17 آوریل روزی برای هفت هزار اسیر فلسطینی

به نوشته پایگاه خبری فلسطین الیوم، هفدهم آوریل سال 1971 ، نخستین اسیر فلسطینی از زندان های رژیم صهیونیستی آزاد شد و پس از آن این روز به عنوان روز اسیر فلسطینی نامگذاری شد .
فلسطینیان با فرا رسیدن روز اسیر فلسطینی با برگزاری مراسم هایی ضمن ارج نهادن به مقاومت و پایداری و ایثار اسرای فلسطینی همبستگی خود را با عزیزان در بندشان اعلام می دارند .
هدف فلسطینی ها از چنین اقداماتی ، تلاش برای معطوف كردن بیشتر توجه مجامع بین المللی به موضوع اسرا و تبیین جنایات رژیم صهیونیستی برای افكار عمومی است .
رژیم صهیونیستی ضمن كشتار روزمره فلسطینی ها با به اسارت گرفتن آنها و نگهداری آنان در شرایط مصیبت بار و در معرض شكنجه های هولناك قرار دادن آنها از لحظه بازداشت عملا مرگ تدریجی آنها را رقم زده است .
ادامه تعلل جامعه جهانی در برخورد با رژیم صهیونیستی جان بیش از هفت هزار اسیر فلسطینی را كه هم اكنون در زندان های رژیم صهیونیستی بسر می برند به مخاطره افكنده است.
طبق آمار باشگاه اسرا و آزادگان فلسطینی بیش از 7 هزار فلسطینی در 22 زندان و بازداشتگاه رژیم صهیونیستی در شرایط سخت و طاقت فرسا حبس هستند.
براساس این گزارش رژیم صهیونیستی از سال 1967 تا كنون نزدیك به یك میلیون فلسطینی را بازداشت كرده كه از آن میان 15 هزار نفر زن و ده ها هزار نفر كودك هستند.

شكنجه اسرا

براساس این گزارش فلسطینیانی كه بازداشت می شوند از لحظات نخست مورد آزار و شكنجه روانی و جسمی واقع می شوند. رژیم صهیونیستی برای ایجاد رعب و وحشت در میان مردم فلسطین بازداشت شدگان را در مقابل چشم فرزندان و خانواده او مورد ضرب و شتم و اهانت قرار داده و آنها را به قتل، تبعید و تخریب منازل، تجاوز و بازداشت همسرانشان، عدم ارائه كمك های پزشكی ، عدم اجازه به خوابیدن، قراردادن در یخچال، سرپانگه داشتن برای مدت های طولانی، ریختن آب سرد و یا گرم رو اندام هایشان، اجازه ندادن به انجام فرائض دینی، پخش موسیقی های شكنجه و ایجاد رعب و وحشت، هتك حرمت انسانی و عدم اجازه به پوشیدن لباس، شكنجه های سخت بدنی كه منجر به آسیب و نقص عضو دایم اسرا و یا مرگ آنها می شود تهدید می كند.
سلول های انفرادی و بازداشت های ادارای نمی توانند با خانواده و نزدیكان خود دیدار داشته باشند. دانش آموزان و دانشجویان از ادامه تحصیل محرومند و نمی توانند برای امتحانات آماده شوند و ورود كتاب به زندان ممنوع است، غذا به لحاظ كمی و كیفی نامطلوب بوده، اسرا مدام بازرسی می شوند و نظامیان رژیم صهیونیستی به سلول ها یورش می برند، زندان ها و بازداشت گاه ها از كمترین امكانات حیاتی برخوردار نبوده و اسرا با خشونت و وحشیانه از مكانی به مكان دیگر منتقل می شوند و انها از كمترین امكانات پزشكی و درمانی محرومند.

بازداشت های اداری

براساس این گزارش 750 اسیر فلسطینی به صورت غیر قانونی و بدون هیچگونه تفهیم اتهام و محاكمه در اسارت به سر می برند.
برای این اسرا پرونده های سری تشكیل می شود كه اسیر خود یا وكیل او نمی تواند نسبت به آن اطلاع یابد.
رژیم صهیونیستی بدون محاكمه و تفهیم اتهام بارها مدت بازداشت را تمدید می كند و اسیران فلسطینی در اعتراض به بازداشت های اداری و تمدید مكرر دست به اعتصاب غذای می زنند كه زندگی این اسرا را با خطر مرگ روبرو می كند.
«محمد القیق» خبرنگار اسیر فلسطینی پیشتر پس از 93 باقبول آزادی او از سوی رژیم صهیونیستی به اعتصاب غذای خود پایان داد.

زنان اسیر
براساس گزارش ها 68 زن فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی اسیرند كه 17 نفر از آنها كم سن و سال هستند.
رژیم صهیونیستی به اشكال مختلف به نقص حقوق اسرای زن می پردازد. آنها به شكل وحشیانه ای در مقابل چشم خانواده و كودكان خود بازداشت می شوند.
زنان از دین كودكان خود محرومند و به زنان باردار مراقبت های پزشكی ارائه نمی شوند و در بسیار سخت كودكان خود را به دنیا می آورند.
همچنین زنان به اشكال مختلف در داخل زندان ها شكنجه می شوند و در صورت اعتراض با خشونت و گاز اشك اور سركوب می شوند.

كودكان اسیر
براساس گزارش باشگاه اسرا و آزادگان فلسطین 480 كودك كمتر از 18 سال سن در زندان های رژیم صهیونیستی اسیر هستند .
كودكان اسیر با نقص حقوق شدید روبرو هستند كه با همه عرف ها و منشورهای بین المللی كه مسئول حمایت از حقوق جسمی و روانی كودكان است در تناقض است.
آنها از همه امكانات اموزشی و دیدار با خانواده های خود محروم بوده و كمك های پزشكی و درمانی، آموزشی، فرهنگی دریغ می شود و در بسیاری مواقع آنها در میان مجرمان یهودی محبوس هستند و در زمان بازداشت بسیار خشونت آمیز و رعب آور با آنها برخورد می شود.

اسرای بیمار
آمارهای رسمی منابع فلسطینی نشان می دهد كه 1700 اسیر بیمار فلسطینی در اسارتگاه های رژیم صهیونیستی به سر می برند كه 25 نفر از آنها به بیماری سرطان مبتلا هستند.
براساس این گزارش ها شرایط سختی كه این اسرا در آن به سر می برند در ابتلا و تشدید حال آنها تاثیر دارد و آنها در وضعیت وخیمی در حبس نگه داشته می شوند و كمك های پزشكی و درمانی و غذای مناسب به آنها ارائه نمی شود.
15 درصد این اسرای بیمار، به بیماری قلبی، 14 درصد بیماری گوارشی، 12 فشار خون، 12.7 درصد بیماری تنفس، 11 درصد بیماری استخوانی، 8.3 درصد بیماری چشمی، 6.1 درصد بیماری كبدی، 5.5 درصد بیماری كلیوی، 2.7 درصد بیمری دیابت، 2.7 درصد بیماری پوستی مبتلا هستند.

نمایندگان فلسطینی اسیر
رژیم صهیونیستی شش نفر از نمایندگان فلسطینی را بازداشت كرده كه سه نفر از آنها بازداشت اداری هستند .
همچنین نمایندگان دیگر مروان برغوثی به پنج بار حبس ابد، احمد سعدات به 30 سال حبس و خالدة جرار به 15 ماه حبس محكوم شده اند.

بازداشت چندباره اسرای آزاد شده

یكی دیگر از موارد نقص حقوق اسرا فلسطینی از سوی رژیم صهیونیستی قانون 1961 است كه براساس آن رژیم صهیونیستی می تواند اسیر آزاد شده فلسطینی را تا پایان محكومیت اصلی او دوباره بازداشت كند.
رژیم صهیونیستی با این قانون اسرایی را به بهانه اعتراض و مخالفت با این رژیم یا دلایل سری كه خود اسیر یا وكیل او از آن مطلع نیست مانند فعالیت بر علیه این رژیم و تشكیل احزاب و دلایل واهی بازداشت می كند.
براساس گزارش ها رژیم صهیونیستی 70 اسیر آزاد شده را براساس همین قانون دوباره بازداشت كرده است.

اجساد اسیر
براساس گزارش های منابع فلسطینی رژیم صهیونیستی اجساد ده ها فلسطینی اسیر و مفقود را به خانواده های انها تحویل نداده است.
طبق این گزارش ها رژیم صهیونیستی حتی برخی اجساد مانند پیكر شهید «دلال المغربی» را 30 سال از سال 1978 گروگان نگه داشته و تحویل نداده است.
آخرین مورد از این اجساد گروگان، پیكر شهید «انیس محمود» است كه در زندان «عسقلان» در سال1980 پس از 30 روز عتصاب غذا شهید شد و رزیم صهیونیستی پیكر او را تحویل نداده است.
رژیم صهیونیستی قوانین بین المللی و انسانی و بخصوص حقوق بشری را در خصوص تحویل اجساد به خانواده های آنها و نیز احترام به كرامت متوفی و احترام به مناسك دینی آنها در رابطه با خاكسپاری آنها را نقص می كند.
همچنین انجمن حمایت از روزنامه نگاران در گزارشی اعلام كرد كه نظامیان رژیم صهیونیستی از ابتدای انتفاضه قدس 43 روزنامه نگار را بازداشت كرده اند.
رژیم صهیونیستی در تلاش برای سرپوش گذاشتن بر روی اقدامات خود بخصوص در قدس اشغالی حملات خود بر ضد روزنامه نگاران را افزایش داده است.
از زمان شروع انتفاضه الاقصی در 28 سپتامبر 2000 تا به امروز بیش از 90 هزار مورد بازداشت ثبت شده است كه بیش از 11 هزار نفر از آنها افراد زیر 18 سال و حدود 1300 نفر نیز زن هستند.
سه ماهه نخست سال 2016 شاهد تشدید اقدامات رژیم صهیونیستی علیه مسجد الاقصی بوده است و این اقدام بر شماراسیران نیز تاثیر منفی گذاشته است، به گونه ای كه حدود 4800 فلسطینی كه 1400 نفر از آنها زیر 18 سال هستند، بازداشت شده اند.
سال 2015 را می توان سال جنایت های سازمان یافته رژیم صهیونیستی اعم از اعدام های میدانی و بازداشت های دسته جمعی و بی سابقه دانست، به گونه ای كه بیش از 85 درصد از شهدایی كه در انتفاضه سوم (قدس) به شهادت رسیده اند از فاصله های بسیار كم مورد هدف قرار گرفتند و در بسیاری از موارد نیروهای رژیم صهیونیستی امكان بازداشت آنها را داشته اند، ولی با شلیك مستقیم گلوله فلسطینیان را به قتل رسانده اند.
از آغاز انتفاضه قدس در اكتبر سال گذشته (مهرماه) تاكنون، 212 فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان و شهرك نشینان صهیونیست در كرانه باختری، نوار غزه و سرزمین های اشغالی به شهادت رسیده اند.
خاورم**9366**1566

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «17 آوریل روزی برای هفت هزار اسیر فلسطینی» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3943) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا