بررسی عملکرد تورمی برنامه های توسعه/کدام برنامه توسعه ای رکورد دار نرخ تورم بالا در ایران است؟

اقتصاد > اقتصاد کلان - دولت در حالی نرخ تورم تک رقمی را نشانه گرفته است که بررسی ها نشان می دهد متوسط نرخ تورم در سال های اجرای برنامه های توسعه ای اول تا پنجم همواره بیش از 14 درصد بوده است .

 به گزارش خبرآنلاین، ایران از معدود کشورهایی است که هنوز با نرخ تورم بالاتر از 10 درصد روبروست . هر چند کشورهای اندکی در جهان وضعیتی مشابه ایران دارند اما دیرپایی تورم در کشور و بالا بودن این نرخ در 5 دهه اخیر وضعیت اقتصادی ایران را ویژه و خاص کرده است .

 برآوردهای صورت گرفته از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی نشان می دهد پایین ترین متوسط نرخ تورم در ایران در سال های اجرای برنامه های توسعه ای در دوره اجرای برنامه سوم توسعه محقق شده است .متوسط نرخ تورم در این دوره زمانی که سال های 1379 تا 1383 را در بر می گیرد، 14.1 درصد برآورد شده است . این در حالی است که بدترین عملکرد در این حوزه به سال های اجرای برنامه پنجم توسعه اختصاص دارد . بررسی ها مقدماتی نشانگر آن است که در این سال ها متوسط نرخ تورم در ایران به حدود 25.4 درصد رسید. تورم بالاتر از 25 درصد در حالی خودنمایی کرد که رشد اقتصادی و رشد سرمایه گذاری در این سال ها منفی اعلام شده است .

 بررسی ها نشانگر آن است که نرخ تورم در سال آینده در حدود 12 درصد خواهد بود . مهار تورم یکی از اصلی ترین برنامه های اجرایی دولت یازدهم است و عملکرد این دولت در این زمینه نیز از سوی بسیاری از کارشناسان مثبت اعلام می شود . نرخ تورم بالاتر از 35 درصد در سال 1392 به کمتر از 15 درصد در سال گذشته رسیده و برخی معتقدند ورود تورم به حلقه سخت ، عملیات مهار تورم را در ایران دشوارتر از قبل می کند . 

3535


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بررسی عملکرد تورمی برنامه های توسعه/کدام برنامه توسعه ای رکورد دار نرخ تورم بالا در ایران است؟» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3194) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر آنلاین