ضرورت اجراي شبكه هاي انتقال آب در مناطق عشايري گچساران

به گزارش خبرنگار ايرنا،پيشگيري از هزينه شدن بخش زيادي از اعتبارات، تجهيزات و نيروهاي انساني امور عشاير براي آبرساني سيار در اين شهرستان كه بخش عمده اي از آب آشاميدني عشاير آن با تانكر تامين مي شود لزوم ايجاد زيرساخت هاي تامين آب پايدار را دوچندان كرده است.
عشاير كه از اواخر شهريور هر سال به گچساران كوچ مي كنند و تا اواخر ارديبهشت در اين شهرستان اقامت دارند نيازمند توجه دولت براي پايان دادن به رنجواره تامين آب براي خود و دام هايشان هستند.
با توجه به اهميت آب سالم در مناطق عشايري براي بهداشت فرآورده هاي دامي و مردم و كمبود تجهيزات اين نياز بيشتر احساس مي شود.
رئيس اداره امور عشاير گچساران گفت: آب آشاميدني يكهزارو 800 خانوار عشايري در اين شهرستان با تانكر تامين مي شود.
قربان كرمي افزود: اين تعداد خانوار در 64 منطقه عشايري اين شهرستان مستقر هستند.
وي با اشاره به ارسال روزانه 230 متر مكعب آب آشاميدني به اين مناطق اظهار كرد: آبرساني سيار با شش دستگاه انجام مي گيرد.
كرمي بيان كرد: حدود دو هزار خانوار عشايري با10هزار نفر جمعيت فصل قشلاق را در مناطق دريلا،آبگندي و كلاغ نشين و ديگر مناطق عشايري اين شهرستان سپري مي كنند.
رئيس اداره امور عشاير گچساران گفت: سه ميليارد و 500 ميليون ريال از محل اعتبارات استاني و نفت در سال 94 براي آبرساني سيار به عشاير اين شهرستان اختصاص يافت.
وي افزود: در مدت اقامت عشاير در مناطق عشايري اين شهرستان شش ميليارد ريال اعتبار براي آبرساني نياز است.
كرمي از مسئولان خواست با توجه به اينكه در سال گذشته درصد زيادي از اعتبارات به اين اداره تخصيص پيدا نكرد، منابعي را براي آبرساني و خدمات رساني هرچه بهتر به عشاير شهرستان پيش بيني كنند.
وي بيان كرد:عشاير گچساران سالانه شش هزار و 500 تن گوشت قرمز، دو هزار و 800 تن شير، 150 تن پشم و 30 تن گوشت سفيد توليد مي كنند.
كرمي تعداد دام عشاير گچساران را 300 هزار راس برآورد كرد.
مديركل امور عشاير كهگيلويه و بويراحمد گفت: اجراي شبكه انتقال آب به مناطق عشايري بهترين راهكار براي رفع مشكل كم آبي در مناطق عشايري گچساران و ديگر نقاط اين استان است.
مجيد علي پور افزود: طرح مطالعاتي اجراي شبكه هاي انتقال آب براي تامين پايدار آب آشاميدني در 12 منقطه عشايري مناطق گرمسيري كهگيلويه و بويراحمد اجرا شده است كه سه مورد آن در گچساران است.
وي اظهار كرد: اجراي اين پروژه ها نيازمند تامين اعتبار 160 ميليارد ريالي است.
علي پور با اشاره به نقش جامعه عشاير در توليد ملي از مسئولان خواست براي تامين اعتبار طرح هاي پايداري آب عشاير كهگيلويه و بويراحمد به ويژه شهرستان گچساران كه 90 درصد آب آنها به وسيله تانكر انجام مي شود، چاره انديشي كنند.
شهرستان 120 هزار نفري گچساران در جنوب غربي كهگيلويه و بويراحمد قرار دارد.
8143/6162

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ضرورت اجراي شبكه هاي انتقال آب در مناطق عشايري گچساران» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3270) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا