‌منزل صوت الملک در بستک نیاز به مرمت دارد + عکس

به گزارش افکارنیوز،

در آذرماه در جلسه ای مشترک فرمانداری، شهرداری، شورای شهر شهرستان بستک و نماینده وراث منزل تاریخی صولت به منظور حل مشکل خرابی این بنای تاریخی برگزار شد. در این جلسه توافق شد شهرداری بستک منزل صولت را تملک و به کمک میراث فرهنگی بازسازی کند تا این منزل به عنوان موزه تاریخی شهر بستک و یک بنای ماندگار ادامه حیات دهد.

مسئول مجمع هنرمندان شهرستان بستک در گفت‌وگو با ایسنا، ‌اظهار کرد: منزل صولت الملک در بستک، متعلق به دوره قاجاریه بوده و تا قبل از زلزله پنج و نیم ریشتری سال 92 شهرستان بستک، استفاده مسکونی می‌شد.

سبحان جامه‌دار افزود: در یک ماه گذشته به دلیل عدم توافق مالکین این بنای باستانی با شهرداری و میراث فرهنگی شهرستان، مالکین این بنا از سر ناگزیری دست به تخریب این اثر تاریخی زده‌اند و به گفته کارشناس ثبت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان وضعیت این بنا بسیار تأثربرانگیز است و نیاز به مرمت فوری دارد.

این فعال فرهنگی تصریح کرد: میراث فرهنگی زمانی می‌تواند نسبت به مرمت این بنا اقدام کند که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده باشد.

وی ادامه داد: درخواست ثبت این بنا در فهرست آثار ملی داده‌شده است ولی تا زمان دریافت پاسخ سازمان مرکزی باید منتظر ماند، این در حالی است که مالکین منزل صولت الملک بر سر واگذاری مالکیت با میراث فرهنگی و همچنین شهرداری تابه‌حال به توافقی نرسیده‌اند.

جامه‌دار تصریخ کرد: در بعضی موارد عدم همکاری و دخالت مورد انتظار از جانب سازمان‌ها و ادارات دولتی، عدم همکاری لازم از سوی مالکین منازل، نداشتن جدول بودجه‌بندی و برنامه‌ریزی از سوی شهرداری و میراث فرهنگی برای این آثار ارزشمند، بی‌توجهی به این میراث ارزشی و فرهنگی از جانب مردم و عدم پیگیری و مطالبه گری جامعه عام بستک از دلایل نابودی این آثار است.

وی بیان کرد: فرهنگ‌سازی، معرفی، ارزش سازی و آگاه‌سازی در خصوص هنر معماری بستکی در سطح شهرستان، استان و حتی کشور، توجه بیش‌ازپیش مسئولین مربوطه به بناهای جامانده از معماری بستکی در شهرستان و همچنین توجه به زنده نگه‌داشتن معماری سنتی بستک در بناهای امروزی، برگزاری جلسات، گردهمایی‌ها و ایجاد کارگروهی مشترک از معماران، متخصصان، صاحب‌نظران، معتمدین و مسئولین در رابطه با ارائه راه‌حل پیشنهادی جهت برون‌رفت از این بحران، جذب سرمایه‌گذاران خارج از شهرستان، بودجه گیری از ادارات مرتبط در استان و حتی درخواست یاری از سوی خیرین درون شهرستان جهت جلوگیری از تخریب این آثار که جزئی از هویت بستکی‌ها است، ایده پردازی‌ها، زمینه‌سازی‌های اجرایی، تشکیل تجمع‌های مشورتی از سوی مجمع هنرمندان بستک و سرعت دادن به باز زنده سازی بناها، آثار و هنر معماری بستکی در بستک و کاربری مناسب برای هر یک از بناهای بازسازی‌شده از اهم اهداف تشکیل کمپین حفاظت از هنر معماری بستکی است.

این فعال فرهنگی در پایان تصریح کرد: از مسئولین، معتمدین، شورای شهر، هنرمندان، فرهنگیان و همگی همشهریان عزیز تقاضا دارم که ما را در تشکل مجمع هنرمندان بستک و همین‌طور دررسیدن هرچه سریع‌تر این سازمان مردم‌نهاد به اهدافش یاری کنند و از معماران، موسیقی‌دانان، هنرمندان، فرهنگیان و دیگر قشرهای مختلف بستک تقاضا کرد، بیدارباشیم که از دست دادن هویتمان برایمان گران تمام خواهد شد.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «‌منزل صوت الملک در بستک نیاز به مرمت دارد + عکس» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( افکار نیوز ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-364096) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : افکار نیوز