غلبه بر دیابت نیاز به گام ریشه ای دارد

استان‌ها > زنجان - جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان سلطانیه، به ریاست پرویز خالقی فرماندار سلطانیه و با حضور تنی چند از مدیران و مسئولان ادارات و دستگاه های اجرایی شهرستان در محل فرمانداری برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین، در این جلسه فرماندار سلطانیه با اشاره به شعار جهانی هفته بهداشت و سلامت در سال جاری که « غلبه بر دیابت » است، افزود: می توان با برنامه ریزی لازم و موثر از افول اهمیت موضوعات حوزه بهداشت و سلامت که در نامگذاری ایام سال خود را نشان می دهند جلوگیری نمود.
وی با تأکید بر لزوم برنامه ریزی مدون در حوزه های مهمی چون بهداشت و سلامت و ضرورت تحقق بایسته های این حوزه حیاتی، به لزوم عملی سازی طرح غربالگری دیابت نوع یک در بین دانش آموزان سطح شهرستان اشاره کرد و افزود: انجام این طرح می تواند تأثیر بسزایی در پیشگیری از بروز بیماریهای صعب العلاج و هزینه بر داشته باشد.
این مسئول به آمار میزان ارائه خدمات از سوی مراکز بهداشتی و درمانی سطح شهرستان در طول سال اشاره داشته و گفت: سالانه 160 هزار نفر به این مراکز مراجعه نموده و در واقع هر فرد، حداقل 5 نوبت، در طول یکسال این نوع مراجعه را انجام داده و با تکیه بر این اعداد و ارقام اذعان نمود: میزان سطح ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در سطح شهرستان، در راستای ارتقای سطح بهداشت و درمان مردمان این خطه بایستی تعالی یابد.
خالقی ارتقای سطح بهداشت و درمان در سطح جامعه را امری فرابخشی تلقی ساخته و همکاری دستگاههای غیر از متولیان اصلی بهداشت و درمان را لازم دانست تا با ارائه برنامه های قابل انجام و عملی سازی این دسته از رویکردها، بتوان گامی موثر در این مسیر که حاکی از ارتقای فرهنگ خود مراقبتی و بالا بردن شاخص سلامت در بین مردم دارد، برداشت.
فرماندار سلطانیه با اشاره به نقش بسزای اطلاع رسانی و تبلیغات موثر در جهت فرهنگ سازی در بین جامعه گفت: قریب به 5/4 میلیون نفر بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 و حدود 5/5 میلیون نفر دچار بیماری پیش دیابتی در سطح کشور وجود دارند که عمدتاً از بیماری خود بی اطلاع بوده و با اظهار بر آن، اطلاع رسانی همگانی از چگونگی جلوگیری از ابتلا به چنین بیماریهایی و نحوه مقابله با آن را امری ضروری برشمرد.
وی هفته سلامت را فرصتی مغتنم در حوزه فرهنگ سازی و گام برداشتن در جهت اعتلای شاخص های بهداشتی و درمانی عنوان ساخت و افزود: ضمن ارائه برنامه های بدیع و عملی سازی راهکارهای موثر در این هفته، بایستی اقداماتی ریشه ای در طول سال و در همه ازمنه رقم زد تا بتوان گامی اساسی تحت برنامه ای بلند مدت، در این حوزه برداشت.
خالقی همچنین فرهنگ سازی و جا انداختن بیش از پیش ورزش های همگانی در جامعه را از راهکارهای موثر در جهت مقابله با ابتلا به بیماریهای مختلفی برشمرده و گفت: این دسته از برنامه ها می تواند به یکی از اقدامات موثر در بین مردم و بویژه مسئولین، در زمینه عملی سازی شعار « ورزش کنیم تا بیمار نشویم. » تبدیل شد.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «غلبه بر دیابت نیاز به گام ریشه ای دارد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3607) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر آنلاین