نقش پررنگ گلستاني ها در افتخار آفريني كبدي ايران در آسيا

به گزارش روز يكشنبه ايرنا، در اين رقابت ها كه به ميزباني اروميه برگزار شد، در بخش دختران تيم ايران به سلطه 20 ساله هندي ها در اين رشته پايان داد و با شكست دادن اين حريف قدرتمند، بر سكوي قهرماني آسيا ايستاد.
در بخش پسران تيم ايران موفق به برتري بر هند در ديدار نهايي نشد و به ايستادن بر سكوي دومي و كسب عنوان نايب قهرماني اين مسابقات اكتفا كرد.
سرمربيان هر دو تيم دختران و پسران ايران در اين رقابت ها را گلستاني ها بر عهده داشتند تا نقش پررنگ اين استان به عنوان قطب اصلي كبدي كشور بيش از پيش آشكار شود.
اعظم مقصودلو سرمربي تيم بانوان و حميد شرائين سرمربي تيم ملي پسران هر دو از جامعه ورزش استان گلستان هستند كه با تلاش فراوان مزد زحمات خود را با كسب دو عنوان ارزشمند براي ايران در اين رقابت ها گرفتند.
مديركل ورزش و جوانان گلستان در گفت و گو با خبرنگار ايرنا از تلاش كبدي كاران اين استان در مسير رسيدن به افتخارات متعدد تقدير كرد و گفت: با توجه به شرايط مطلوب كبدي گلستان، اميدواريم در آينده شاهد افتخارات بيشتر و مدال هاي معتبرتر از ورزشكاران اين رشته باشيم.
بهمن طيبي اظهار كرد: گلستان استاني پيشرو و موفق در اين رشته ورزشي است و مربيان و ورزشكاران استان قابليت عرضه توانايي هاي فني خود به كبدي كاران كشورهاي ديگر همچون عراق را دارند.
وي بيان كرد: در گلستان زيرساخت ها و امكانات مناسبي وجود دارد كه مي تواند منجر به پذيرش ميزباني اين استان از دوره هاي آموزشي و برگزاري تمرينات مشترك با ورزشكاران و مربيان ديگر كشورها باشد.
طيبي افزود: هم اينك گلستان از لحاظ برخورداري از مربيان و ورزشكاران كبدي كار در صدر استانهاي كشور قرار دارد كه حضور 2 سرمربي در تيم هاي ملي دختران و پسران ، يكي از نشانه هاي قدرت كم نظير گلستان در اين رشته است.
رئيس گلستاني فدراسيون كبدي كشور نيز با اشاره به تلاش براي كمك موثر به اين استان در مسير شكوفايي بيشتر و پتانسيل بالاي استان در اين رشته در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهارداشت: راه اندازي كانون استعداديابي و خانه كبدي از برنامه هاي اولويت دار فدراسيون در اين استان است.
مقصودلو اظهار كرد: گلستان به دليل ظرفيت بالاي كبدي اش همواره يكي از كانون هاي مورد توجه فدراسيون بوده و چون در همه تيم هاي ملي ايران داراي چندين ملي پوش و حتي مربي است، بايد تلاش هاي بيشتري در اين منطقه پيرامون ترويج و گسترش ورزش كبدي انجام شود.
وي گفت: توقع از كبدي گلستان بخاطر پتانسيل بالاي آن زياد است و انتظار مي رود تلاش هاي انجام شده در اين رشته در مسير شكوفايي بيشتر و برطرف شدن نقاط ضعف موجود باشد.
و اما يكي از مشكلاتي كه كبدي كاران گلستاني از آن رنج مي برند ، نبود مكان مناسب تمرين و خانه اختصاصي اين رشته در شهر گرگان است.
اعظم مقصودلو نايب رئيس هيات كبدي گلستان و سرمربي تيم ملي جوانان ايران معتقد است برخورداري كبدي گلستان از مكان اختصاصي در گرگان مي تواند موجب تحول بيش از پيش در اين رشته ورزشي شود.
وي بيان كرد: جوانگرايي در تيم كبدي و استفاده حداكثري از بازيكنان جوان و آينده دار مهمترين برنامه هيات استان است كه بخشي از فرايند رسيدن به اين هدف در گرو استفاده مستمر از خانه كبدي است.
دبير هيات كبدي هم نبود مكان تخصصي تمرين را مهمترين مشكل كبدي كاران گلستان بيان كرد و گفت: كمبود امكانات زيرساختي باعث بروز مشكلات مختلف و نامنظم شدن تمرينات بازيكنان حرفه اي شده است.
ولي الله مقصودلو اظهار كرد: كبدي كاران گلستان نقش موثري در تقويت تيم هاي ملي اين رشته دارند.
وي افزود: هم اينك كبدي در تعدادي از شهرهاي استان به صورت جدي دنبال مي شود ولي در ديگر شهرها هنوز موفق به پيدا كردن استعدادها و افراد علاقه مند به اين رشته نشده ايم.
مقصودلو ادامه داد: به دليل نبود انگيزه در برخي شهرها و همچنين امكانات اندك، اكنون تمركز اصلي فعاليت كبدي گلستان معطوف به شهر گرگان است ،اما مطابق برنامه هاي بلند مدت هيات كبدي، ديگر شهرهاي استان هم داراي نقش موثري در عرصه قهرماني اين رشته خواهند شد.
مديركل ورزش و جوانان گلستان نيز با قبول اين مشكل گفت: يكي از مهمترين درخواست هاي كبدي كاران گلستان بهره برداري هر چه سريعتر خانه كبدي است كه تلاش مي كنيم اين مركز تخصصي در آينده نزديك در اختيار آنان قرار گيرد.
وي افزود: انتظار داريم با راه اندازي اين خانه تخصصي، روند قهرمان پروري كبدي استان رونق بيشتري گرفته و به جايگاهي ارزشمندتر دست پيدا كند و نقش استان در تامين نفرات اصلي تيم ملي رده هاي سني گوناگون حفظ شود.
گلستان يكي از استان هاي پيشرو و برتر در كبدي كشور است و بار سنگين مدال آوري در رده هاي سني گوناگون اين رشته را نيز به دوش مي كشد.
هم اكنون حدود 500 نفر در استان به صورت سازمان يافته ورزش كبدي را انجام مي دهند كه از اين تعداد 100 نفر به صورت حرفه اي در اين رشته فعاليت دارند.
7331/1648

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نقش پررنگ گلستاني ها در افتخار آفريني كبدي ايران در آسيا» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3880) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا