد.
ابوالفضل قناعتی در گفت‌و‌گو با میزان گفت: دیروز شاهد تخریب حدود 220 مورد ساخت‌و‌ساز در منطقه‌ای تحت عنوان شهرک زیتون بودیم.
وی با اشاره به قرار گرفتن شهرک زیتون در حریم شهر تهران اظهار کرد: زمانی که زمین‌ها به کارکنان وزارت جهاد تعلق گرفت آن محدوده در قالب حریم تهران مطرح نبود اما بعد از گذشت مدت زمانی این بخش در طرح جامع و تفصیلی تهران به عنوان حریم پایتخت معرفی شد. پس از قرار گرفتن این محدوده در قالب حریم تهران این بخش به محیط‌زیست پایتخت تحویل داده و در این رابطه تصمیم‌گیری شد که این بخش به عنوان جنگل، مرتع و فضایی برای فیلتر هوای تهران باشد.
قناعتی درخصوص ساخت‌و‌سازهای صورت‌گرفته در شهرک زیتون اذعان کرد: طی سال‌های گذشته 220 دیوار‌کشی در شهرک زیتون به صورت غیر‌قانونی انجام شد و در این میان تنها تعداد معدودی از مالکان اقدام به ساخت خانه در این منطقه کرده بودند.
قناعتی با تاکید بر نقش نداشتن شهرداری تهران در تخریب خانه‌های ساخته شده در شهرک زیتون خاطر نشان کرد: با توجه به حکم مقام قضایی و اقدامات سازمان محیط‌زیست از شهرداری منطقه 17 درخواست شد که برای تخریب ساخت‌و‌سازها در مجتمع زیتون اقدام کنند. در واقع تخریب شهرک زیتون در شورای تامین تهران به تصویب رسیده و مسوولان شهرداری نقشی در تخریب آن نداشته‌اند.
عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به برخی از حاشیه‌ها مبنی بر درگیری نیروهای شهرداری با ساکنان شهرک زیتون تاکید کرد: درگیری ایجاد شده لفظی بوده و افراد زد و خوردی با یکدیگر نداشته‌اند. این در حالی است که اهالی این شهرک به صراحت از ضرب و شتم شدید برخی اهالی به دست ماموران خبر دادند.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خانه‌های مردم را با وسایل داخلش تخریب کردند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( سلامت نیوز - سلامت ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-319128) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : سلامت نیوز - سلامت