رنج سعودي‌ها از بحران مشروعيت و ناكارامدي

در ادامه اين سرمقاله مي خوانيم: مشروعيت و نيز كارآمدي سياست‌هايي كه هر روز رنگ نظامي گرفته است. آنان با تكيه بر منابع مالي خود بي‌محابا و عريان، مشغول باج دادن به همه طرف‌هايي هستند كه به نوعي حمايتگر وضع رژيم سعودي در نقطه صفر مي‌توانند باشند. اما نگاهي به حتي آخرين رخدادها نشان مي‌دهد كه نه تنها سياست باج‌دهي نتايج لازم را نداشته بلكه در كمترين زمان به نتيجه عكس انجاميده است.
بحرين، سوريه، عراق، يمن، سومالي، لبنان و افغانستان، صحنه ناكارامدي سياست‌هاي ماجراجويانه‌ رياض است كه براي آنها تاكنون ميلياردها دلار هزينه كرده است. در هيچ‌يك از كشورهاي ياد شده كمترين پيشرفت راهبردي در خدمت به اهداف سعودي‌ها مشاهده نمي‌شود. براي مثال مذكرات ژنو در حالي ادامه مي‌يابد كه هنوز “بشار اسد” بر سر كار است و جامعه جهاني دولت اين كشور را به عنوان يكي از طرف‌هاي گفت‌و‌گو كننده به رسميت شناخته است.
حوثي‌هاي يمن اقتدار نظامي رياض را به چالش گرفته‌اند و حالا به عنوان يك طرف قدرتمند در گفت‌و‌گوهاي آتش‌بس و مذاكرات صلح حضور دارند. حزب‌الله همچنان قدرت برتر مقاومت ملي در لبنان شناخته مي‌شود و انقلاب مردم بحرين در زير خاكستر هنوز آتشين است. عراقي‌ها بيگانه با تبليغات و مداخلات فرقه‌گرايانه سعودي‌ها تنها به مبارزه با فساد اصرار دارند و داعش هر روز از مواضع خود عقب‌تر مي‌نشيند.
در صحنه ديپلماسي، برخلاف برخي ظواهر مانند آنچه در بيانيه پاياني سيزدهمين اجلاس سران كشورهاي اسلامي در استانبول رخ داد،‌ كمتر دولتي حاضر است در زميني بازي كند كه سعودي‌ها هموار كرده‌اند. تلاش ناكام رياض در ايجاد همسويي كشورهاي اسلامي براي مقابله با آنچه تهديد ايران در منطقه خوانده مي‌شود، به طور مشخص در چگونگي انتشار بيانيه پاياني اجلاس استانبول بازتاب يافت.
اين بيانيه اگرچه با لابي‌گري سعودي‌ها حاوي مواردي در مخالفت با سياست‌هاي ايران بود اما نتوانست آنگونه بازتاب يابد كه دلخواه رياض است. به‌ ديگر سخن حاميان رژيم سعودي رويكردي كج‌دار و مريز را در قبال اهداف سياسي رياض اتخاذ كرده‌اند؛ از يكسو بنا به ملاحظات مالي و سرخوش از ولخرجي‌هاي سعودي‌ها با آنها اعلام همسويي مي‌كنند و از سوي ديگر حاضر نيستند خود را در ورطه‌اي اندازند كه هرگز منافع كوتاه و بلند مدت دولت‌ها و ملت‌هايشان را تامين نخواهد كرد. غيبت ژنرال “السيسي” رئيس جمهوري مصر در اجلاس استانبول، عدم حمايت غالب كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس با رياض در قطع روابط با ايران، عدم همراهي پاكستان در اتحاد نظامي با سعودي‌ها، بي‌ميلي واشنگتن در حمايت تام و تمام از ماجراجويي‌هاي نظامي رياض در منطقه خاورميانه، ترديد قطر در ائتلاف كامل با آل سعود، پرهيز اروپا از اعتماد به سياست‌هاي فرقه‌گرايانه سعودي‌ها و... مثال‌هايي است كه نشان مي‌دهد آنچه اكنون نقطه قوت رياض است تنها منابع مالي آن و نه مشروعيت و كارامدي سياست‌هاي ماجراجويانه اين كشور است.
بحراني كه اكنون جامعه مصر را در پي واگذاري جزاير “تيران” و “صنافير” از سوي دولت مصر به عربستان در برگرفته و يا جنجال دامن‌گير نخست وزير اندونزي بابت دريافت 681 ميليون دلار هديه سعودي‌ها نشان از ناتواني دولتي دارد كه نه تنها فاقد كارامدي نظامي است بلكه محروم از قدرت جذب و ترغيب دولت‌ها و ملت‌هايي است كه بابت اين منظور، ميلياردها دلار هزينه كرده و مي‌كند.
انتشار گزارش نيويورك تايمز در باره هشدار سعودي‌ها به دولت اوباما و اعضاي كنگره ايالات متحده امريكا مبني بر افشاي اسناد مربوط به نقش عربستان در 11 سپتامبر 2002 مورد ديگري از عدم مشروعيت و ناكامي رژيم سعودي است. در اين گزارش آمده است؛ در صورت افشاي اسناد ياد شده، عربستان 750 ميليارد دلار از اوراق بهادار خود را در خزانه‌داري آمريكا خواهد فروخت. به عبارت ديگر بازهم رياض به منبع مالي خود به عنوان تنها منبع قدرت راهبردي مي‌نگرد بي‌‌‌آنكه كمترين مشروعيت را در مقابله با بي‌اعتباري خود داشته باشد.
اكنون رياض نزد جامعه جهاني و حتي به ظاهر متحدان خود به عنوان خاستگاه فرقه‌گرايي، تروريسم و تشويق بي‌ثباتي در منطقه و اصولا غرب آسيا شناخته مي‌شود. دستاوردهاي آن نيز حداقل در انتشار بيانيه‌اي است كه امضا كنندگانش هم حاضر به قرائت آن در جلسه پاياني سران كشورهاي اسلامي نشدند. مثلي است معروف كه مي‌گويد؛ نظام‌هاي سياسي در مقطعي از زمان تدبير و خردمندي را از كف مي‌دهند و از همين رو محكوم به پايان خود هستند. رياض در حال‌حاضر بيش از آنكه برخوردار از سياست تهاجمي و پيشبرنده باشد، در انفعال فرساينده، شمارش معكوس مي‌كند.
*منبع: روزنامه ابتكار، 29 فروردين 1395
**گروه اطلاع رساني**9117**9131

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رنج سعودي‌ها از بحران مشروعيت و ناكارامدي» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3621) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا