ايران و اروپا در مرحله انتخاب

در ادامه اين يادداشت كه به قلم به قلم سيدعلي خرم استاد حقوق بين‌الملل،انتشار يافت، مي خوانيم: فضاي پس از توافق هسته‌اي، اين موقعيت «انتخاب» را به وجود آورده است كه مي‌تواند با پتانسيل «نقش منطقه‌اي بين‌المللي ايران» تركيب شود و دوستاني باارزش‌تر و پرنفوذتر در جهان و تكميل‌كننده منافع و امنيت ملي كشورمان به ما معرفي كند و در دسترس دست‌اندركاران سياست خارجي ايران قرار دهد. در ميان قدرت‌هاي تأثيرگذار بين‌المللي كه قطعا آمريكا، اروپا، روسيه، چين و ژاپن خواهند بود، بايد حداقل با برخي روابط نزديك و دوستانه داشت و با بقيه اگر روابطي دوستانه نمي‌توانيم داشته باشيم، حداقل نبايد اجازه خصمانه‌شدن روابط را داد.
اين نقطه حداقلي، الزامي است كه مي‌توان براي حفظ منافع و امنيت ملي كشور و جلب حمايت براي اهداف منطقه‌اي ايران رعايت كرد. نياز به هوشمندي زيادي نيست كه در صورت اتخاذ سياست‌هاي تنش‌زا و به‌اصطلاح تهاجمي، قدرت‌هاي بين‌المللي قادرند عليه منافع و امنيت ملي ايران هم‌داستان شوند. وقايع بعد از انقلاب و به‌ويژه در دوران دولت‌هاي نهم و دهم، اين را به‌خوبي نشان داده است و تاريخ قدرت‌هاي مطرح جهان نظير ژاپن و چين نيز به ما مي‌آموزد هنگامي كه آنها سياست‌هاي تعامل سازنده را برگزيدند، توانستند خود را از نظر اقتصادي و صنعتي احيا كنند و در صف كشورهاي پيشرفته و قدرتمند جهان قرار گيرند.
بنابراين «انتخاب دوستان» براي جمهوري اسلامي ايران بسيار مهم و در نقطه عطف قرار دارد. تصور اينكه ايران بتواند فقط به روسيه و چين تكيه كند، تصوري مخدوش و گمراه‌كننده است و در ذات با اهداف انقلاب يعني سياست «نه شرقي نه غربي» در تضاد است. بي‌شك دوستي آگاهانه و انتخابگر با هردو جناح شرق و غرب به ترتيبي كه بتواند تأمين‌كننده منافع و امنيت ملي كشور باشد، تأمين‌كننده اهداف انقلاب بوده است. اكنون و با سفر خانم موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، در آستانه انتخاب يكي از دوستان و شركاي قابل اتكا در ميان قدرت‌هاي بين‌المللي و تأثيرگذار قرار گرفته‌ايم.
اتحاديه اروپا هم همين شرايط را در مورد جمهوري اسلامي ايران به‌عنوان يك قدرت منطقه‌اي تأثيرگذار آزمايش مي‌كند. اين انتخاب قبلا بين اروپا و بسياري از كشورها مانند ژاپن، چين، روسيه، هند، تركيه، اعراب تا برزيل، آفريقاي‌جنوبي و... صورت گرفته است. براي مثال، تركيه براي تعامل سازنده با اروپا و ورود به اين اتحاديه، نزديك به چهار دهه است تلاش مي‌كند. بسياري از اخم و تخم‌ها بين اتحاديه اروپا و تركيه صورت گرفته و اگرچه تركيه هنوز نتوانسته به‌عنوان عضو، وارد اتحاديه اروپا شود، ولي تأثيرات فراواني در صحنه‌هاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي و صنعتي از اروپا گرفته و متقابلا تأثيراتي بر سياست‌هاي اروپايي گذاشته است. اقتصاد و صنعت تركيه با ارتباط با اقتصاد و صنعت اروپا توانسته جزء اقتصادهاي نوظهور جهان قرار گيرد و از بالاترين استانداردها براي صادرات برخوردار شود.
اين دومين سفر رسمي خانم موگريني در فضاي پس از توافق هسته‌اي برجام است. دو طرف اروپايي و ايراني بايد همت كرده و پايه‌هاي روابط مستحكم و تكميل‌كننده در سطح منطقه‌اي و جهاني را پي‌ريزي كنند. در ميان كشورهاي عضو اتحاديه اروپا، ما به‌طور دوجانبه روابط خوبي با ايتاليا، فرانسه، اتريش، آلمان و... برقرار كرده‌ايم.
اكنون وقت آن است با مجموعه ٢٨ كشور اتحاديه روابط‌مان را گسترش دهيم و طرفين از مواهب آن برخوردار شوند. بخشي از اين راه در دوران دولت‌هاي هفتم و هشتم بين ايران و اروپا تبادل نظر شده و روي ايجاد دفتر نمايندگي اتحاديه اروپا در ايران به مشابهت سفارت كشورمان در اتحاديه اروپا، توافق اصولي شده است. بحث‌هاي گسترده‌اي بين دو طرف در زمينه‌هاي اجتماعي، اقتصادي و صنعتي صورت گرفته كه اكنون مي‌تواند در وقت صرفه‌جويي كند.
اتحاديه اروپا در مسائل سوريه، اكنون مواضع ايران را بهتر درك مي‌كند و قانع شده پافشاري بر حذف رأس حكومت سوريه، وقايعي نظير عراق و ليبي را به‌وجود مي‌آورد كه خود معضل بزرگ‌تري است بنابراين بايد بر مبارزه با تروريسم به‌جاي بحث انحرافي سرنگوني بشار اسد، تكيه كرد و تكليف رأس حكومت را به مردم سوريه واگذار كرد كه در پروسه دموكراتيك شخص موردنظر خود را انتخاب كنند.
خطري كه جهان و ازجمله اروپايي‌ها را به‌وضوح تهديد مي‌كند، خطر افراطي‌گري كور و تروريسم است كه با يك اراده و همت جهاني، مي‌توان بر آن فائق آمد و جمهوري اسلامي ايران نشان داده در تئوري و در عمل، شريك قابل اتكاي اروپا مي‌تواند باشد
*منبع: روزنامه شرق، 29 فروردين 1395
**گروه اطلاع رساني**9128**9131

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ايران و اروپا در مرحله انتخاب» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3501) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا