آغاز گفت‌وهاي فرهنگي تهران- دهلي/ توسعه روابط فرهنگي

به گزارش روز يكشنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا، راجا سي‌ كار با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با ابوذر ابراهيمي‌ تركمان ديدار و در خصوص آغاز و توسعه همكاري‌هاي دوجانبه به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداختند.
ابراهيمي‌تركمان در اين ديدار ضمن معرفي كوتاه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به اهميت روابط فرهنگي بين كشورها در دنياي امروز پرداخت و گفت: كشورهاي جهان امروز در روابط فرهنگي خود، نيازمند به يكديگر هستند.
وي ادامه داد:‌ اگر كشورها خود اين روابط فرهنگي را مديريت نكنند، در آينده مجبور خواهند شد با توجه به شرايط تحميلي، به ايجاد ارتباطات فرهنگي بپردازند، زيرا دنيا مسير جهاني شدن را طي مي‌كند و ناچار از نزديكي روابط فرهنگي است.

* تسهيل روابط فرهنگي ايران و هند
رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه تسهيل روابط فرهنگي بين هند و ايران را از وظايف اين سازمان و همچنين شوراي فرهنگي هند دانست و با اشاره به سابقه طولاني حضور فرهنگي ايران در هند، افزود: موافقتنامه فرهنگي دو كشور سال‌ها پيش به تصويب دولت‌هاي ايران و هند رسيده است و اميدواريم با امضاي اين تفاهم‌نامه زمينه مناسبي براي توسعه همكاري‌ها و روابط فرهنگي دو كشور ايجاد شود.
وي در ادامه پيشنهاد كرد كه در قالب يك يادداشت تفاهم همكاري‌هاي مشترك فرهنگي بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و شوراي فرهنگي هند، فعاليت‌هاي خود را پيش ببرند.

* حركت جامعه به سمت تعالي و دوري از خشونت با برنامه هاي فرهنگي
عضو شورايعالي انقلاب فرهنگي كشورمان در بخش ديگري از سخنان خود با قدرداني از دولت هند براي ايجاد امكان برگزاري هفته فرهنگي ايران در شهرهاي دهلي و سرينگر كشمير هند، افزود: در شرايطي كه افراط‌گرايي و خشونت در بسياري از كشورها در حال رشد است، برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي، مي‌تواند جامعه را به سمت تعالي و دوري از خشونت، سوق دهد.

* روابط فرهنگي ايران و هند قوي و مستحكم است
مديركل شوراي فرهنگي هند هم در اين ديدار با قدرداني از ميهمان‌نوازي ايرانيان، با اظهار اينكه نخست‌ وزير هند نگاه ويژه‌اي به مسايل فرهنگي و تعامل فرهنگي با ديگر كشورها دارد، تأكيد كرد: روابط فرهنگي هند و ايران بسيار قوي و مستحكم است.
راجا سي كار، در ادامه با اشاره به اينكه شوراي فرهنگي هند به دنبال برنامه‌ريزي براي برگزاري جشنواره‌هاي فرهنگي ايران و هند در كشورهاي يكديگر است، افزود: حضور ما در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به دليل دريافت راهنمايي‌ها، پيشنهادات و پشتيباني از برگزاري اين جشنواره‌ها و همكاري‌هاي آينده است.

* آمادگي تسهيل توسعه روابط فرهنگي با ايران
به گفته وي در همين فرصت، آمادگي شوراي فرهنگي هند براي تسهيل توسعه روابط فرهنگي هند و ايران را هم اعلام مي‌كنم.
راجا سي‌ كار ادامه داد: در هند بسياري از ميراث فرهنگي ايران را در حوزه‌هاي ادبيات، شعر، معماري و هنر را مي‌توان مشاهده كرد كه مردم اين كشور به تمامي آنها علاقمند هستند.

* برگزاري كنسرت موسيقي سنتي ساز فلوت
مديركل شوراي فرهنگي هند با اشاره به برخي برنامه‌هاي فرهنگي و هنري پيش‌بيني شده هند در ايران، از برگزاري كنسرت موسيقي سنتي با ساز فلوت در ماه‌ آينده در تهران خبر داد.
وي اظهار داشت: در ماه آينده همچنين جشنواره‌اي را به مناسبت تجليل از روابط كهن و ديرينه ايران و هند برگزار خواهيم كرد و در حاشيه آن از دست‌نوشته‌اي فارسي (نسخه خطي قديمي) بسيار نادر، رونمايي خواهيم كرد. اين جشنواره همچنين با برگزاري شب شعر همراه خواهد شد.

* گفت‌وگوهاي ديني ايران و هند آغاز مي‌شود
بخش دوم اين ديدار به بيان مأموريت‌ها، ظرفيت‌ها و چگونگي همكاري‌هاي مشترك آينده بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و همچنين شوراي فرهنگي هند، اختصاص داشت.
ابراهيمي‌ تركمان در اين بخش با تأكيد بر اينكه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ايران و شوراي فرهنگي هند، وظايف و مأموريت‌هاي مشابهي دارند، گفت: روابط فرهنگي بين ايران و هند به حدي قوي بوده كه نمي‌توان اين گذشته پربار را فراموش كرد. اين روابط بسيار نزديك در دوره‌اي توسط پدران ما ايجاد شد كه امكانات امروز، وجود داشته و اگر ما در دوره‌اي كه امكانات بسيار ارتباطي در اختيار داريم نتوانيم اين روابط را توسعه دهيم، در حقيقت شكست خورده‌ايم.
رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه با توضيح و تشريح فعاليت‌هاي مركز گفت‌ و گوي اديان و تمدن‌ها و همچنين طرح گفت‌وگوهاي فرهنگي در اين سازمان، رسيدن به اعتماد دوجانبه و درك متقابل در گفت‌وگوهاي ديني را نتيجه بسيار درخشان اين گفت‌وگوها دانست كه از 37 سال گذشته و با تبادل نظر با رهبران اديان بسياري از كشورها، حاصل شده است.
راجا سي كار، مديركل شوراي فرهنگي هند نيز در اين بخش از ديدار خود با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، گفت: يكي از مسئوليت‌هاي شوراي فرهنگي هند كه 37 نمايندگي در كشورهاي مختلف دارد، اعزام هيأت‌هاي فرهنگي هند به خارج و پذيرش هيأت‌هاي فرهنگي كشورهاي مختلف در هند است.
وي افزود: پذيرش دانشجوهاي خارجي و ارايه بورسيه‌هاي تحصيلي در رشته‌هاي مختلف و ميزباني از محققين و دانشمندان مختلف از سراسر جهان، از ديگر وظايف اين شوراست. البته مهم‌تريم وظيفه شوراي فرهنگي هند را مي‌توان برنامه‌ريزي و برگزاري فستيوال‌ها و كنفرانس‌ هاي مختلف فرهنگي و هنري و همچنين تسهيل روابط فرهنگي هند با ديگر كشورها دانست.
وي با استقبال از فعاليت و تجربه فراوان مركز گفت‌گوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در خصوص آغاز گفت‌وگوي ديني ايران و هند (اسلام و مذهب هندو) ابراز علاقمندي كرد و خواستار دستيابي به چگونگي و نحوه برگزاري اين گفت‌وگوها توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شد.
طرفين در پايان اين ديدار در خصوص آغاز گفت‌وگوهاي ديني و همچنين گفت‌وگوهاي فرهنگي با حضور انديشمندان و نخبگان دو كشور، به توافق دست يافتند و مقرر شد تا با برگزاري جلسات كارشناسي، انجام اين گفت‌وگوها در آينده‌اي نزديك محقق شود.
فراهنگ**1355**1027

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز گفت‌وهاي فرهنگي تهران- دهلي/ توسعه روابط فرهنگي» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3624) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا