بومی سازی طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی / بازطراحی پروژه اعزام انسان به فضا

رسالت سازمان فضایی ایران چیست؟
سازمان فضایی ایران، بازوی اجرایی برنامه‌های فضایی مصوب شورای‌عالی فضایی در کشور به شمار می‌آید و با توجه به اساسنامه این سازمان، انجام امور مطالعاتی، پژوهشی، طراحی، مهندسی و اجرا در حوزه فناوری فضایی و تقویت شبکه فضایی و ارایه خدمات از جمله وظایف سازمان فضایی ایران است. سازمان فضایی ایران به عنوان یک نهاد حاکمیتی در حوزه فناوری فضایی وظیفه تهیه و تنظیم برنامه‌های میان مدت و دراز مدت بخش فضایی کشور را با همکاری دستگاه‌های مربوط برای پیشنهاد به مراجع بالادستی به عهده دارد. به طور کلی می‌توان گفت تمامی امور مرتبط به فضای ماورای جو اعم از طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره در استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو از وظایف تعریف شده برای سازمان فضایی ایران می‌باشد.

سازمان فضایی در بهمن 91 یک موجود زنده را به فضا اعزام و توانست با موفقیت این محموله را بازیابی نماید. آیا این سازمان همچنان در جهت اعزام موجود زنده به فضا می‌کوشد؟
این پروژه در سال‌های قبل از 91 در پژوهشگاه هوا فضا تعریف شد. در این مدت چندین محموله با هدف توسعه فناوری به فضا ارسال و بازیابی شد که بنده در آن زمان ریاست پژوهشگاه هوا فضا را به عهده داشتم. پروژه اعزام موجود زنده به فضا یک پروژه تحقیقاتی است که با ارسال هر محموله بخشی از توانمندی‌های لازم را کسب می‌کنیم. این پروژه همچنان در پژوهشگاه هوا فضا دنبال می‌شود و هر زمان که لازم باشد سازمان فضایی به پژوهشگاه کمک خواهد کرد.

این وعده که تا سال99، سازمان فضایی می‌تواند انسان به فضا بفرستد تا چه اندازه دست یافتنی است؟
پروژه اعزام انسان به فضا در سال‌های قبل تعریف شده بود که هم اکنون در بخش اعزام موجود زنده به زیر مدار، به برخی از فناوری‌های لازم دست پیدا کرده ایم و در این بخش کشور در حال توانمند شدن است. این پروژه باید بازطراحی شود، چرا که منابع محدود است و باید هدف‌گذاری‌های این پروژه با منابع  همخوانی داشته باشد. پروژه اعزام انسان به فضا همچنان در پژوهشگاه هوا فضا فعال بوده و همکاران ما دراین پژوهشگاه مشغول مطالعات لازم هستند. برهمین اساس با کمک شورای راهبردی طرحی را برای بازطراحی این پروژه آماده خواهیم کرد که در شورای‌عالی فضایی مطرح می‌شود و پس از آن شورای‌عالی فضایی درباره این طرح تصمیم نهایی را خواهد گرفت. هم اکنون اولویت اصلی سازمان فضایی ایران طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجش از دور و مخابراتی است که از نظر ارایه خدمات بسیار مورد نیاز کشور می‌باشد. اما در مورد مشخص نمودن یک زمان قطعی نمی توان به صراحت پاسخ داد، چرا که در پروژه‌های فضایی فرآیندهای بسیاری باید دنبال شود تا به نتیجه مطلوب برسیم. هر چند که دستیابی به این هدف نیز توسط دانشمندان و متخصصان ایرانی دور از ذهن نیست، همانطور که در پرتاب ماهواره‌های کوچک به این توانمندی دست پیدا کرده ایم. هم اکنون پرتاب از توانمندی‌های ما به حساب می‌آید و هر زمان که نیازی احساس شود برای آن اقدام خواهیم کرد.

آیا سازمان فضایی ایران، همکاری‌های علمی و صنعتی با سازمان‌های فضایی دیگر کشورها دارد؟
حتماً این‌گونه است. فناوری فضایی یک فناوری بسیار پیچیده و در عین حال بسیار کاربردی است که هر کشوری برای دستیابی به آن و استفاده از خدمات آن در تلاش است. سازمان فضایی ایران نیز عضو باشگاه فضایی جهان است و جزو 11 کشوری است که ماهواره به فضا پرتاب کرده است. هم اکنون نیز در خصوص طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی در حال مذاکره با کشورهای صاحب فناوری هستیم و در داخل کشور هم در تلاشیم تا بتوانیم این فناوری را بومی سازی نماییم.

سازمان فضایی چه برنامه ای در جهت توسعه همکاری‌ها با پژوهشگاه دارد؟
پژوهشگاه فضایی می‌تواند بازوی اجرایی سازمان فضایی ایران باشد. سازمان فضایی قرار نیست همه کارها را خودش انجام دهد. سازمان براساس سند چشم انداز و نیازهای ضروری کشور پروژه تعریف می‌کند و اجرای آن را به نهادهای تحقیقاتی و علمی می‌سپارد. در این میان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه فضایی بسیار مهم هستند که می‌توانند در اجرای پروژه‌های سازمان بسیار کمک نمایند. مطمئناً ارتباط بسیار خوبی بین سازمان و پژوهشگاه برقرار است و ما هم در سازمان فضایی ایران به عنوان متولی بخش فضایی کشور به پژوهشگاه به عنوان یک بازوی توانمند نگاه می‌کنیم.

یک سال از حضور جناب‌عالی در پست ریاست سازمان فضایی می‌گذرد، مهم‌ترین دستاوردهای این یک سال چه بوده است؟
این سازمان چندین بار جایگاه‌های مختلفی را تجربه کرده و پس از یک تغییر و تحول، سال گذشته به جایگاه قانونی خود مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیوست. من و همکارانم تلاش کردیم در ابتدا چارچوب و ساختار سازمان را نسبت به این تحول بازسازی نماییم و معاونت‌های مورد نیاز در سازمان مانند معاونت فناوری فضایی را احیا نماییم. دبیرخانه شورای‌عالی فضایی نیز دوباره کار خود را آغاز کرد و کارگروه‌های لازم تشکیل و ساماندهی شد. در این سال ما به عنوان رئیس شورای سازمان بین‌المللی همکاری‌های فضایی کشورهای آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) انتخاب شدیم که باید از این فرصت به نحو احسن استفاده کنیم. در بخش بین‌الملل مذاکرات بسیار خوبی در زمینه تأمین ماهواره‌های مخابراتی و سنجشی و نیز توسعه فناوری بومی و افزایش توان طراحی و ساخت ماهواره با روسیه و کشورهای اروپایی انجام داده ایم که در حال پیگیری آن هستیم.
همچنین در راستای پرتاب ماهواره‌های بزرگ‌تر که در داخل کشور امکان پرتاب آن را نداریم با کشورهای صاحب پرتابگر مذاکرات بسیار مثبتی انجام شده است. درخصوص بازپس گیری ماهواره مصباح پس از مذاکرات متعدد با ایتالیایی‌ها به نتایج مطلوبی رسیدیم که نحوه بازپس گیری این ماهواره نیز بزودی مشخص خواهد شد که پس از گذشت سه سال از مصادره ماهواره مصباح توسط ایتالیایی‌ها این ماهواره به کشور برگردانده شده و برای پرتاب آن نیز مذاکرات را با کشورهایی که امکان پرتاب ماهواره را دارند، مانند روسیه و هند پی خواهیم گرفت.
ماهواره دوستی نیز در این سال در روز فناوری فضایی و با حضور ریاست محترم جمهوری رونمایی شد.
با همه این‌ها می‌توانم بگویم مهم‌ترین تغییری که در این سال به وجود آمد، ایجاد آرامش و ثبات در سازمان بود که این باعث می‌شود به دور از هیاهوی رسانه ای و تبلیغاتی بتوانیم پروژه‌های ضروری کشور را به درستی پیش ببریم.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بومی سازی طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی / بازطراحی پروژه اعزام انسان به فضا» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( قدس آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3320) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : قدس آنلاین