اجر اي طرح قرق مراتع در 450 هزار هكتار اراضي خراسان جنوبي

حبيب الله شريفي روز يكشنبه به ايرنا، افزود: حفاظت خاك، افزايش توليد علوفه، و تقويت پوشش گياهي هدف اصلي قرق مراتع است.
وي اضافه كرد: اين مراتع پس از پايان مدت قرق و بهبود وضعيت پوشش گياهي، در آبان ماه براي چراي دام آزادسازي مي شود.
وي با بيان اينكه بيشترين مناطق قرق شده مربوط به شهرستان قاينات است، گفت: در حال حاضر شش ميليون و 300 هزار هكتار مرتع در استان وجود دارد.
به گفته وي سه ميليون و 400 هزار واحد دامي در استان وجود دارد كه مراتع فقط جوابگوي نياز يك سوم چراي دام هاي استان است.
اين مسئول يادآور شد: درمنه، قيچ، طاق، آتريپلكس و گياهان يكساله از جمله گياهاني هستند كه در مراتع قرق شده استان مي رويد.
شريفي بيان كرد: در شرايطي بارندگي نرمال در استان، ميزان علوفه قابل برداشت از مراتع 805 هزار تن است كه اين ميزان مي تواند نيمي از علوفه مورد نياز دام هاي موجود خراسان جنوبي را جوابگو باشد.
وي با اشاره به نقش و اهميت مراتع در حفظ محيط زيست، اظهار كرد: جلوگيري از فرسايش خاك، تثبيت شن هاي روان، كنترل سيلاب، استفاده از گياهان دارويي مرتع، رسوب گرد و خاك، تلطيف هوا و كاهش گازهاي گلخانه اي از جمله مزاياي طرح هاي مرتعداري است.
وي سال گذشته گفته بود: به دليل تداوم پديده خشكسالي دو هزار و 492 ميليارد ريال خسارت به عرصه هاي منابع طبيعي استان وارده شده است.
شريفي افزود: از اين مبلغ يك هزار و 570 ميليارد ريال مربوط به كاهش توليد علوفه، 480 ميليارد ريال زيان تاثير خشكسالي بر عرصه هاي جنگلي و 200 ميليارد ريال نيز خسارت ناشي از شيوع آفات از قبيل شپشك سفيد و ملخ كوهان دار به جنگل هاي دست كاشت است.
وي زيان ناشي از فرسايش بادي و محصول گياهان دارويي را به ترتيب 200 ميليارد ريال و 32ميليارد ريال ذكر كرد.
وي با تاكيد براينكه تاكنون خشكسالي خسارت هاي زيادي به عرصه هاي منابع طبيعي استان وارد كرده است، يادآور شد: بر اثر خشكسالي در 17سال گذشته بسياري از عرصه هاي فقير خراسان جنوبي تبديل به عرصه هاي بياباني شده است.
مديركل منابع طبيعي استان بيان كرد: خراسان جنوبي دومين استان بياباني كشور است كه بايد اعتبار ويژه براي عمليات بيابان زدايي در نظر گرفته شود تا اقدامي متناسب با روند رو به رشد بيابان زايي در منطقه صورت گيرد.
شريفي با اشاره به كاهش بارندگي ها در چند سال اخير و تداوم پديده خشكسالي هم گفت: اين عامل اثر منفي بر توليد علوفه در مراتع استان داشته است.
وي اظهار كرد: ايجاد سازه هاي آبخيزداري براي استحصال روان آبها ضروري است كه اين امر مي تواند كمك موثري در بحث تقويت سفره هاي آب زيرزميني استان داشته باشد.
در 10 تا 13 ساله گذشته، 485 هزار هكتار از مراتع فقير خراسان جنوبي تبديل به بيابان شده است كه اين روند به گفته مسئولان محلي ادامه دارد.
2047/7556

7556

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اجر اي طرح قرق مراتع در 450 هزار هكتار اراضي خراسان جنوبي» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3404) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا