تالاب های پایین دست رودخانه دز باید احیا شود

استان‌ها > خوزستان - ایرنا نوشت: مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان خواستار احیای تالاب های پایین دست حوضه رودخانه دز شد و گفت: احیای این تالاب ها می تواند خطر سیلاب را کاهش دهد.

محمدرضا شمسايي شامگاه سه شنبه در جلسه كارگروه آب، خاك و كشاورزي كه در سرسراي جلسات استانداري برگزار شد، اظهار كرد: در پايين دست سد دز و در مناطق شاوور، بامدژ و شعيبيه تالاب هايي با گنجايش يك ميليارد مترمكعب آب وجود داشت كه اكنون به زمين هاي كشاورزي تبديل شده اند و اين تالاب ها بايد احيا شوند.
وي اضافه كرد: در صورت رهاسازي آب از سد دز، اين تالاب ها جلوي سيلاب را مي گيرند و مانع خسارت سيل به پايين دست از جمله اهواز مي شوند.
شمسايي با اشاره به بررسي اتفاقات پايين دست سد دز در سيلاب اخير گفت: تصاوير ماهواره اي پيش، هنگام و پس از سيلاب نشان مي دهد كه همه روستاهايي كه زير آب رفتند در حريم و بستر رودخانه قرار داشتند.
وي با بيان اينكه اين تحليل فقط سيل ناشي از طغيان رودخانه دز را شامل مي شود، افزود: از حدود 12 هزار هكتار زمين كشاورزي پايين دست سد دز كه به زير آب رفت در حدود 11 هزار هكتار در حريم و بستر رودخانه بودند به عبارتي 93 درصد از زمين هاي كشاورزي كه دچار سيل شدند در حريم و بستر رودخانه قرار دارند.
شمسايي اظهار كرد: مناطقي كه دچار سيلاب شدند بطور قطع در سيلاب هاي آينده نيز به زير آب مي روند و اگر قرار است روستاها جابجا شوند بايد براي آن برنامه ريزي شود.
وي همچنين خاطرنشان كرد: مطالعات مربوط به گستره سيل در رودهاي خوزستان توسط سازمان آب و برق انجام شده و از سال 70 تاكنون اين اطلاعات چند بار به روز شده است؛ بنابراين مي توانيم پيش بيني كنيم با رهاسازي چه ميزان آب از سدها، چه مناطقي، در چه زماني و با چه ارتفاعي به زير آب مي رود.
مديرعامل سازمان آب و برق خوزستان سيلاب اخير دز را بي سابقه و با دوره بازگشت 200 ساله دانست و افزود: مشكلي كه اكنون وجود دارد اين است كه بسياري از زمين هاي كشاورزي در بستر رودخانه قرار دارند.
وي گفت: هم اكنون حداكثر سيلابي كه مي تواند بدون ايجاد مشكل از كارون در مقطع اهواز عبور كند دو هزار و 700 مترمكعب برثانيه است، در حالي كه در سال 76 سيلابي در حدود چهار هزار و 850 مترمكعب برثانيه را از مقطع اهواز عبور داديم و مشكلي در شهر بوجود نيامد كه اين مساله نشان مي دهد كه در 15 سال خشكسالي گذشته رسوب در رودخانه كارون افزايش پيدا كرده و مانع عبور سيلاب مي شود.
بر اساس اين گزارش طغيان رودخانه دز ناشي از بارندگي شديد در خوزستان و نيز بالادست و باز شدن دريچه هاي سد دز، در بامداد 26 فروردين باعث وقوع سيلاب در شهرستان هاي انديمشك، دزفول، شوش، شوشتر و اهواز شد.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تالاب های پایین دست رودخانه دز باید احیا شود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-38752) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر آنلاین