مشاوره دادن به نزدیکان امری نادرست است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در همدان، حجت الاسلام علی علوی نسب مشاور حوزه علمیه همدان در دوره تربیت مشاور حوزه علمیه همدان که شب گذشته در حوزه علمیه آخوند برگزار شد با اشاره به لزوم بهره گیری از تربیت قرآنی اظهار داشت: همه افراد جامعه باید نسبت به انجام امور مشاوره و درمان اختلالات توجه ویژه داشته باشند.

وی ادامه داد: روش تربیتی تغییر موقعیت که اهم آنها پرهیز از ارتباط با غیر همجنس و همجواری با نامحرم و خلوت کردن با نامحرم است که در این زمینه روایات فراوانی وجود دارد.

حجت الاسلام علوی ابراز داشت: فرار از موقعیت آسیب زا که شاهد قرآنی درباره آن در سوره یوسف وجود دارد و افراد باید در مواقعی که آسیب وجود دارد ورود پیدا نکنند و باید امنیت را تا قدری کاهش داده و از دیگران در برخی موارد کمک بگیریم.

وی با اشاره به تاثیر دعا در تربیت انسان اظهار داشت: روش تربیتی دعا از دیگر روش های تربیتی و روش موثری است تا انسان مورد توجه و عنایت خدا گرفته و به این وسیله مسیر حرکت برای رسیدن به کمال برای او ایجاد می شود.

استاد حوزه علمیه همدان گفت: باید توجه داشت که اقرار به گناه در مواردی که رجوع برای درمان است مشکلی ندارد و باید به این نکته توجه داشت که مشاور نمی تواند به نزدیکان خود مشاوره دهد چرا که باید به نکات ریز شخصی ورود کرده و در برخی موارد مشکل ساز خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: روش تربیتی دعا برای مهار غریزه بسیار موثر است و وقتی می گوییم دعا کردن، مراد درخواست حفظ پاکدامنی است و امام علی(ع) در روایتی می فرماید خدایا دامنم را مصون بدار.

حجت الاسلام علوی با بیان این که حفظ دامن امری مهم و نیازمند توکل به خداوند است، گفت: امام صادق(ع) می فرماید خدایا به من چشم پاکی عطا کن و روزیم کن که دامنم را حفظ کنم و بدان وسیله بتوانم از همه حرام ها چشم بپوشم.

وی ادامه داد: روش تربیتی جایگزین سازی از دیگر روش ها است که در این روش فرد برای نیل به خواسته خود به امور دیگری می پردازد و نکته مهم آن سلیقه و ذوق فرد است و باید آن را کشف کرد.

استاد مشاوره حوزه علمیه همدان در پایان افزود: پیامبر(ص) در روایتی می فرماید ای جوانان هر کس قدرت بر ازدواج دارد ازدواج کند و در غیر این صورت حیا و عفت را پیشه کند یعنی اگر امکان ازدواج وجود ندارد عفت بورزید./202/979/ب1


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مشاوره دادن به نزدیکان امری نادرست است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( رسا نیوز ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-383490) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : رسا نیوز