فضائلی: اتفاقات 88 در آن حد پیش بینی نمی‌شد/مقدم‌فر: فتنه 88 یک تست ناموفق در 18 تیرماه سال 78 داشت/سروری: انتخابات بهانه بود آنها اصل نظام را نشانه گرفته بودند

فضائلی: اتفاقات 88 در آن حد پیش بینی نمی‌شد/مقدم‌فر: فتنه ۸۸ یک تست ناموفق در ۱۸ تیرماه سال ۷۸ داشت

«۹ دی تجلی بصیریت، ولایت مداری و نفوذ ناپذیری» موضوع گفتگوی ویژه خبری امشب شبکه دو سیما بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ « ۹ دی تجلی بصیریت ، ولایت مداری و نفوذ ناپذیری» موضوع گفتگوی ویژه خبری امشب شبکه دو سیما بود که با حضور مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی، پرویز سروری رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس در سال ۸۸  و حمیدرضا مقدم فر استاد دانشگاه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این بحث مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی در رابطه با چرایی و چگونگی شکل گیری فتنه ۸۸ اظهار داشت: قبل از انتخابات سال ۸۸، گمانه ها و نشانه هایی از اینکه در رابطه با این انتخابات طراحی هایی صورت گرفته، وجود داشت.

وی افزود: برهمین اساس در ۲۳ خرداد در متنی که از سوی رهبری برای تبریک به مردم و مجموعه نامزدها منتشر شده بود، ایشان اشاره می کنند که گمانه هایی وجود دارد که عده ای قصد دارند اقداماتی را انجام دهند و براین اساس نیز توصیه هایی را به نامزدها و مردم ارائه می کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: براین اساس قبل از انتخابات نشانه هایی وجود داشت که هرچه به مقطع انتخابات نزدیک می شدیم این نشانه ها قوت می گرفت اما حقیقت این است که اتفاقات در آن حد پیش بینی نمی شد و برهمین مبنا می توان گفت بخش هایی از کشور در ارتباط با حوادث پیش آمده غافل گیر شدند.

وی با اشاره به مشارکت حداکثری مردم در انتخابات آن سال که یک رکورد در سطح جهانی محسوب می شد و یک پیروزی بزرگ برای مردم ما به شمار می آمد، گفت: دشمن از این پیروزی چشم برنداشت و تلاش کرد این پیروزی را به نقطه ضعف و اجرای سناریویی که قبلا در برخی کشورهای آسیای میانه تحت عنوان انقلاب های مخملی اجرا کرده بود تبدیل کند.

این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: زمانی که شرایط جامعه در رقابت ها از یک حالت رقابت انتخاباتی خارج و یک دو قطبی شدید در جامع شکل گرفت، شرایطی را فراهم آورد که دشمن احساس کرد این سناریو قابل اجرا است.

وی عنوان کرد: در مورد افرادی که ما از آن ها به عنوان سران فتنه یاد می کنیم نیز باید عنوان کنم که آن ها یا عامدانه و آگاهانه در این سناریو نقش ایفا کردند و یا اینکه نسبت به تیم سناریو هوشیار نبودند و ابزار دست قرار گرفتند ولی به هر حال آن ها در زمینه سازی برای اجرای این سناریو نقش بسیار جدی را داشتند.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: این افراد به تذکرات، توصیه ها و نشانه های زیادی که به آن ها یادآوری شد توجه نکردند و مسیر لجاجت و کج تابی خود را ادامه دادند و این مسئله باعث می شود که ذهنیت ها را از یک حالت خوشبینانه نسبت به آن ها خارج می کند.

وی یادآور شد: مصاحبه یکی از نامزدهای انتخاباتی در شامگاه جمعه آن سال به نوعی کلید فتنه را با ایجاد ذهنیت تقلب در انتخابات می زند و بلافاصله بعد از اعلام نتایج در ظهر روز شنبه است که تجمعات شروع و یک سیر صعودی را طی می کند تا مقطعی که مردم به خصوص مردم تهران تصور می کردند نسبت به آرا آن ها کم توجهی شده است.

فضائلی ادامه داد: بلافاصله بعد از اینکه لایه های طرح خرابکارانه در انتخابات ۸۸  آشکار می شود مشخص می کند که بحث انتخابات مطرح نیست و اهداف جدی تری وجود دارد و از همان زمان است که ریزش ها شروع می شود.

**فتنه ۸۸ یک تست ناموفق در ۱۸ تیرماه سال ۷۸ داشت

در ادامه این بحث حمیدرضا مقدم فر استاد دانشگاه نیز با تاکید بر اینکه در تحلیل فتنه ۸۸ باید حوادث را از منظر خارج از کشور مورد بررسی قرار داد، گفت: باید توجه کنیم، این جریان یک پدیده و رخدادی که در صحنه انتخابات به وجود آمده نیست بلکه از سال ها قبل از انتخابات طراحی شده بود ، ضمن اینکه این طراحی یک تست ناموفق در ۱۰ سال قبل در ۱۸ تیر سال ۱۳۷۸ داشت که تست ناموفقی بود.

وی افزود: در این راستا و با اصلاح برخی ایرادات، مجددا یک پروژه جامع و کاملی توسط نظام سلطه با فرصت انتخابات طراحی شد که باید زیر ساخت تحلیل را از اینجا دید چرا که در غیر این صورت تحلیل ها درست نخواهد بود.

این استاد دانشگاه با تاکید براینکه این داستان از قبل طراحی شده بود و اساسا از بیرون مدیریت و هدایت می شد اظهار داشت: حتی برخی از آقایانی که کنشگران و فعالان این داستان بودند خودشان هم متوجه نبودند که  چه کار می کنند البته برخی از آن ها خوب متوجه بودند و از  قبل هم کدها و  نشانه هایی برای فعالیت شان وجود داشت.

**نظام سلطه در فتنه ۸۸ تمام توان خود را یک جا به کار گرفته بود

مقدم فر با بیان اینکه در جریان فتنه سه بازوی رسانه ای، فکری، عملیاتی و اجرایی توسط نظام سلطه بکار گرفته شده بود گفت: در حوزه فکری، اتاق های فکری در اروپا و آمریکا وجود داشت که مطالعات عمیقی نسبت به این مسئله داشتند ضمن آنکه در داخل نیز افرادی همان خط را دنبال می کردند.

**سفارت انگلیس به عنوان یک قرارگاه عملیاتی و مرکزی برای فتنه عمل می کرد 

وی ادامه داد: در حوزه عملیاتی نیز برخی سفارت خانه ها و دیپلمات های آنان توان دیپلماتیک خود را به کار گرفته بودند که در این رابطه می توان به سفارتخانه انگلیس اشاره کرد که به عنوان یک قرارگاه عملیاتی و مرکزی برای فتنه بود.

در ادامه این برنامه، پرویز سروری رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس در سال ۸۸ نیز در همین رابطه بیان کرد: مسئله، ۲۲ خرداد نبود بلکه ۲۲ بهمن( شکل گیری نظام جمهوری اسلامی ایران) بود و این ناظر به این است که اساسا موضوع انتخابات مطرح نبوده بلکه موضوع فروپاشی نظام جمهوری اسلامی ایران مطرح بوده است. 

وی همچنین یادآور شد: در روز ۲۰ خرداد همان سال( دو روز قبل از برگزاری انتخابات) خبرنگار روزنامه تایمز با موسوی مصاحبه ای می کند که عنوان می کند،« سوال من این است که از روز شنبه که بر کرسی ریاست جمهوری بنشینید برای محدود کردن اختیارات رهبری در حوزه های امنیت ملی ، دفاع و سیاست خارجی چه برنامه ای دارید ؟»

**پیام حمایت از فتنه88 تحریم های فلج کننده بود

سروری عضو کمیسیون حقوقی شورای شهر تهران در  ادامه برنامه با اشاره به اینکه، خسارت های اقتصادی ناشی از فتنه88 را می توان در تحریم های گسترده مشاهده کرد گفت: پیام حمایت از فتنه88 تحریم های فلج کننده بود به طوری که قطع نامه1922 در 22 بهمن همان سال صادر شد.

وی با اشاره به اینکه، در این فتنه دست هایی پشت پرده بود افزود: آنها برای فروپاشی برنامه ریزی کرده بودند. اعتراض به انتخابات چه ربطی به جمهوری اسلامی ایران دارد، انتخابات بهانه بود آنها می خواستند اصل نظام را نشانه بگیرند.

سروری تصریح کرد: عناصر داخلی و خارجی احساس می کردند که با دو قطبی کردن انتخابات می توانند مدل انقلاب مخملی را در ایران به راه بیندازند.

وی با اشاره به اینکه، انقلاب به صورت قدرتمند جلوی فتنه گران ایستاد گفت: اگر زمینه های کارآمدی را در درون کشور افزایش ندهیم و اگر زمینه های نفوذ را با افزایش توانمندی های عمومی بالا نبریم ، زمینه های نفوذ در کشور گسترش پیدا می کند.

این عضو کمیسیون حقوقی شورای شهر تهران تصریح کرد:  دست دادن عناصر داخلی با فتنه گران خارجی یک شرکت سهامی از دشمنان خارجی - داخلی را رقم زد تا فرصت مشارکت 85 درصدی در انتخابات به تهدید تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه، شهرداری رقم خسارت عمومی وارد شده از ماجرای فتنه را 63 میلیارد تومان ارزیابی کرد گفت: فتنه88 خسارت های اقتصادی به همراه داشت به طوری که  کشورهای خارجی در مبادلات تجاری با ایران دچار سستی شده بودند.

سروری با اشاره به اینکه، ابعاد خسارت های اقتصادی ناشی تحریم را می توان در زندگی مردم مشاهده کرد اظهار داشت:  اگر این اتفاقات نیفتاده بود دست جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات و مبادلات تجاری باز می شد.

وی با اشاره به اینکه، رکورد مشارکت85 درصدی در انتخابات می توانست مناسبات کشور را افزایش دهد اظهار داشت: نباید زمینه های بسط و گسترش نفوذ را در کشور فراهم کرد.

فضائلی کارشناس سیاسی در ادامه این گفتگو با اشاره به اینکه،  عدم دخالت در امور داخلی کشور ها اصل پذیرفته شده است گفت:  اوباما در انتخابات اخیر آمریکا نسبت به روسیه موضع گیری تندی داشت زیرا شائبه هایی وجود دارد مبنی بر اینکه روسیه در انتخابات اخیر آمریکا ایفای نقش داشته است.

وی با اشاره به اینکه، آمریکا بارها در امور داخلی کشور ها مداخله کرده است بیان کرد: بعد از بیانیه الجزایر دولت آمریکا متعهد شد تا در امور ایران مداخله نکند اما این مسئله صورت نگرفت.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه، فتنه عبرت هایی برایمان داشت گفت: از بابت فتنه و تحریم، کشور هزینه پرداخت کرده است.

وی با اشاره به اینکه، میان فتنه و تحریم پیوند وجود دارد اظهار داشت: قبل از انتخابات اوباما به مقام معظم رهبری نامه نوشت و مضمون این نامه از موضع ضعف مقابل نظام بود اما پس از فتنه اوباما از این جریان حمایت کرد و این موضوع نشان می دهد آمریکا در فتنه نقش داشته است.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه، در حوزه امنیت داخلی  آمار بزه کاری رشد قابل توجهی در سال88 داشت ادامه داد: جریان ترور هسته ای از سال88 شروع شد.

**نفوذ پیچیده ترین روشی است که دشمن به کار می گیرد

وی با بیان اینکه، اولین ترور در بهمن88 انجام شد عنوان کرد: جریان نفوذ با چند لایه کار خود را انجام می دهد لذا، بحث نفوذ جزء پیچیده ترین روش هایی است که دشمن به کار می گیرد. نفوذ پر هزینه ترین روش برای کشور مقصد و کمترین هزینه برای کشور مبدا است.

مقدم فر در ادامه این گفتگو با اشاره به اینکه، نظام جمهوری اسلامی ایران الگوی جوامع دیگر است خاطرنشان کرد: متاسفانه این نظام متهم به تقلب شد و در این میان بحث آبروی نظام مطرح شد.

وی ، خسارت های این فتنه را بسیار بیشتر از خسارت های دیگر دانست و عنوان کرد: دشمنان می خواستند آبروی جمهوری اسلامی ایران را در خارج از مرزها از بین ببرند.

انتهای پیام/


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فضائلی: اتفاقات 88 در آن حد پیش بینی نمی‌شد/مقدم‌فر: فتنه 88 یک تست ناموفق در 18 تیرماه سال 78 داشت/سروری: انتخابات بهانه بود آنها اصل نظام را نشانه گرفته بودند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( باشگاه خبرنگاران ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-364102) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : باشگاه خبرنگاران