ارتش؛ تبلور ایستادگی و اقتدار ملی

امنیت از مهم ترین نیازهای فطری و ضروری انسان به شمار می رود كه با زندگی او پیوندی ناگسستنی دارد. بشر همیشه در طول تاریخ به دنبال به دست آوردن و حفظ امنیت بوده است. یكی از مهم ترین دلیل هایی كه بشر به صورت گروهی و اجتماعی زندگی می كند، نیاز آنها به امنیت محسوب می شود.
امنیت نظامی به معنای داشتن قدرت دفاعی برای پاسداری و دفاع مردم یك كشور از سرزمین و شهروندان خود است كه به وسیله نیروی نظامی و ابزار دفاعی امكان پذیر می شود و در صورت نداشتن این توان، امنیت مورد نظر هرگز تحقق نخواهد نیافت، بنابراین انسان از دیرباز به جمع آوری امكانات نظامی و تشكیل گروه های نظامی اقدام كرده است.
ایرانیان از دوره مادها برای رویارویی با آشوری ها، ارتش متشكل از سواره نظام و پیاده نظام تشكیل دادند و سپس در زمان هخامنشی، این نیروها شكل و انسجام بهتری یافتند و بر تعداد آنها افزوده و به رسته های پیاده، سواره، مهندسان، نفت اندازان، كارگزاران و سربازان جاوید تقسیم شدند. ساسانیان پادگان هایی به صورت دایمی ایجاد كردند و با روی كار آمدن صفویان رسته های سواره نظام، پیاده نظام، توپچیلر(توپخانه) و نسقچیلر(راهدار وراهبان سپاهیان) در ارتش به وجود آمد.
ارتش ایران پس از مرگ نادرشاه افشار دچار از هم گسیختگی شد كه این روند تا حكومت آقامحمدخان قاجار نیز ادامه داشت. امیركبیر بار دیگر با احیای نیروی نظامی در ایران، آن را به قشون های جنوب ایران، دیویزیون قزاق، بریگارد مركزی، نظام ایالات و ولایات، قوای داوطلب شرقی، ژاندارمری، امنیه و قوای مشابه، پلیس منظم، پلیس ایالات و ولایات تقسیم كرد.
در دوره پهلوی درجه های نظامی تعیین و اعلام شد و به دلیل بلندپروازی های محمدرضا پهلوی برای نفوذ در منطقه، هزینه های سرسام آوری صرف خرید تجهیزات و جنگ افزارهای مختلف از كشورهای گوناگون شد.
با شروع نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی، به غیر از فرماندهان عالی رتبه كه از سرسپردگان حكومت طاغوت بودند، نیروهای مومن و متعهد ارتش به صف انقلابیان پیوستند و با لبیك به پیام پیرجماران و خودداری از تیراندازی به طرف مردم و سپس پیمان همافران نیروی هوایی با بنیانگذار انقلاب روند پیروزی نهضت اسلامی را سرعت بخشیدند.
امام خمینی(ره) در 1358 خورشیدی به منظور پایان بخشیدن به توطئه دشمنان، مبنی بر انحلال ارتش، 29 فروردین را روز ارتش خواندند و در پیامی فرمودند: «29 فروردین روز ارتش اعلام می شود. ارتش محترم در این روز در شهرستان های بزرگ با ساز و برگ به رژه بپردازند و پشتیبانی خود را از جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران و حضور خود را برای فداكاری در راه استقلال و حفظ مرزهای كشور اعلام نمایند. ملت ایران موظفند از ارتش اسلامی استقبال كنند و احترام برادرانه از آنان بنمایند. اكنون ارتش در خدمت اسلام است و ارتش اسلامی است و ملت شریف لازم است آن را به این سمت رسماً بشناسند و پشتیبانی خود را از آنان اعلام نمایند. اكنون مخالفت با ارتش اسلامی كه حافظ استقلال و نگهبان آن است جایز نیست. ما و شما و ارتش برادرانه باید برای حفظ و امنیت كشورمان كوشش كنیم و به شرارت اشرار و اخلال مفسدین خاتمه دهیم.»
از آن زمان پس هرسال در سالروز صدور این پیام تاریخی، ارتشیان در شهرهای مختلف به رژه و نمایش قدرت نظامی و تجهیزاتی خود می پردازند.
ارتش جمهوری اسلامی با رهایی از وابستگی به قدرت های بیگانه با پشتوانه توان و ظرفیت های داخلی به اقتدار و قدرت دفاعی لازم دست یافته و با تكیه بر آموزه ها و آرمان های انقلاب، نیرویی متعهد و كارآمد را آموزش داده است.
ارتشیان به همراه دیگر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در هشت سال جنگ تحمیلی، همچون سدی استوار در برابر دشمن متجاوز صف آرایی كردند و حماسه هایی جاودان را رقم زدند و متجاوزان را تا پشت مرزهای میهن شان به عقب راندند.
«رضا صبوری زاده» فرمانده گردان 174 تیپ 3 لشكر 21 حمزه سید الشهدا در دوره جنگ تحمیلی در گفت و گو با پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت روز ارتش؛ وجود نیروهای مسلح را برای حفظ كیان و امنیت كشور لازم دانست و گفت: نیرویی بازدارنده و جان بركف برای پاسداری از مرزهای هر كشوری در برابر دشمنان ضروری به شمار می رود. ایران نیز به لحاظ قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی حساس در خاورمیانه و دارا بودن ذخایر مهم، همواره مورد طمع ورزی قدرت های بزرگ قرار داشته است و به همین دلیل وجود ارتشی مقتدر برای كشور بسیار حیاتی به نظر می رسد.
این فرمانده دوره جنگ تحمیلی درباره نامگذاری روز ارتش، به تدبیر و فراست پیرجماران اشاره كرد و اظهار داشت: امام خمینی با توجه به آینده نگری، درایت و شناختی كه از ماهیت و روحیه نیروهای متعهد در ارتش داشتند، وجود دانش، تخصص و كارآمدی آنان را برای حفظ و دفاع از ایران اسلامی در برابر متجاوزان و دشمنان ضروری دانستند و با تمام وجود در برابر افرادی كه معتقد بودند كه ارتش باید منحل شود ایستادند و گفتند كه «ارتش باید بماند.»
این جانباز آزاده، با نقل خاطره ای از رژه روز 29 فروردین 1358 خورشیدی، افزود: در آن زمان من فرمانده گروهان در دانشكده افسری امام علی(ع) بودم. فرماندهان، 9 صبح به دفتر فرمانده دانشكده فراخوانده شدند و دستوری از دفتر امام خمینی مبنی بر این كه «ارتش در 10 صبح روز 29 فروردین 1358 خورشیدی می بایست كه در تمام خیابان های شهرهای ایران رژه برود.» ابلاغ شد. ارتشیان سراسر كشور در روز یادشده، در لوله های تفنگ خود گل های میخك سبز، سفید و قرمز نهادند و ساعت10 صبح با شعار «ارتش فدای ملت» از پادگان ها خارج شدند و در خیابان های مختلف تهران و شهرهای دیگر به حركت درآمدند و بدین ترتیب بنابر خواست امام خمینی نخستین آشتی ملی میان ارتش و ملت تجلی یافت. در ابتدای این رژه با شكوه مردم و ناظران با شعار ارتشیان همراهی نمی كردند، اما پس از گذشت اندك زمانی، ناگهان ملت نیز در پاسخ به فرزندان خود در ارتش، شعار «ملت فدای ارتش» را سردادند و به صف های به هم فشرده ارتشیان پیوستند و همگام با آنها به راهپیمایی پرداختند و بدین ترتیب خاطره ای زیبا در آن روز رقم زده شد.
این فرمانده دوره جنگ تحمیلی، نقش ارتش را در روند پیروزی انقلاب چشمگیر توصیف كرد و بیان داشت: ارتش رژیم پهلوی نهادی مقتدر بود اما پس از پیروزی انقلاب ارتش به نیرویی متعهد، مومن، معتقد، پیرو ولایت فقیه و در عین حال نیرومند تبدیل شد. پیوستن ارتش به انقلاب روند پیروزی های ملت را سرعت بخشید و سبب شد تا ایران به سمت جنگ داخلی كشیده نشود. همافران نیروی هوایی به شكلی علنی و آشكار حمایت خود را از موج انقلاب ملت ایران اعلام كردند و نیروی زمینی نیز به غیر از شماری كه سرسپرده رژیم پهلوی و حامیان خارجی این حكومت بودند به صف انقلابیان پیوستند. ارتش با لبیك به پیام امام خمینی مبنی بر این كه نیروهای مسلح باید به مردم بپیوندند، وفاداری خود را به كشور و ملت به اثبات رساند و همچنین زمانی كه بنیانگذار انقلاب به ایران آمدند تنها نظامیان بودند كه توانستند امنیت فرودگاه و امام خمینی را در مسیر فرودگاه تا بهشت زهرا و سپس در مدرسه علوی به عهده بگیرند و تامین كنند.
صبوری زاده با بیان این كه نیروهای متعهد ارتش نیز در برابر اعتماد و حمایت، بنیانگذار انقلاب اسلامی، خوش درخشیدند و در جریان هشت سال جنگ تحمیلی دلاورمردانه به مصاف دشمن متجاوز شتافتند و از مرزهای كشورشان حفاظت كردند، یادآور شد: جنگی ناخواسته و نابرابر در حالی به ایران تحمیل شد كه ارتش در وضعیت و شرایط ابتدای پیروزی انقلاب، هنوز به بازسازی قدرت نظامی و دفاعی خود نپرداخته و توان رزمی این نیرو به دلیل پاكسازی های فرماندهان وابسته به رژیم پهلوی به زیر 30 در صد كاهش یافته بود. در برابر 37 كشور كه به رژیم بعث كمك های مالی، نظامی و اطلاعاتی می رساندند و عراق با 12 لشكر به استان خوزستان حمله كرد و فرودگاه های ایران به وسیله 160 فروند هواپیمای عراقی مورد هجوم قرار گرفت. نیروی هوایی ایران فردای همان روز در پاسخ به این تجاوز، با 140 هواپیما پاسخی كوبنده به این تجاوز داد كه در جریان جنگ، نیروی هوایی عراق هرگز نتوانست برتری خود را در برابر ایران به نمایش بگذارد.
صبوری زاده از ارتش، سپاه، بسیج، ژاندارمری، شهربانی و تكاوران دریایی به عنوان نیروهایی یكپارچه و مقتدر در برابر تجاوز دشمنان نام برد و بیان داشت: فرزندان این مرزوبوم در نیروهای مسلح همچون یك تن واحد در برابر متجاوزان صف آرایی كردند و به خلق حماسه هایی ماندگار موفق شدند. در 200 سال گذشته، هرگاه كشوری ایران را مورد حمله قرار داد، بخشی از خاك این سرزمین را ضمیمه خاك خود كرد اما سربازان پیر جماران در جریان دفاع مقدس، اجازه اشغال وجبی از خاك ایران را به بیگانگان ندادند. تنها نیروی زمینی ارتش در این مدت 40 هزار شهید و 200 هزار جانباز تقدیم نظام كرد و ارتشیان در برابر استكبار جهانی ایستادند تا كشوری آباد و آزاد برای آیندگان حفظ كنند.
این جانباز آزاده در تشریح گوشه ای از رشادت ها و جانبازی های ارتش در جریان دفاع مقدس اظهار داشت: حفظ یكپارچگی كشور و جلوگیری از جداشدن بخش هایی از ایران را می توان به عنوان بزرگ ترین دستاورد ارتش در دوره دفاع مقدس برشمرد. عراق با 12 لشكر در برابر تنها یك لشكر 92 اهواز، استان خوزستان را آماج حمله های خود قرار داد. نیروهای عراقی می خواستند تا از مسیر كرخه و جاده اهواز پیش بیایند و در مدت چند روز شهرهای مختلف ایران و از جمله تهران را اشغال كنند. صدام حسین اعلام كرده بود كه در روز ششم از میدان آزادی گفت وگو خواهد كرد و در سه روز استان خوزستان را ضمیمه كشورش می كند، آرزویی كه برای او به كابوسی تلخ بدل شد و هرگز تحقق نیافت. فرزندان این مرزوبوم توانستند در هشت سال جنگ تحمیلی دشمن را به عقب برانند و كوچك ترین امتیازی را به متجاوزان ندهند. اثبات حقانیت ایران سبب شد تا سازمان ملل متحد، عراق را به عنوان كشور آغازگر جنگ معرفی و او را محكوم به پرداخت غرامت جنگی كند. این ها نمونه های كوچكی از اقتدار ارتش در هشت سال دفاع مقدس است كه دشمن را زمین گیر كرد و درسی فراموش نشدنی را به دیگر كشورهایی داد كه چشم طمع به آب و خاك این سرزمین دارند.
این فرمانده دوره جنگ تحمیلی با اشاره به پیشنه همراهی نزدیك ارتش با نیروهای سپاه و بسیج در جنگ تحمیلی، گفت: همكاری های این نیروها با مدیریت و تلاش های شهید سپهبد صیاد شیرازی فزونی یافت كه آثار مثبت آن در عملیات های مختلفی همچون طریق القدس، آزادی بستان و سوسنگرد و فتح المبین دیده شد كه این وحدت در آزادسازی خرمشهر به اوج خود رسید و پس از این رویداد و پیروزی تاریخی، تمام نیروهای سپاهی، ارتشی و بسیجی با هم سرود اتحاد و همبستگی خواندند و اینك نیز این نیروها با اتحاد و انسجام و با رهبری های آگاهانه مقام معظم رهبری آماده دفاع از ایران اسلامی هستند.
صبوری زاده با اشاره به این شعر سعدی «سر كه نه در راه عزیزان رود/ بار گرانست كشیدن به دوش» یادآور شد: پیام و پاسخ ارتش به متجاوزان و افرادی كه خیال تجاوز به مرزهای ایران را در سر می پرورانند، كوبنده و سخت خواهد بود. ارتش ایران از قابلیت دفاعی بالایی در برابر تهدیدهای احتمالی برخوردار است و به خوبی نقطه های ضعف و آسیب پذیری دشمن را می شناسد و برای آنها طرح های خاصی دارد.
وی در پایان با بیان تحریم هایی كه بیش از 30 سال بر ایران تحمیل شده است، به دستاوردهای بزرگ نظامی كشورمان اشاره كرد و افزود: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با راه اندازی جهادهای خودكفایی در بخش های مختلف توانسته در ساخت و تولید تجهیزات نظامی به سطح بالایی از فناوری دست یابد كه تانك ذوالفقار، كشتی جماران و موشك های دوربرد از جمله این موفقیت ها محسوب می شود. قدرتی كه زمینه اضطراب دشمنان و امیدواری دوستان این نظام را فراهم كرد و تمام جهان را به شگفتی واداشت.
*گروه اطلاع رسانی
پژوهشم**2059**9131

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ارتش؛ تبلور ایستادگی و اقتدار ملی» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3396) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا