رمق دوباره حوزه كتاب كردستان در دولت يازدهم

به گزارش ايرنا ضرورت تفويض اختيارات به ادارات استاني، در نظر نگرفتن خصوصيات فرهنگي و مذهبي استان در مجوزها و عدم اجازه به ناشران كردستاني براي حضور در نمايشگاه هاي كتاب در ديگر استان ها از جمله دغدغه ها و مشكلات ناشران كردستاني براي حضوري پررنگ تر در عرصه نشر استان است كه همواره در سنوات اخير از سوي آنان مطرح بوده است.
در دولت يازدهم و به همت مسوولان استاني حوزه فرهنگ و هنر، شاهد برپايي جلسات و نشست هاي تخصصي با فعالان عرصه نشر بوده ايم و گام هايي براي كاهش اين دغدغه ها برداشته شده است.
شب بو بخشا كارشناس مسوول كتاب و كتابخانه هاي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان كردستان گفت: در سال 94 شاهد انتشار 377 هزار و 900 جلد كتاب در 250 عنوان بوديم كه نسبت به مدت مشابه سال 93 با رشد 40 درصدي مواجه بوده است.
وي افزود: از اين تعداد 75 هزار جلد در 46 عنوان را كتاب هاي ترجمه و 205 هزار و 100 جلد در 233 عنوان را كتاب هاي چاپ اولي تشكيل مي دهند.
بخشا خاطر نشان كرد: 17 عنوان كتاب در 172هزار و 800 جلد را كتاب هاي چاپ مجدد تشكيل مي دهند و در اين مدت نيز 90 عنوان كتاب به زبان كردي در استان منتشر شده است.
وي به نگاه ويژه دولت يازدهم به حمايت از ناشران كردستان و تسريع در روند صدور مجوز به كتاب هاي كردي اشاره كرد و گفت: هم اكنون 45 انتشاراتي در كردستان مشغول به فعاليت هستند كه خوشبختانه در دولت يازدهم شاهد نگاه حمايتي نسبت به آنان هستيم.
بخشا افزود: خريد چند صد جلدي آثار منتشر شده از ناشران توسط وزارت ارشاد، اجراي طرح عيدانه كتاب و اهداي تسهيلات حمايتي از جمله مواردي بوده كه در اين مدت به آنان ارايه شده است و در سال 95 نيز تداوم خواهد داشت.
كارشناس مسئول كتاب و كتابخانه هاي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان كردستان گفت: روند رو به رشد انتشار كتاب در استان از ابتداي سال جاري نيز همچنان تداوم داشته است و از ابتداي سال جاري تاكنون بيش از 40 عنوان كتاب به زبان هاي فارسي، كردي و عربي در استان منتشر شده است.
نماينده ناشران و كتاب فروشان سنندج در اتحاديه چاپ و نشر نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: متاسفانه توجه به مبحث كتاب و كتابخواني در اولويت مسوولان و متوليان امر نيست و هر روز شاهد افزايش ناملايمات نسبت به اين عرصه هستيم.
شهروز ساماني افزود: سياست هاي غلط در حوزه كتاب موجب شده است تعداد تيراژ كتاب هاي منتشر شده هم اكنون در بيشتر مواقع به زير هزار نسخه برسد و ناشران ديگر رغبتي به هزينه كرد در اين عرصه نداشته باشند.
وي خاطرنشان كرد: اعمال سليقه هاي شخصي موجب طولاني شدن روند صدور مجوزها شده است و همين امر زمينه را براي گسيل مولفان به كشورهاي همسايه و چاپ آثار خود بدون مجوز ارشاد در اين كشورها فراهم كرده است.
وي افزود: در كنار اين بي مهري ها برخي افراد سودجو نيز زخم ها و دردهاي حوزه كتاب را با سودجويي هاي خود از جمله رواج دانلودهاي غير مجاز و اسكن صفحات كتاب هاي تازه منتشر شده، تازه تر مي كنند.
وي افزود: در برخي مواقع نيز خانواده هاي مولفان متوفي از محل حق انتشار و تجديد چاپ آثار نزديكان متوفي خود درآمدي كسب مي كنند و چرخ زندگيشان را مي چرخاند اما به دليل كاهش استقبال هاي مردمي و گسترش دانلودهاي غير مجاز، شاهد صدمه به اين قشر نيز هستيم.
مسوول رسيدگي به شكايات اتحاديه چاپ و نشر سنندج افزود: يك مولف پس از سال ها زحمت و مرارت موفق مي شود اثري را منتشر كند اما در كمال ناباوري توسط افرادي سودجو از صفحات آثار اين مؤلفان اسكن به عمل مي آيد و بر روي سايت هاي غيرمجاز قرار مي گيرد و اين امر هم بر مولف اثري مخرب دارد و هم موجب جلوگيري از فروش كتاب وي در كتابفروشي ها مي شود.
اين ناشر كردستاني ابراز اميدواري كرد معضلات و مشكلات حوزه كتاب با نظارت و حمايت درست و منطقي متوليان و مسوولان رفع شود و استان فرهنگي كردستان بيش از اين در حوزه نشر آسيب نبيند.
ساماني خاطرنشان كرد: با توجه به رصدها و نيازسنجي هايي كه توسط اتحاديه چاپ و نشر صورت گرفته است اگر صدور مجوزها به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي استان تفويض شود شاهد تسريع در انتشار آثار مولفان خواهيم بود.
مسئول انتشارات آراس كردستان نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: تبلور فرهنگ، آيين و سنن هر قوم و ملتي در آثار مكتوب آن قوم است و استان فرهنگي كردستان نيز از اين مهم مستثني نيست.
سعدي سجادي افزود: متاسفانه به دليل بي مهري هايي كه در چند دهه اخير به حوزه كتاب كردستان شده است مي توان گفت كه به استان فرهنگي كردستان جفا شده است.
وي خاطرنشان كرد: فضا براي حضور ناشران كردستاني در نمايشگاه هاي استاني در نقاط مختلف كشور روز به روز تنگ تر مي شود و دو سال است كه اجازه نمي دهند ناشران كردستان در نمايشگاه كتاب اروميه حضور پيدا كنند.
وي خاطرنشان كرد: انتظار داريم در دولت يازدهم كه مسوولان كشوري و استاني دغدغه حمايت از حوزه نشر و كتاب را دارند جلوي اين بي قانوني ها و اعمال سليقه هاي متعصبان برخي افراد گرفته شود.
سجادي اظهار داشت: برگزاري سالانه نمايشگاه كتاب در استان كردستان همچون استان هاي ديگر كشور يكي از درخواست هاي برحق ناشران است و انتظار داريم اين مهم در سال جاري محقق شود.
وي همچنين از طولاني شدن صدور مجوزها گلايه كرد و افزود: از 10 مرداد سال 91 كتاب هايي را براي صدور مجوز ارائه كرده ايم كه هنوز پاسخي از سوي وزارت ارشاد دريافت نكرده ايم.
رييس اتحاديه چاپ و نشر سنندج نيز در اين خصوص اظهار كرد: هم اكنون 15 ناشر و 80 كتاب فروشي در اين شهرستان فعال هستند كه همگي داراي دغدغه هاي مشترك هستند.
فريد عزت پور افزود: تاخير در صدور مجوزها، عدم ارائه تسهيلات به ناشران، حذف سليقه اي بسياري از مطالب ديني، عدم اجازه فروش كتاب ناشران كردستاني در ديگر استان هاي كشور و عدم اجازه شركت در نمايشگاه هاي استاني و بين المللي از جمله اين دغدغه هاي مشترك است.
وي خاطرنشان كرد: بسياري از اين ناشران به اميد حمايت هاي وزارت ارشاد همچنان به ادامه كار مشغول هستند اما مشكلات مالي آن ها و عدم حمايت ها موجب شده است كه تيراژ آن ها به 300 تا 500 جلد كاهش يابد.
رئيس اتحاديه چاپ و نشر سنندج اظهار داشت: سال ها پيش از كردستان عراق براي چاپ كتاب به استان كردستان رجوع مي كردند اما امروز امكانات چاپ استاني همچون سليمانيه با امكانات كشور امارات برابري مي كند.
عزت پور افزود: كمبود امكانات صحافي و بروز نبودن آن، عدم پرداخت تسهيلات، مشكل ماليات و ارزش افزوده، عدم برگزاري كلاس ها و كارگاه هاي آموزشي از سوي ارشاد و انجام سفارشات ادارات و بانك ها به خارج از استان از ديگر مشكلات صنعت چاپ و نشر كردستان است كه اميدواريم با نظارت و مسووليت پذيري متوليان امر اين دغدغه ها رفع شود.
وي همچنين به مشكلات حمايتي بيمه چاپخانه ها اشاره كرد و گفت: بسته هاي حمايتي بيمه تامين اجتماعي شامل كارگاه هاي بالاي پنج نفر نمي شود و اين موجب تعديل كارگران يا عدم توسعه چاپخانه ها مي شود.
عزت پور به اعمال بالاترين ميزان نرخ ماليات ها بر ناشران و چاپخانه هاي استان از ديگر آسيب ها و دغدغه هايي نام برد كه موجب شده است هزينه هاي سنگيني بر حوزه نشر استان تحميل شود.
وي افزود: تأخير در صدور مجوز كتاب مشكل تمامي انتشاراتي ‌هاي كردستان است و متأسفانه اين روند همچنان بدون پاسخ باقي مانده است.
جلال قلعه شاخاني معاون فرهنگي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان كردستان نيز در اين خصوص اظهار كرد: به منظور حمايت از ناشران و فعالان حوزه كتاب در استان هر كاري از دست ما برآيد انجام خواهيم داد.
وي افزود: در دولت يازدهم شاهد ارائه بسته هاي حمايتي از ناشران و مولفان هستيم كه اين بسته ها در قالب خريد نسخه هاي آثار منتشر شده و حمايت يارانه اي در قالب طرح عيدانه و طرح هاي پيش رو صورت گرفته و مي گيرد.
قلعه شاخاني اظهار داشت: استان كردستان ظرفيت هاي بالايي در حوزه نشر دارد و معتقديم اختصاص هرگونه اعتباري در اين حوزه يك نوع سرمايه گذاري براي توسعه فرهنگي استان است.
7351/1904
گزارش از خبات ساعدي

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رمق دوباره حوزه كتاب كردستان در دولت يازدهم» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-38900) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا