مدارس استان كرمانشاه نو نوار شدند

به گزارش خبرنگار ايرنا، هنوز از آن سال هايي كه مدارس با حداقل امكانات دانش آموزان در آن به تحصيل مي پرداختند، نگذشته و شايد خيلي ها به ياد دارند كه سه نفري روي نيمكتي كه بخشي از آن هم معيوب شده بوده مجبور بودند ساعت ها نشسته و به تخته سياه كلاس چشم بدوزند.
تخته سياه و گچ و تخته پاك كن و ... را هم كه همه به ياد داريم چگونه بود، تخته اي كه هميشه خوب پاك نمي شد و گرد و غبار گچ نيز مدام در فضاي كلاس پراكنده بود.
كلاس هاي 40 - 45 نفره اي كه در فصل گرما، نه پنكه سقفي كهنه كلاس مي توانست آن ها را خنك و نه گرماي بي رمق بخاري هاي نفتي در فصل سرما بچه ها را گرم كند از ديگر مشكلاتي بود كه دانش آموزان هميشه با آن مواجه بودند.
اين شرايط تا همين چند سال پيش تقريبا كم و بيش ادامه داشت تا اينكه مدارس كم كم مورد توجه قرار گرفت و با افزايش امكانات شرايط بهتري براي دانش آموزان فراهم شد تا آن جا كه ديگر كمتر كلاسي را مي شود ديد كه جمعيتش از 30 تا 35 نفر عبور كند و يا بچه ها مجبور شوند روي نيمكت هاي سه نفره بنشينند.

** خريد 30 ميليارد ريال تجهيزات براي مدارس استان در سال 94
در همين راستا، مرزبان نظري مديركل تجهيز و نوسازي مدارس استان كرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، از خريد حدود 30 ميليارد ريال تجهيزات در سال گذشته براي مدارس و كلاس هاي درس استان خبر داد.
وي با بيان اينكه تجهيزات خريداري شده در سال 93 براي مدارس استان حدود 50 ميليارد ريال و در سال 92 نيز 43 ميليارد ريال بوده است، گفت: در اين دو سال اعتبارات خوبي از سوي دفتر رهبر معظم انقلاب در جريان سفر معظم له به استان در اختيار اداره كل تجهيز و نوسازي مدارس قرار گرفت.
نظري يادآور شد: اين اعتبارات در راستاي تجهيزات كلاسي، آموزشي، فني و حرفه اي، كارگاهي، گرمايشي و سرمايشي، ورزشي، خوابگاهي و هوشمندسازي مدارس هزينه است.
مديركل تجهيز و نوسازي مدارس كرمانشاه، همچنين در خصوص اصلاح سيستم گرمايشي مدارس نيز گفت: از سال 92 تاكنون 210 ميليارد ريال صرف اصلاح سيستم هاي گرمايشي شده و 640 مدرسه را توانستيم با استفاده از اين اعتبار سيستم هاي گرمايشي غيراستاندارد آن ها را به شوفاژ و پكيج تغيير دهيم.
وي يادآور شد: همچنين در سه سال اخير يك هزار و 200 كلاس درس نيز به بخاري برقي تابشي مجهز شده است.
نظري گفت: يكي از سياست هاي اصلي ما تجهيز مدارس روستايي 2 كلاس به بالا به سيستم گرمايشي استاندارد است.
مديركل تجهيز و نوسازي مدارس كرمانشاه در ادامه گفت: طي سه سال اخير 46 پروژه در قالب 227 كلاس درس نيز با زيربناي 43 هزار متر مربع تحويل آموزش و پرورش شده است.
وي ادامه داد: هم اكنون نيز 71 پروژه با 545 كلاس درس و حدود يكصد هزار متر مربع زيربنا با ميانگين پيشرفت بيش از 55 درصد در دست اجراست كه براي بهره برداري به موقع نياز به تخصيص اعتبار دارد.

** هوشمندسازي سه هزار و 489 كلاس درس در استان كرمانشاه
در همين راستا مديركل آموزش و پرورش استان كرمانشاه نيز در گفت و گو با ايرنا، از هوشمندسازي سه هزار و 489 كلاس درس در استان خبر داد و گفت: اين كلاس ها در يك هزار و 468 مدرسه واقع شده است.
سليمان محبي، با بيان اينكه بيشترين مدارس هوشمندسازي شده در مقاطع ابتدايي و متوسطه اول صورت گرفته، خاطرنشان كرد: امسال نيز هوشمندسازي يك هزار كلاس درس در دستور كار قرار گرفته است.
وي گفت: شهرستان هاي كرمانشاه و اسلام آبادغرب بيشترين كلاس هاي هوشمندسازي شده را در اختيار دارند.
مديركل آموزش و پرورش استان كرمانشاه، همچنين با اشاره به تحصيل 321 هزار دانش آموز در چهار هزار و 132 مدرسه طي سال تحصيلي 95 - 94 يادآور شد: 15 هزار و 338 كلاس درس براي تحصيل دانش آموزان در نظر گرفته شده است.
محبي، همچنين با بيان اينكه از مجموع دانش آموزان استان هشت هزار و 552 نفر آنان در هنرستان ها تحصيل مي كنند، تعداد دانش آموزان مدارس كار و دانش را 11 هزار و 71 دانش آموز عنوان كرد.
وي در پايان خاطرنشان كرد: امسال حدود 28 هزار و 160 تن از معلمان استان كار تعليم و آموزش دانش آموزان را برعهده گرفتند كه 13 هزار و 232 تن آنان را معلمان خانم و 14 هزار و 922 نفر را نيز معلمان آقا تشكيل مي دهند.
استان كرمانشاه با دو ميليون نفر جمعيت داراي 14 شهرستان و بيش از دو هزار و 600 روستا است.
مسعود اسماعيلي خبرنگار ايرنا مركز كرمانشاه
7458/8066

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مدارس استان كرمانشاه نو نوار شدند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-38819) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا