هواي بهاريِ روابط ايران و اروپا

اين گزارش نگاهي به سرخط اصلي خبرها و همچنين نوشته هاي سرمقاله نويسان و نويسندگان روزنامه هاي امروز يكشنبه 29 فروردين 1395خورشيدي انداخته و مهم ترين موضوع هاي مورد توجه اين روزنامه ها را بررسي كرده است.

***ظرفيت ها و چشم اندازهاي مثبت همكاري ايران و اروپا
سفر مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا به ايران، مسير توسعه همكاري ها ميان 2 طرف را هموار خواهد كرد. روزنامه هاي امروز از اين منظر به سفر موگريني پرداختند.
روزنامه «ايران» در گزارشي از سفر موگريني نوشت: مقام ارشد سياست خارجي اتحاديه اروپا براي دومين بار از زمان دستيابي ايران و كشورهاي 1+5 به توافق هسته‌اي براي ديدار و گفت‌وگو با مقامات بلندپايه كشورمان به تهران سفر كرد. سفري كه به صدور يك بيانيه مشترك مبني بر تفاهم براي گسترش همكاري‌هاي مختلف در زمينه سياسي و اقتصادي ميان ايران و اروپا، حمايت اتحاديه اروپا از عضويت ايران در سازمان تجارت جهاني و همچنين گشايش دفتر نمايندگي اتحاديه اروپا در پايتخت كشورمان انجاميد. رايزني‌هاي فدريكا موگريني با مسئولان بلندپايه كشورمان در شرايطي برگزار مي‌شود كه مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا تلاش مي‌كند تا پس از تلاش‌هايش به نمايندگي از كشورهاي قاره سبز براي حل و فصل چالش هسته‌اي، در فصل جديد مناسبات ايران و جهان و ازسرگيري همكاري‌ها در حوزه‌هاي مختلف سياسي و تجاري نقش بسزايي ايفا كند.
يادداشت هاي زيادي هم در مورد روابط ايران و اروپا در روزنامه ها منتشر شد. روزنامه «آرمان» در سرمقاله خود از ظرفيت هاي شراكت ايران و اروپا گفت و نوشت: سفر فدريكا موگريني به تهران درجايگاه مسئول سياست خارجه اروپا فرصت مناسبي خواهد بود تا درپي ديدار و گفت‌وگوي وي با مسئولان ذي‌ربط را‌ه‌هاي تسهيل مراودات ايران واروپا درزمينه برجام مورد بررسي قرارگرفته ومشكلات احتمالي از سر راه طرفين برداشته شود. بُعد ديگر سفر موگريني با توجه به جايگاه وي درتعميق و افزايش مناسبات ايران و اروپا مي‌تواند قابل اهميت باشد. ازاين رو طبيعي است كه اتحاديه اروپا به دنبال گشايش و توسعه روابط و مناسبات خود با ايران باشد. مسئول سياست خارجه اروپا مي‌تواند دراين مساله نقش درستي ايفا كند.
اين روزنامه همچنين در يادداشتي آورد: سفر مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا به تهران را مي‌توان نوعي بازگشت به عادي‌سازي روابط با جمهوري اسلامي ايران تلقي كرد. در اين سفر، علاوه بر روابط اقتصادي، آموزشي، تكنولوژي و مسائل زيست محيطي، حضور كميسيونر روابط سياسي هم حائز اهميت است كه مي‌تواند در جهت تنظيم نقشه راه روابط سياسي ايران و اتحاديه در آينده نقش داشته باشد و كار را به پيش ببرد. با حضور اين افراد و اين تركيب از كميسيونر‌ها، اميد مي‌رود كه مجموعه روابط با اتحاديه اروپا در مسير درست قرار گيرد و به توسعه روابط بينجامد و تسهيلات مختلفي كه مورد نياز اين صفحه جديد از روابط است، فراهم شود.
روزنامه «شرق» هم در سرمقاله خود آورد: بي‌شك دوستي آگاهانه و انتخابگر با هردو جناح شرق و غرب به ترتيبي كه بتواند تأمين‌كننده منافع و امنيت ملي كشور باشد، تأمين‌كننده اهداف انقلاب بوده است. اكنون و با سفر خانم موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، در آستانه انتخاب يكي از دوستان و شركاي قابل اتكا در ميان قدرت‌هاي بين‌المللي و تأثيرگذار قرار گرفته‌ايم. اتحاديه اروپا هم همين شرايط را در مورد جمهوري اسلامي ايران به‌عنوان يك قدرت منطقه‌اي تأثيرگذار آزمايش مي‌كند.
روزنامه «اعتماد» هم در يادداشت خود با برشمردن جنبه هاي مختلف اقتصادي، سياسي، نظامي و راهبردي سفر موگريني به ايران نوشت: از بعد سياسي، نظامي و راهبردي، اروپا به اين باور رسيده كه حل بسياري از مسائل و چالش‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي، به خصوص جنگ داخلي در سوريه، مشكلات عراق، مبارزه با تروريسم داعشي و غيرداعشي، كنترل بحران مهاجرت و پناه‌جويي و مبارزه با توليد و قاچاق منطقه‌اي و جهاني مواد مخدر بدون مشاركت و تعامل با ايران ناممكن است. سفر موگريني و هيات همراهش به تهران كه بلافاصله پس از سفر پربار نخست وزير ايتاليا صورت مي‌گيرد، به خوبي نشان مي‌دهد كه برخلاف تلاش‌ها و اقدامات ايذايي بدخواهان منطقه‌اي و بين‌المللي ايران و شركاي داخلي آنان، دوران تضعيف، انزوا و ناديده گرفتن ايران و كاسبي سياسي و مالي از راه تحريم به سرآمده و اين آب رفته را به جوي نمي‌توان بازگرداند. اتحاديه اروپا اين واقعيت را شناخته و پذيرفته كه به دوران تحريم و تضعيف ايران نمي‌توان بازگشت. تا كي باشد كه بدخواهان ايران به اين واقعيت رسيده و اعتراف كنند.
روزنامه «جمهوري اسلامي» هم در سرمقاله خود در مورد ديدار موگريني با مقام هاي ايراني و توافق هاي صورت گرفته ميان 2 طرف نوشت: درخصوص افتتاح دفتر اتحاديه اروپا در ايران توافقاتي صورت گرفت. اگرچه اصلي‌ترين حوزه همكاري در خصوص تضمين اجراي برجام است ولي در عين حال در مورد مسائل منطقه‌اي، مبارزه با تروريسم، كمك‌هاي انسان‌دوستانه به‌ويژه آوارگان هم ديدگاههاي طرفين مطرح است. به علاوه چهار بيانيه پيرامون همكاريها در قلمرو هسته‌اي، انرژي و علمي – پژوهشي تنظيم گرديده است كه بيانگر تلاش براي ارتقاء روابط اتحاديه اروپا با ايران است. اين امر نشانگر توان، ظرفيت و اراده اتحاديه اروپا براي گسترش همكاريهاي فيمابين است. خوشبختانه اتحاديه اروپا مواضع روشني را در خصوص مسائل مطرح اتخاذ كرده و از جمله تصريح دارد كه آزمايشات موشكي ايران نقض برجام نيست واتحاديه اروپا در اين خصوص نگراني ندارد. به علاوه تحريم‌هاي مالي - اقتصادي اتحاديه اروپا درخصوص مسائل هسته‌اي لغو گرديده و سعي بر اين است كه مناسبات در اين مقوله بدون هيچ مانعي ارتقاء يابد به طوري كه آمريكا هم نتواند مانع روابط بانكهاي غيرآمريكايي با ايران شود. اين بدان معني است كه مذاكرات و تعاملات فيمابين در مسير صحيحي است و نبايد تحت تاثير ديگران قرار گيرد.

***روحاني در آنكارا
«حسن روحاني» رييس جمهوري كشورمان پس از پايان اجلاس سران سازمان همكاري اسلامي در استانبول، براي ديدار با «احمد داوود اوغلو» نخست وزير تركيه به آنكارا سفر كرد. امضاي هشت سند همكاري، ثمره ديدار هيات هاي عالي رتبه ايران و تركيه بود كه روزنامه هاي امروز به آن پرداختند.
روزنامه «ابتكار» در گزارش خود نوشت: رييس جمهوري كه پس از سفر به استانبول براي حضور در اجلاس سران كشورهاي عضو سازمان همكاري هاي اسلامي، به آنكارا سفر كرد، ديروز علاوه بر ديدار با همتاي خود و نيز نخست وزير تركيه، در نشست هيات هاي عالي رتبه ايران و تركيه نيز شركت كرد. در اين نشست، 8 يادداشت تفاهم و موافقتنامه همكاري ميان تهران و آنكارا به امضا رسيد.
به نوشته اين روزنامه، موافقتنامه همكاري در رابطه با تامين اجتماعي، يادداشت تفاهم ممنوعيت و جلوگيري از ورود، صدور و جابجايي و انتقال غير مجاز اموال فرهنگي، يادداشت تفاهم همكاري در زمينه حفظ نباتات و قرنطينه گياهي، يادداشت تفاهم همكاري در زمينه آموزش عالي ... و بيانيه مشترك حسن نيت بين وزارت دادگستري ايران و تركيه اسناد و موافقتنامه هايي بودند كه با حضور روساي جمهوري دو كشور براي شتاب بخشيدن به سطح روابط تهران و آنكارا به امضاي مقامات و مسووان دو كشور رسيد.
روزنامه «اقتصاد پويا» هم در گزارش خود از ديدار رييس جمهوري كشورمان با نخست وزير تركيه در آنكارا، از زبان روحاني نوشت: امروز ارتباط قلبي و دوستانه اي بين دو ملت وجود دارد و اين سرمايه ارزشمند دو دولت، براي تلاش در راستاي تعميق و تحكيم مناسبات همه جانبه خواهد بود. ايران و تركيه قادرند با همفكري و همكاري به حل بسياري از مشكلات و معضلات منطقه اي كمك كنند. امروز با برطرف شدن تحريم ها عليه ملت ايران فرصتي براي توسعه همه جانبه مناسبات ميان دو كشور فراهم شده كه بايد به بهترين نحو از آن استفاده كنيم.
همچنين به نوشته روزنامه «تعادل» نخست وزير تركيه در اين ديدار با تاكيد بر اينكه از همكاري بانك هاي دو كشور بدون هيچ محدويتي حمايت مي كنيم، گفت: قاطعانه در مسير گسترش هرچه بيشتر روابط اقتصادي با ايران تلاش مي كنيم و در اين راستا دستوراتي براي همكاري فعالانه بورس هاي 2 كشور نيز داده شده است. داوود اوغلو تبديل شدن قرارداد تجارت ترجيحي ميان ايران و تركيه به قرارداد تجارت آزاد و همكاري نامحدود تجار دو كشور با هم را داراي اهميت دانست و اظهار داشت كه ظرفيت هاي گسترده موجود براي همكاري در بخش هاي مختلف بايد متناسب با توسعه روابط و مناسبات دو كشور گسترش پيدا كند.
روزنامه «مردم سالاري» در يادداشتي به طرح مساله «پارادوكس ها در سياست خارجي آنكارا» پرداخت و آورد: دوران رياست جمهوري حسن روحاني تحولات بسياري را در روابط دو كشور ايجاد شد. در اين دوره توافق ايران با كشورهاي 1+5 و دست يافتن به برجام براي تركيه سخت بود ، چراكه اين به معناي پايان باج دهي ايران به تركيه در برابر دور زدن تحريم‌ها بود. همزماني اين مذاكرات با بحران يمن كه يكي از نقاط حساس روابط دو كشور بود، موجب افزايش تنش ميان ايران و آنكارا شد. در اين گير و دار بود كه اردوغان با تاختن به سياست‌هاي روحاني، ايران را به تلاش براي تسلط بر منطقه متهم كرد. كه البته اين اظهارات با واكنش فوري وزارت خارجه ايران همراه بود كه در غياب سفير تركيه، كاردار اين كشور در تهران را احضار و مراتب اعتراض تهران را به او اعلام كرد.
در ادامه آمده است: با وجود تنش هميشگي تهران-آنكارا روابط اين دو كشور تحت تاثير همسايگي و داشتن منافع مشترك در منطقه همواره حدي از دوستانه بودن را حفظ كرده است. از يكسو تركيه به گردشگران ايراني در اقتصاد مبتني بر توريسم خود نيازمند است و قراردادهاي اقتصادي مطلوبي ميان تهران- آنكارا امضا مي‌شود. به همين جهت معمولا دو كشور در پي حفظ حداقل روابط بوده‌اند. اما چالش جديدي در روابط دو كشور ايجاد شده است. تلاش عربستان براي اجماع ضد ايراني در منطقه و‌ دست ياري سعودي‌ها به سمت اردوغان مي‌تواند روابط دو كشور را با مشكل جدي مواجه كند. آنچه در اين زمينه اهميت دارد اين است كه تركيه بايد به يك سياست واحد در اين زمينه دست يابد. تركيه بايد شريك استراتژيك خود را در منطقه پيدا كند و سياست يك بام و دو هواي خود را پايان بخشد و بر پارادوكس‌هاي خود در سياست خارجي پايان دهد.

***معناي سخنان سيف در آمريكا
سخنان تازه «ولي الله سيف» رييس كل بانك مركزي در شوراي روابط خارجي آمريكا و در مصاحبه با خبرگزاري «بلومبرگ» در خصوص لزوم پايبندي غرب به تعهداتش در برجام و اينكه تاكنون چيز زيادي از اجراي برجام عايد ايران نشده است در روزنامه هاي امروز بازتاب داشت. روزنامه هاي منتقد دولت اين سخنان سيف را بهانه اي براي حمله هاي تازه خود به دولت قرار دادند و روزنامه هاي حامي دولت به بررسي لايه هاي پنهان تر سخنان سيف پرداختند.
روزنامه «جوان» در گزارشي نوشت: سخنان سيف در مورد پوچ بودن برجام، ناكامي ايران در دستيابي به 100‌ميليارد دلار بلوكه شده‌اش در بانك‌هاي غربي به‌رغم عمل به تعهداتش و محروميت ايران از مبادلات دلاري سوئيفت بازتاب وسيعي در رسانه‌هاي داخلي و خارجي داشته و اين در حالي است كه تاكنون هر آنچه منتقدان برجام مي‌گفتند و دولت تكذيب مي‌كرد را سيف با سخنان اخيرش تأييد كرد و در يك كلام دستاورد اقتصادي برجام براي ايران را هيچ و پوچ خواند.
روزنامه «رسالت» هم از زبان سيف تيتر زد: هيچ چيز از برجام عايد ايران نشده است.
روزنامه «تفاهم» در گزارش خود نوشت: رييس كل بانك مركزي در جريان سفر به آمريكا در شوراي روابط خارجي اين كشور عنوان كرد كه قدرت هاي جهاني طرف مذاكره با ايران، بايد به تمام آنچه تعهد داده اند عمل كنند، حتي اگر به اين معنا باشد كه قوانين و تنظيمات خود را تغيير دهند تا ايران به نظام هاي مالي آمريكا متصل شود و يا اينكه صراحتا به تمام بانك هاي جهان اعلام كنند كه به خاطر همكاري با ايران مجازاتي متوجه آنان نخواهد بود، بايد هرچه لازم است انجام دهند در غير اين صورت برجام مفهوم خود را از دست خواهد داد.
روزنامه «قانون» اما در يادداشتي نسبت به اظهار نظرهاي اينچنيني كه بهانه به دست مخالفان دولت مي دهد نوشت: پيش از سفر رئيس كل بانك مركزي به آمريكا اين پرسش مطرح بود كه آيا سيف مي تواند كار ناتمام ظريف را به فرجام برساند. ظريف دوكار انجام داد تا توانست مذاكرات را به نقطه مطلوب برساند؛ يك كاراو هماهنگي كامل با همه قدرت سياسي در داخل و جلب اعتماد كليت نظام بود و كارديگر او استفاده از همه مهارت هاي يك ديپلمات ورزيده . سيف بايد بتواند حمايت تصميم گيران اصلي در سلسله مراتب قدرت در ايران را به دست آورد و سوي گفت و گو با مقام‌هاي آمريكايي را به سمت حل مشكل هدايت كند . اما آنچه ديروز رسانه‌هاي آمريكايي به نقل ازسيف منتقل كردند نشان از چيز ديگري داشت ؛ در حالي كه قاطبه اهالي اقتصاد به خصوص بخش خصوصي درخواست اميدآفريني از سران سه قوه دارند ،سيف خواسته است كه براي تسهيل مبادلات بانكي جهاني كشورش اقدامات بيشتري انجام دهد و هشدار داد اگر آمريكا اقدامي نكند توافق هسته‌اي كه سال گذشته امضا شد ممكن است به خطر بيفتد.
در ادامه مي خوانيم: اين اخبارعلاوه بر ايجاد نوعي دلسردي ميان فعالان اقتصادي با توجه به قدرت وحجم تجارت واقتصاد آمريكا در عرصه بين الملل باعث مي شود كه شركت‌هاي اروپايي نيز براي ورود به اقتصاد ايران كمي محتاط ودست به عصا عمل كنند .اين مسئله مي تواند دولت يازدهم را در آخرين سال كاري اش با چالشي جدي وخطرناك مواجه كند چرا كه در سال جاري اقتصاد مي تواند مانند يك تيغ دو دم براي دولت عمل كند .بنابراين شايد بد نباشد كه دولت دنبال يك ظريف در اقتصاد بگردد.ضمن اينكه با انتشار گسترده سخنان ظريف كه برگرفته از رفتار آمريكايي‌هاست مي تواند به راحتي دست منتقدان دولت براي افزايش فشار وقوي تر شدن رفتارهاي پوپوليستي را باز كند.
روزنامه «دنياي اقتصاد» اما در يادداشتي به شفاف سازي «لايه پنهان هشدار سيف» پرداخت و آورد: هرچند برخي سخنان سيف را دليلي بر عملي نشدن تعهدات طرف‌هاي خارجي مي‌دانند، اما موافقاني نيز وجود دارد كه مي‌گويند حرف‌هاي سيف در جهت حداكثر كردن دستاوردهاي برجام بوده و روي صحبت رئيس كل، طرف‌هاي مذاكره‌كننده بوده است. برخي از اين موافقان اظهار كرده‌اند به‌خاطر اينكه اين سخنان در يك فضاي كاملا ديپلماتيك صورت گرفته بايد تاويل و تفسير، سود و زيان آن نيز به شكل ديگري صورت گيرد.
به نوشته اين روزنامه، صحبت‌هاي رييس‌كل بانك مركزي در اين سفر، بيش از هر چيزي نشان‌دهنده اين است كه او به دنبال 2 هدف اصلي در زمينه مبادلات و روابط بانكي است. ...بنا بر اين سخنان (سخنان سيف در مورد اينكه غرب بايد هرچه لازم است انجام دهد در غير اين صورت برجام مفهوم خود را از دست خواهد داد) نتيجه‌اي كه حاصل مي‌شود اين است كه سيف دو ماموريت را در اين كشور تعقيب مي‌كند: اولين اولويت اينكه اگر فضا مثبت باشد امكان اتصال بانك‌هاي ايراني به نظام مالي آمريكا را فراهم كند تا برخي محدوديت‌هاي دلاري رفع شود... دومين منظوري كه از سخنان رييس‌كل بانك مركزي برمي‌آيد اين است كه زمينه براي اتصال بانك‌هاي بزرگ غيرآمريكايي با ايران را بدون ترس از نهادهاي آمريكايي فراهم كند.
**گروه پژوهش و تحليل خبري
پژوهشم**9275**9279

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هواي بهاريِ روابط ايران و اروپا» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3395) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا