فضائلی: اتفاقات 88 در آن حد پیش بینی نمی‌شد/مقدم‌فر: فتنه ۸۸ یک تست ناموفق در ۱۸ تیرماه سال ۷۸ داشت

«۹ دی تجلی بصیریت، ولایت مداری و نفوذ ناپذیری» موضوع گفتگوی ویژه خبری امشب شبکه دو سیما بود.

در ابتدای این بحث مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی در رابطه با چرایی و چگونگی شکل گیری فتنه ۸۸ اظهار داشت: قبل از انتخابات سال ۸۸، گمانه ها و نشانه هایی از اینکه در رابطه با این انتخابات طراحی هایی صورت گرفته، وجود داشت.

وی افزود: برهمین اساس در ۲۳ خرداد در متنی که از سوی رهبری برای تبریک به مردم و مجموعه نامزدها منتشر شده بود، ایشان اشاره می کنند که گمانه هایی وجود دارد که عده ای قصد دارند اقداماتی را انجام دهند و براین اساس نیز توصیه هایی را به نامزدها و مردم ارائه می کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: براین اساس قبل از انتخابات نشانه هایی وجود داشت که هرچه به مقطع انتخابات نزدیک می شدیم این نشانه ها قوت می گرفت اما حقیقت این است که اتفاقات در آن حد پیش بینی نمی شد و برهمین مبنا می توان گفت بخش هایی از کشور در ارتباط با حوادث پیش آمده غافل گیر شدند.

وی با اشاره به مشارکت حداکثری مردم در انتخابات آن سال که یک رکورد در سطح جهانی محسوب می شد و یک پیروزی بزرگ برای مردم ما به شمار می آمد، گفت: دشمن از این پیروزی چشم برنداشت و تلاش کرد این پیروزی را به نقطه ضعف و اجرای سناریویی که قبلا در برخی کشورهای آسیای میانه تحت عنوان انقلاب های مخملی اجرا کرده بود تبدیل کند.

این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: زمانی که شرایط جامعه در رقابت ها از یک حالت رقابت انتخاباتی خارج و یک دو قطبی شدید در جامع شکل گرفت، شرایطی را فراهم آورد که دشمن احساس کرد این سناریو قابل اجرا است.

وی عنوان کرد: در مورد افرادی که ما از آن ها به عنوان سران فتنه یاد می کنیم نیز باید عنوان کنم که آن ها یا عامدانه و آگاهانه در این سناریو نقش ایفا کردند و یا اینکه نسبت به تیم سناریو هوشیار نبودند و ابزار دست قرار گرفتند ولی به هر حال آن ها در زمینه سازی برای اجرای این سناریو نقش بسیار جدی را داشتند.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: این افراد به تذکرات، توصیه ها و نشانه های زیادی که به آن ها یادآوری شد توجه نکردند و مسیر لجاجت و کج تابی خود را ادامه دادند و این مسئله باعث می شود که ذهنیت ها را از یک حالت خوشبینانه نسبت به آن ها خارج می کند.

وی یادآور شد: مصاحبه یکی از نامزدهای انتخاباتی در شامگاه جمعه آن سال به نوعی کلید فتنه را با ایجاد ذهنیت تقلب در انتخابات می زند و بلافاصله بعد از اعلام نتایج در ظهر روز شنبه است که تجمعات شروع و یک سیر صعودی را طی می کند تا مقطعی که مردم به خصوص مردم تهران تصور می کردند نسبت به آرا آن ها کم توجهی شده است.

فضائلی ادامه داد: بلافاصله بعد از اینکه لایه های طرح خرابکارانه در انتخابات ۸۸  آشکار می شود مشخص می کند که بحث انتخابات مطرح نیست و اهداف جدی تری وجود دارد و از همان زمان است که ریزش ها شروع می شود.

**فتنه ۸۸ یک تست ناموفق در ۱۸ تیرماه سال ۷۸ داشت

در ادامه این بحث حمیدرضا مقدم فر استاد دانشگاه نیز با تاکید بر اینکه در تحلیل فتنه ۸۸ باید حوادث را از منظر خارج از کشور مورد بررسی قرار داد، گفت: باید توجه کنیم، این جریان یک پدیده و رخدادی که در صحنه انتخابات به وجود آمده نیست بلکه از سال ها قبل از انتخابات طراحی شده بود ، ضمن اینکه این طراحی یک تست ناموفق در ۱۰ سال قبل در ۱۸ تیر سال ۱۳۷۸ داشت که تست ناموفقی بود.

وی افزود: در این راستا و با اصلاح برخی ایرادات، مجددا یک پروژه جامع و کاملی توسط نظام سلطه با فرصت انتخابات طراحی شد که باید زیر ساخت تحلیل را از اینجا دید چرا که در غیر این صورت تحلیل ها درست نخواهد بود.

ادامه دارد...


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فضائلی: اتفاقات 88 در آن حد پیش بینی نمی‌شد/مقدم‌فر: فتنه ۸۸ یک تست ناموفق در ۱۸ تیرماه سال ۷۸ داشت» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( باشگاه خبرنگاران ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-364062) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : باشگاه خبرنگاران