سیاه‎نمایی رسانه‎های معاند علیه جنبش مقاومت نجباء عراق

به گزارش خبرگزاری رسا، مانور رسانه‌ای و شانتاژ خبری همواره یکی از ابزار رسانه‌های غربی ـ عربی برای مقابله با محور مقاومت بوده است. رسانه‌ها به ویژه در سال‌های اخیر و پس از آغاز بحران سوریه نقش بسیار مهمی را در این راستا ایفا کرده‌اند. غول‌های رسانه‌ای جهان عرب مانند الجزیره و العربیه که با دلارهای نفتی قطر و عربستان به امکانات زیادی دسترسی دارند؛ روزانه ترفندهای مختلفی را برای تخریب مقاومت اسلامی پیاده می‌کنند. جالب تر آنکه این فعالیت به صورت کلان با فعالیت رسانه‌های مطرح جهانی مرتبط با لابی‌های صهیونیستی همسو بوده است.

این مهم چه در جنگ سی و سه روزه حزب الله لبنان با رژیم صهیونیستی و چه در درگیری مقاومت اسلامی با گروه‌های تکفیری در سوریه کرد بارز داشته است. در همین راستا محافل رسانه‌ای و سیاسی غربی ـ عربی پس از شکل گیری بسیج مردمی با فتوای مرجعیت دینی نجف اشرف تلاش کردند تا با استفاده از کلیدواژه‌هایی مانند "شورشیان شیعه"، "شبه نظامیان طرفدار ایران" و با دروغ پردازی‌هایی مبنی بر «کشتار اهل سنت در مناطق آزاد شده از دست داعش» به تخریب بسیج مردمی عراق بپردازند. اگرچه هیچ یک از گروه‌های بسیج مردمی عراق از این افتراها مصون نبودند اما به صورت محسوس مقاومت اسلامی نُجَباء بیش از سایر گروه‌های مقاومت اسلامی عراق در معرض تهمت‌ها و دروغ پردازی‌های شبکه‌های ماهواره‌ای و پایگاه‌های خبری قرار داشته که در ادامه به شماری از نمونه‌های جوسازی، دروغ پردازی و گزارش‌های تحلیلی رسانه‌ها درباره مقاومت اسلامی نُجَباء اشاره می‌کنیم:

1ـ تمرکز بر حضور نُجَباء در سوریه: با وجود اینکه حضور مستشاران نظامی و گروه‌های مقاومت به درخواست و با اجازه حکومت مرکزی سوریه صورت گرفته و طبق قوانین بین المللی کاملا مشروع است، اما رسانه‌های عربی از آن به عنوان "اشغال سوریه" یاد می‌‎کنند. این رسانه‌ها که چشم خود را بر روی حضور ده‌ها هزار تروریستی از اقصی نقاط جهان بسته‌اند، به مناسبت‌های مختلف به جوسازی درباره حضور نیروهای مقاومت اسلامی نُجَباء و شخص «شیخ اکرم الکعبی» دبیرکل این تشکیلات، در نبرد حلب پرداختند. بی شک کارآمدی و موفقیت نُجَباء به ویژه در جنگ حلب موجب شده که الجزیره از "اعزام بیش از هزار نظامی تازه نفس نُجَباء به حلب" و "دیدار ژنرال قاسم سلیمانی با فرماندهان نُجَباء در حلب" خبر دهد. همزمان با عملیات آزادسازی حلب از دست گروه‌های تکفیری، پایگاه‌های خبری و شبکه‌های ماهواره‌ای جهان عرب این هجمه را به اوج رسانده و اخبار کذبی مبنی بر "مخالفت اهل سنت عراق با حضور نُجَباء در سوریه" را منتشر کردند.

2ـ بزرگ‌نمایی در مورد اسرا و شهدای نُجَباء: عملکرد خیره کننده مقاومت اسلامی به صورت عام و نُجَباء به صورت خاص چه در عراق و چه در سوریه بر هیچ کسی پوشیده نیست، مساله‌ای که مورد اذعان دوست و دشمن است. همزمان با جنگ آزادسازی موصل و حلب، برخی شبکه‌های خبری عرب زبان که در واقع تریبون گروه‌های تکفیری هستند؛ بارها تصاویری از شهدای این حرکت و همچنین اسرای نُجَباء را به نمایش گذاشته‌اند که مشخصاً با هدف تضعیف روحیه و ادعای تلفات بالای نُجَباء صورت پذیرفته است. اگرچه در موصل و حلب شماری از مجاهدان نُجَباء به شهادت رسیدند اما تلفات این جنبش در مقیاس عملیات مهمی که انجام شده بسیار کم بوده است.

3ـ القای اجماع اهل سنت عراق ضد نُجَباء: جنایت‌های هولناک داعش بیشتر از هر طایفه‌ای اهل سنت این کشور را در برگرفت و موجب آوره شدن صدها هزار تن از مناطق سنی نشین شد. از همین رو در یکی دو سال اخیر بسیج مردمی عراق به تنها امید آن‌ها تبدیل شدند. برخورد مسالمت آمیز گروه‌هایی مانند مقاومت اسلامی نُجَباء با مردم مناطق آزاد شده باعث ایجاد ارتباط حسنه بین اهل سنت و شیعیان شد که البته بدیهی است به مذاق رسانه‌های طرفدار داعش خوش نیاید. ادعای "جنایتگری نیروهای نظامی نُجَباء" و "کشتار غیرنظامیان" از جمله تعابیر شبکه‌های عربی در ماه‌های اخیر بوده است. این شبکه‌ها همچنین با استفاده از سیاستمدارانی که خیانت آن‌ها باعث سرنگونی موصل به دست داعش شد؛ به تخریب این جنبش عراقی پرداختند. برای نمونه «اسامه النجیفی» که شخصیت شناخته شده‌ای برای همگان است، حضور مقاومت اسلامی عراق در سوریه را نوعی "تروریسم" توصیف کرده و خواستار برخورد حکومت مرکزی با گروه‌هایی مانند نُجَباء می‌شود.

4ـ تقابل نُجَباء با سایر گروه‌های شیعه عراقی: نشر اخبار کذب حاشیه ساز و تلاش برای ایجاد شکاف بین گروه‌های تشکیل دهنده بسیج مردمی عراق از دیگر حربه‌های رسانه‌ای برای تخریب مقاومت اسلامی است. همچنین توطئه خطرناکی که رسانه‌های ارتجاع به دنبال آن هستند در تقسیم گروه‌های شیعه به "وابستگان ایران" و "گروه‌های مستقل از ایران" خلاصه می‌شود. دو گانه‌ای که اگرچه از واقعیت به دور است اما تمرکز بر آن می‌تواند گاهاً مشکلاتی را به وجود بیاورد.

5ـ تلاش‌ها برای تخریب شیخ اکرم الکعبی: رهبر نسبتاً جوان مقاومت اسلامی نُجَباء که سابقه جنگ با اشغالگران آمریکایی و انگلیسی را در کارنامه دارد نیز از حمله طرفداران تکفیری‌ها در امان نبوده و دائماً در تیررس رسانه‌های معانده بوده است. تجربه محور ارتجاع از شخصیتی مانند «سید حسن نصرالله» که به بلای جان آن‌ها تبدیل شده موجب نگرانی شدید همپیاله‌های آمریکا از شکوفایی شخصیتی کاریزماتیک مانند شیخ اکرم الکعبی شده است. آمریکا و همپیمانانش در منطقه تجربه بسیار تلخی از علمای شیعه را یدک می‌کشند و از این رو همه تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا به تخریب علمایی با رویکرد فکری امام راحل و شهید صدر بپردازند که البته دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء نیز از این قاعده مستثنی نیست.

6ـ تحرکات دیپلماتیک علیه نُجَباء: به موازات هجوم فراگیر رسانه‌های عربی علیه نُجَباء، اقدامات دیپلماتیک فراگیری نیز از سوی کشورهای عربی و غربی صورت گرفته است. مهم‌ترین اقدام علیه نُجَباء را می‌توان اشاره «سامانتا پاور» به نام مقاومت اسلامی نُجَباء در جلسه شورای امنیت قلمداد کرد. نماینده آمریکا در سازمان ملل که مدعی "جنایتگری وحشیانه هم‌پیمانان سوریه در جنگ حلب" شده بود، در اظهاراتی مضحک مدعی شد: «در همین رابطه شبه نظامیان عراقی نُجَباء نیز در کشتار مردم حلب دست داشته اند!» این سخنان در حالی مطرح می‌شود که ده‌ها گروه تکفیری که رابطه قوی با جبهه فتح الشام (جبهه النصره) دارند در حلب انواع و اقسام کشتارها را انجام دادند اما این نماینده آمریکایی با چشم پوشی از همه این جنایت‌ها با اشاره به حرکت نُجَباء، نیروهای مجاهد آن را که با فداکارای خود حلب را از تکفیری‌ها نجات دادند "جنایتکار" توصیف می‌کند.

باید توجه داشت تمام مواردی که پیش‌تر به آن اشاره ‌شد مقدمه‌ای برای حمله اصلی محور غربی ـ عربی به مقاومت اسلامی نُجَباء است. به نظر می‌رسد نام بردن نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل از نُجَباء پیش زمینه‌ای برای تلاش گسترده به منظور درج نام این جنبش در لیست سیاه سازمان ملل و تروریستی خواندن آن است، همانطور که نام شیخ اکرم الکعبی سال‌ها پیش در این لیست قرار گرفت. گذشته از این، پس از دستاوردهای مهم نُجَباء در عراق و سوریه و آینده درخشانی که در انتظار این جنبش است، کشورهای حاشیه خلیج فارس و آمریکا و همپیمانان غربی در وهله اول تلاش می‌کنند تا شاخه نظامی آن را در لیست‌های سیاه خود قرار داده و سپس با فشار به حکومت مرکزی عراق محدودیت‌هایی را برای نُجَباء ایجاد کنند.

با این نگاه، ابداً عجیب نیست که سایت خبری الجزیره در گزارش پر سر و صدای خود که انعکاس بسیاری در سایت‌های جهان عرب داشت، نُجَباء را "نسخه عراقی حزب الله لبنان" توصیف و تصریح کند که «این جنبش نیروهای نظامی بسیار کار کشته‌ای را پرورش داده است». در گزارش الجزیره به ارتباط بخش‌های مختلف این گروه مقاومت با ایران اشاره و مدعی شده است: «نُجَباء اگرچه در عراق و با فتوای آیت الله سیستانی تشکیل شده اما گرایش خود را همواره به ولی فقیه اعلام کرده است». نباید به سادگی از گزارش‌هایی اینچنینی سطحی عبور کرد. بدون شک این گزارش‌ها و اقدامات دیپلماتیک علیه این جنبش نشان دهنده تلاشی گسترده برای دست اندازی در مسیر نُجَباء است.

در پایان باید تصریح کرد که اندیشکده‌ها و مراکز رصد بین المللی جبهه استکبار به صورت دقیق به رصد فعالیت‌های سیاسی، نظامی و فرهنگی احزاب اسلامی می‌پردازند و پلن‌های مختلفی را برای تخریب و مقابله با جنبش‌های مقاومت اسلامی طراحی می‌کنند. نظر به اینکه مقاومت اسلامی نُجَباء توانسته در همین مدت کوتاه به بخش مهمی از پازل مقاومت اسلامی تبدیل شود و در عرصه‌های سیاسی، نظامی و فرهنگی به صورت پویا فعالیت کند با حساسیت دشمنان مواجه شده است. همچنین فعالیت ویژه و دستاوردهای مهم، حضور همزمان در چندین جبهه نبرد، رابطه سازنده و مستحکم با جمهوری اسلامی ایران، ارتباط مستمر با مرجعیت نجف و توانمندی رهبران نُجَباء رادارهای مراکز رصد مخالفان مقاومت را به صدا در آورده است. ادامه روند رو به رشد نُجَباء به ویژه پس از پیروزی حلب و پایان عملیات آزادسازی موصل نیاز به حمایت همه جانبه محور مقاومت و هوشیاری نسبت به توطئه‌های دشمنان است که در بستر یک همکاری فراگیر و مستمر قابل دستیابی است./994/ب101/د


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سیاه‎نمایی رسانه‎های معاند علیه جنبش مقاومت نجباء عراق» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( رسا نیوز ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-359061) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : رسا نیوز