استحاله، مقدمه ای برای نفوذ و ریزش خودی ها

براین اساس نظام سلطه برای مهار و مقابله با قدرت ملی و قدرت نرم جمهوری اسلامی‌ ایران، طراحی و اجرای سه راهبرد زیر را در دستور کار قرار داد:

1- راهبرد مهارایجاد اجماع منطقه‌ای و جهانی علیه جمهوری اسلامی‌ایران، تحدید قدرت نرم و محدودسازی نفوذ استراتژیک ایران در منطقه،اعمال محدودیت‌های اقتصادی و فشارهای سیاسی در حقیقت ناظر بر اجرایی شدن راهبرد مهار می‌باشد.

2- راهبرد بی‌ثبات‌سازی: حوادث مربوط به انتخابات و فتنه اخیر و همچنین اقدامات تروریستی در داخل کشور نیز مؤید عملیاتی شدن راهبرد بی‌ثبات‌سازی سیاسی و اجتماعی (انقلاب مخملی و رنگین، فتنه قومی فرقه‌ای و... ) است.

3- راهبرد نفوذ و استحاله (که مورد بحث این مقاله است): به موازات راهبرد مهار و بی‌ثبات سازی، دشمنان انقلاب اسلامی‌فاز جدیدی از راهبرد نفوذ و استحاله را نیز عملیاتی نمودند. هدف از این راهبرد، تحریف گفتمان انقلاب اسلامی‌و القای ناکارآمدی آن و ایجاد گفتمان انحراف می‌باشد.
در این راستا «ح د» یکی از سرپل‌های سرویس‌های جاسوسی در ایران، حاصل ملاقات خود با گری سیک را بدین مضمون توصیف می‌کند که برد موفق ما در ایجاد تحول ساختاری در حاکمیت ایران، تنها با الگوی پساساختارگرایی ممکن خواهد بود. طراحان و هدایت کنندگان فاز جدید راهبرد نفوذ و استحاله، سرپل‌گیری از درون نظام را به عنوان اولین گام مورد توجه قرار دادند. وجود تسامح و تغافل، خوش باوری و ساده لوحی بهترین و مهم‌ترین بستری بود که امکان موفقیت در این مرحله را مهیا می‌ساخت.
علاوه بر تلاش برای نفوذ در شخصیت های سیاسی و یارگیری از درون حاکمیت ، سعی در تحریف گفتمان اصلی انقلاب از مواردی ست که از طرق ذیل دنبال شد.
۱- تحریف مبانی دینی(مبانی گفتمان انقلاب)
۲- ترویج تسامح و تساهل و کم رنگ نمودن ارزش‌های دینی
۳- تجزیه هویت ملی و اشاعه ملی‌گرایی
۴- ناکارآمد سازی نظام دینی
۵- تضعیف ولایت فقیه و اقتدار ولی فقیه
۶- ترویج اسلام منهای فقاهت و مرجعیت
۷- تغییر آرایش سیاسی گفتمان انقلاب
۸- خدشه وارد نمودن به وحدت جهان اسلام
۹- مذاکره با امریکا
موارد فوق و تبلیغ و ترویج آنها از راه های مختلف در درون کشور انجام گرفت. در سالهای حاکمیت اصلاحات روزنامه های زنجیره ای به طور مداوم به توهین استهزا و مورد همجه قرار دادن مبانی انقلاب اسلامی و حتی مبانی شیعی روی آوردند. به مبانی امام تاختند و بر غیرعقلانی نمایاندن آنها اصرار ورزیدند. اصلاح‌طلبان تجدیدنظرطلب با مبنا قرار دادن نظریه‌ی نوگرایان دینی بعد از رخداد دوم خرداد با انقلاب و جنبش نامیدن آن، حركتی بنیانگذاری كردند تا طی تصرف كامل صحنه‌ سیاست، جامعه را به سوی سكولاریسم سوق دهند و از مبانی اسلام ناب دور سازند. گرایش جامعه به سوی مبانی سکولاریستی و دور شدن از اندیشه های اسلام ناب محمدی هدف دشمن از استحاله نظام را تا حدود زیادی برآورده میکرد.
در این میان تلاش ها و چنگ اندازی های افرادی چون عبدالکریم سروش و شاگردانش نظیر مجتهد شبستری، محسن کدیور و...، تا جایی ادامه یافت که ولایت فقیه، دیکتاتوری و قرآن "کلام بشری" خوانده شد.عصمت اهل بیت  علیهم السلام نفی شد و امام حسین "خشونت طلب" و فرهنگ شهادت "خشونت" معرفی شد. همچنین مراجع تقلید مورد اهانت قرار گرفتند. این روند تا جایی ادامه یافت که رهبر معظم انقلاب از این روزنامه ها به عنوان "پایگاه های دشمن" یاد کردند.
همچنین سعی در تئوریزه کردن تسامح و تساهل در جامعه (و نفی اصل امر به معروف و نهی از منکر و کمرنگ کردن ارزشهای دین)و ایجاد شبهه پیرامون مبانی اسلامی ، از طریق همین افراد و تحت لوای آزادی مطبوعات گام دیگر اصلاح طلبان تجدیدنظرطلب بود.
حساسیت، زمانی بیشتر می‌شود که به وضوح مشاهده می‌کنیم افرادی در داخل کشور می‌کوشند با ارائه و ترویج گفتمان انحرافی، آن را به عنوان « گفتمان امام و انقلاب» مطرح کنند.
برای روشن تر شدن مطلب به گوشه ای از اظهارات عناصر ضد انقلاب و اتاق فکر پروژه استحاله فرهنگی اشاره می شود:
غلامحسين ميرزاصالح با اشاره به جابه‌جايي در استراتژي دشمنان انقلاب اسلامي به صورت ضمني، شيوه نفوذ و استحاله را فاش مي‌كند: «اما يك راه وجود دارد؛ راهي كه ما را به بقاي واقعي مي‌رساند... يعني اين دور مسابقه را، به صورت يك مبارزه فرهنگي آغاز كنيم. مبارزه فرهنگي در تمام زمينه‌ها، تئاتر، سينما، ورزش، شعر، موسيقي، نقاشي و غيره... حكومت تهران را فقط با سلاح فرهنگ مي‌توان خلع كرد و دست‌بسته، تحويل مردان سياست داد.
فرخ داداشپور، از عناصر وابسته به رژيم گذشته، در جمع تعدادي از سلطنت‌طلبان مي‌گويد:
اگر مبارزه با نظام را 100 كيلومتر فرض كنيم، از كيلومتر صفر تا 95 آن، تنها بايد فعاليت‌هاي فرهنگي، سياسي و تبليغاتي باشد و ما فعلاً در اين وهله هستيم فقط با سلاح فرهنگ مي‌توان خلع كرد و دست‌بسته، تحويل مردان سياست داد.»
حسين لاجوردي، از عناصر فراماسونر و سلطنت‌طلب مقيم خارج: بايد از فكر كودتاي مستقيم و سرنگوني منصرف شد، بلكه بايستي از طريق فشارهاي بين‌المللي و فعاليت‌هاي علمي و فرهنگي، زمينه حضور در ايران و نفوذ در پايگاه‌هاي استراتژيك نظام را فراهم كرد و از اين طريق، ايران را وادار به تعديل در اهداف و خواسته‌هايش كرد
احمد انواري از اعضاي «جبهه ملي» در توجيه گرايش به پروژه استحاله جمهوري اسلامي مي‌گويد:
بنده معتقدم در مملكتي كه بمب و جنگ ايران و عراق و جناياتي كه در حقش كردند، نتوانست خللي در اركانش به‌وجود آورد، نمي‌توان با اين‌گونه بازي‌ها و ترفندها [نظير خط‌ مشي مسلحانه و جنگ چريكي] ضربه‌اي به او زد، بنابراين بايد درصدد باشيم كه مشكلات را قدم به قدم از جلوي پا برداريم و با رعايت دقايق، موجبات استحاله در رژيم را از «سخت‌گيري» به «تساهل» فراهم سازيم.
«حيدريان» به عنوان مشاور كميته مركزي حزب توده، با تأكيد بر تئوري استحاله، به عنوان عملي‌ترين راهبرد براي ايجاد تغيير حاكميت، تصريح مي‌كند:
«سياست ما بايد تشكيل جبهه ضد ديكتاتوري و ولايت فقيه باشد؛ يعني تلاش براي جلب نيروهايي كه جمهوري اسلامي را مي‌خواهند، ولي ولايت فقيه را نمي‌خواهند باشد.»
بيژن حكمت از اعضاي مركزي جمهوريخواهان مي‌گويد:
در سابق فكر مي‌كرديم كه كار سياسي، از كار فرهنگي مهم‌تر است، اما اكنون به اين نتيجه رسيده‌ايم كه كار فرهنگي هم همانقدر اهميت دارد. حالا در ميان ما، بحث بر سر اين است كه جامعه بايد به تغيير تدريجي سوق داده شود.
اینها تنها بخش کوچکی از اقرار دشمن به سعی در استحاله فرهنگی نظام است... که توجه به این نکات بیداری هرچه بیشتر مردم و مسئولین را می طلبد.
در پایان به سخنی از شهید مطهری پیرامون نفوذ اندیشه‌های بیگانه اشاره می کنیم. ایشان در کتاب نهضت‌های اسلامی‌ در صد ساله اخیر ( صص 90 ـ 92 ) می‌فرمایند:
«هنگامی‌که یک نهضت اجتماعی اوج می‌گیرد و جاذبه پیدا می‌کند و مکتب‌های دیگر را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، پیروان مکتب‌های دیگر برای رخنه کردن در آن مکتب و پوساندن آن از درون، ‌اندیشه‌های بیگانه را که با روح آن مکتب مغایر است وارد آن مکتب می‌کنند و آن مکتب را به این ترتیب از اثر و خاصیت می‌اندازند و یا کم اثر می‌کنند... نفوذ و نشراندیشه‌های بیگانه... خطری است که کیان اسلام را تهدید می‌کند.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استحاله، مقدمه ای برای نفوذ و ریزش خودی ها» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( قدس آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3717) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : قدس آنلاین