دومين جشنوارهٔ موسيقي ضدّاستكباري طبس و هدف هاي جهاني

به گزارش روز يكشنبهٔ گروه فرهنگي ايرنا از واحد موسيقي دفتر مطالعات جبههٔ فرهنگي انقلاب اسلامي، 30 فروردين ماه، آخرين مهلت فرستادن اثر به دومين جشنوارهٔ «شعر و موسيقي ضدّ استكباري طبس» اعلام شده است.
محسن صفايي دبير اجرايي دومين جشنوارهٔ «شعر و موسيقي ضدّ استكباري طبس»، دربارهٔ هدف اين جشنواره، گفت: هدف نخست جشنواره، بازخواني پيام امام به هنرمندان در زمينهٔ موسيقي، مبني بر توليد هنر ضدّ استكباري است.
وي افزود: از سوي ديگر، نوعي كمبود و تشنگي نسبت به موضوع هايي غير از آنچه در موسيقي امروز كشور شنيده مي‌شود، موضوع هايي از جنس موسيقي اجتماعي، موسيقي سياسي، موسيقي اعتراض عليه دخالت‌هاي كشور‌هاي ديگر (به ويژه آمريكا) در استقلال كشور ما احساس مي‌شد؛ و اين كمبود سبب شد تا ما فراخواني منتشر كنيم و فضاي هنري خود را به توليد آثاري در اين موضوع ها تشويق كنيم.
صفايي دربارهٔ تغييرهاي دورهٔ دوم جشنوارهٔ طبس گفت: مهم‌ترين تغيير، اين است كه صداي جهاني اعتراض را، كه در موسيقي جهان بازتاب‌هاي بسيار گسترده‌بي داشته، بتوانيم در تهران، پايتخت مرگ بر آمريكا، طنين انداز كنيم. به همين دليل، مهم‌ترين مزيت اين دورهٔ جشنواره، هم‌آوايي و هم‌آوازي صداهاي مختلف از سراسر جهان، با موضوع موسيقي اجتماعي، موسيقي اعتراض و ضدسلطه است. ‌اگر خدا توفيق دهد و عملي شود، يكي از تمايز‌هاي اساسي اين دوره از جشنواره، با دورهٔ قبلي، همين موضوع خواهد بود.
دبير اجرايي دومين جشنوارهٔ شعر و موسيقي ضدّ استكباري طبس دربارهٔ افزوده شدن بخش بين‌الملل به دورهٔ دوم جشنواره نيز توضيح داد: تحقيق هايي كه دوستان ما در حوزهٔ موسيقي ملل در سال‌هاي اخير انجام داده اند، ما را به اين نتيجهٔ قطعي رساند كه دست‌كم، دو قرن است كه موسيقي اعتراض در خود آمريكا و به موازاتِ تمام دست‌اندازي‌ها و جنايت هاي آمريكا و دولت‌هاي استعماري در سراسر جهان، رونق بسيار فعالي دارد.
وي ادامه داد: كشور‌هاي استكباري جهان با جنايت خودشان در طول قرن هاي اخير، سبب شكل‌گيري هنر‌هاي استقلال‌خواهانه و هنرهاي ضدّ استكباري در اين كشور‌ها بوده‌‌اند. از اين رو و با انجام اين مطالعه، به اين نتيجه رسيديم كه چه خوب است اين هم‌صدايي ملت‌ها را در شب‌هاي شعر و موسيقي طبس گرد هم بياوريم.
صفايي دربارهٔ حضور چهره‌هاي شاخص اين ژانر موسيقي در جشنواره، گفت: در داخل كشور، من، كه دبير اجرايي اين دوره هستم، از همهٔ كساني كه در طول اين يكي ‌دو سالهٔ‌ اخير و بعد از جشنوارهٔ نخست، اثر توليد كرده اند، دعوت مي‌كنم كه همراه ما در اين جشنواره باشند تا بتوانيم اين صداي مسئولانهٔ هنر موسيقي خودمان را به دنيا برسانيم.
وي افزود: در بخش بين‌الملل نيز در حال رايزني با همهٔ هنرمنداني هستيم كه بار مسئوليت هنري خودشان را در اين سال‌ها بر زمين نگذاشتند و به دوش كشيدند. در حوزهٔ موسيقي عربي با شاعران و خوانندگان سرشناس عرب‌زبان و منطقهٔ جهان اسلام ارتباط گرفته ايم، كه تا قطعي شدن نتيجه نامي از آن‌ها برده نمي شود؛ اما اجمالش اين است كه با افراد بسياري در دنيا كه با اين گونه از موسيقي و شعر ارتباط داشتند در حال رايزني و برقراري ارتباط هستيم.
صفايي دربارهٔ شمار اثرهاي فرستاده شده به جشنواره نيز، توضيح داد: تا اين لحظه، پس از حدود يك ماه از اعلام فراخوان، حدود 100 اثر، اعم از موسيقي و شعر، به جشنواره فرستاده شده است.
در فراخوان دومين دورهٔ جشنوارهٔ شعر و موسيقي ضدّ استكباري طبس، مهلت فرستادن اثر به اين جشنواره، 30 فروردين ماه اعلام شده است.
فراهنگ**3067**1027

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دومين جشنوارهٔ موسيقي ضدّاستكباري طبس و هدف هاي جهاني» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3879) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا