ارتش در بهترین شرایط آمادگی رزمی است / در تولید تجهیزات نظامی به توانمندی های بالایی دست یافته ایم

سرتیپ صبوری زاده فرمانده گردان 174 تیپ 3 لشكر 21 حمزه سید الشهدا كه حضور در عملیات های مختلف در دوران دفاع مقدس را در كارنامه خویش دارد ؛ آمادگی نیروهای مسلح و بویژه ارتش جمهوری اسلامی را در دوران كنونی بسیار بالا و قدرت ارتش ایران را قدرت بازدارنده توصیف كرد.
وی گفت : ارتش جمهوری اسلامی با تكیه بر آموزه های انقلابی و اسلامی، به نیرویی مقتدر و متعهد برای دفاع از كیان و مرزهای جمهوری اسلامی بدل شده است و با اندوختن تجربه های گرانسنگ در هشت سال دفاع مقدس، در بالاترین میزان آمادگی دفاعی قرار دارد .
این فرمانده دوران دفاع مقدس در ارزیابی اش از توان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی برای مقابله با تهدیدات گفت : ' ارتش جمهوری اسلامی با برخورداری از تجارب دوران دفاع مقدس و ارتقا سطح توانمندی های رزمی خود آماده است تا پاسخ قاطع و كوبنده ای به هر تجاوز احتمالی دشمن بدهد.
امروز مصادف با 29 فروردین ماه كه به دستور امام راحل به نام روز ارتش نامگذاری شده است ؛ فرصتی شد تا پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا با این فرمانده دوران دفاع مقدس درباره توانمندی های ارتش و دستاوردهای دفاع مقدس و آمادگی و هوشیاری نیروهای نظامی به گفت و گو بنشیند.
مشروح این گفت و گو به این شرح است :
**ایرنا: ضرورت وجود ارتش را چگونه ارزیابی می كنید؟
*** صبوری زاده: وجود نیروهای مسلح برای حفظ كیان و امنیت هر كشوری لازم و ضروری است. ایران نیز به لحاظ قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی حساس در خاورمیانه و دارا بودن ذخایر مهم، همواره مورد طمع ورزی قدرت های بزرگ قرار داشته است و به همین دلیل وجود ارتشی مقتدر برای كشور بسیار حیاتی به نظر می رسد.
**ایرنا: درباره دستاوردهای بزرگ ارتش جمهوری اسلامی توضیح دهید؟
*** صبوری زاده: حفظ یكپارچگی كشور و جلوگیری از جداشدن بخش هایی از ایران را می توان به عنوان بزرگ ترین دستاورد ارتش در دوره دفاع مقدس برشمرد. عراق با 12 لشكر در برابر تنها یك لشكر 92 اهواز، استان خوزستان را آماج حمله های خود قرار داد. نیروهای عراقی می خواستند تا از مسیر كرخه و جاده اهواز پیش بیایند و در مدت چند روز شهرهای مختلف ایران و از جمله تهران را اشغال كنند. صدام حسین اعلام كرده بود كه در روز ششم از میدان آزادی گفت وگو خواهد كرد و در سه روز استان خوزستان را ضمیمه كشورش می كند، آرزویی كه برای او به كابوسی تلخ بدل شد و هرگز تحقق نیافت. فرزندان این مرزوبوم توانستند در هشت سال جنگ تحمیلی دشمن را به عقب برانند و كوچك ترین امتیازی را به متجاوزان ندهند. اثبات حقانیت ایران سبب شد تا سازمان ملل متحد، عراق را به عنوان كشور آغازگر جنگ معرفی و او را محكوم به پرداخت غرامت جنگی كند. این ها نمونه های كوچكی از اقتدار ارتش در هشت سال دفاع مقدس است كه دشمن را زمین گیر كرد و درسی فراموش نشدنی را به دیگر كشورهایی داد كه چشم طمع به آب و خاك این سرزمین دارند.
**ایرنا: همكاری های نیروهای مختلف نظامی را در عرصه گوناگون را تشریح كنید؟
*** صبوری زاده: پیشنه همراهی نزدیك ارتش با نیروهای سپاه و بسیج در جنگ تحمیلی با مدیریت و تلاش های شهید سپهبد صیاد شیرازی فزونی یافت كه آثار مثبت آن در عملیات های مختلفی همچون طریق القدس، آزادی بستان و سوسنگرد و فتح المبین دیده شد كه این وحدت در آزادسازی خرمشهر به اوج خود رسید و پس از این رویداد و پیروزی تاریخی، تمام نیروهای سپاهی، ارتشی و بسیجی با هم سرود اتحاد و همبستگی خواندند و اینك نیز این نیروها با اتحاد و انسجام و با رهبری های آگاهانه مقام معظم رهبری آماده دفاع از ایران اسلامی هستند.
**ایرنا: پیام ارتش به هر نیروی متجاوزی چه خواهد بود؟
***صبوری زاده: پیام و پاسخ ارتش به متجاوزان و افرادی كه خیال تجاوز به مرزهای ایران را در سر می پرورانند، كوبنده و سخت خواهد بود. ارتش ایران از قابلیت دفاعی بالایی در برابر تهدیدهای احتمالی برخوردار است و به خوبی نقطه های ضعف و آسیب پذیری دشمن را می شناسد و برای آنها طرح های خاصی دارد.
**ایرنا: جایگاه و نقش ارتش را در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی توضیح دهید؟
***صبوری زاده: نقش ارتش را در روند پیروزی انقلاب چشمگیر بود. ارتش رژیم پهلوی نهادی مقتدر بود اما پس از پیروزی انقلاب ارتش به نیرویی متعهد، مومن، معتقد، پیرو ولایت فقیه و در عین حال نیرومند تبدیل شد. پیوستن ارتش به انقلاب روند پیروزی های ملت را سرعت بخشید و سبب شد تا ایران به سمت جنگ داخلی كشیده نشود. همافران نیروی هوایی به شكلی علنی و آشكار حمایت خود را از موج انقلاب ملت ایران اعلام كردند و نیروی زمینی نیز به غیر از شماری كه سرسپرده رژیم پهلوی و حامیان خارجی این حكومت بودند به صف انقلابیان پیوستند. ارتش با لبیك به پیام امام خمینی مبنی بر این كه نیروهای مسلح باید به مردم بپیوندند، وفاداری خود را به كشور و ملت به اثبات رساند و همچنین زمانی كه بنیانگذار انقلاب به ایران آمدند تنها نظامیان بودند كه توانستند امنیت فرودگاه و امام خمینی را در مسیر فرودگاه تا بهشت زهرا و سپس در مدرسه علوی به عهده بگیرند و تامین كنند.
**ایرنا: چرا امام خمینی با انحلال ارتش موافقت نكردند و 29 فروردین چرا به نام ارتش نامگذاری شد؟
***صبوری زاده: امام خمینی با توجه به آینده نگری، درایت و شناختی كه از ماهیت و روحیه نیروهای متعهد در ارتش داشتند، وجود دانش، تخصص و كارآمدی آنان را برای حفظ و دفاع از ایران اسلامی در برابر متجاوزان و دشمنان ضروری دانستند و با تمام وجود در برابر افرادی كه معتقد بودند كه ارتش باید منحل شود ایستادند و گفتند كه «ارتش باید بماند.» در آن زمان من فرمانده گروهان در دانشكده افسری امام علی(ع) بودم. فرماندهان، 9 صبح به دفتر فرمانده دانشكده فراخوانده شدند و دستوری از دفتر امام خمینی مبنی بر این كه «ارتش در 10 صبح روز 29 فروردین 1358 خورشیدی می بایست كه در تمام خیابان های شهرهای ایران رژه برود.» ابلاغ شد. ارتشیان سراسر كشور در روز یادشده، در لوله های تفنگ خود گل های میخك سبز، سفید و قرمز نهادند و ساعت10 صبح با شعار «ارتش فدای ملت» از پادگان ها خارج شدند و در خیابان های مختلف تهران و شهرهای دیگر به حركت درآمدند و بدین ترتیب بنابر خواست امام خمینی نخستین آشتی ملی میان ارتش و ملت تجلی یافت. در ابتدای این رژه با شكوه مردم و ناظران با شعار ارتشیان همراهی نمی كردند، اما پس از گذشت اندك زمانی، ناگهان ملت نیز در پاسخ به فرزندان خود در ارتش، شعار «ملت فدای ارتش» را سردادند و به صف های به هم فشرده ارتشیان پیوستند و همگام با آنها به راهپیمایی پرداختند و بدین ترتیب خاطره ای زیبا در آن روز رقم زده شد.
**ایرنا: حماسه سازی و رشادت های ارتش در هشت سال دفاع مقدس را تبیین كنید؟
***صبوری زاده: نیروهای متعهد ارتش در برابر اعتماد و حمایت، بنیانگذار انقلاب اسلامی، خوش درخشیدند و در جریان جنگ تحمیلی دلاورمردانه به مصاف دشمن متجاوز شتافتند و از مرزهای كشورشان حفاظت كردند. جنگی ناخواسته و نابرابر در حالی به ایران تحمیل شد كه ارتش در وضعیت و شرایط ابتدای پیروزی انقلاب، هنوز به بازسازی قدرت نظامی و دفاعی خود نپرداخته و توان رزمی این نیرو به دلیل پاكسازی های فرماندهان وابسته به رژیم پهلوی به زیر 30 در صد كاهش یافته بود. در برابر 37 كشور كه به رژیم بعث كمك های مالی، نظامی و اطلاعاتی می رساندند و عراق با 12 لشكر به استان خوزستان حمله كرد و فرودگاه های ایران به وسیله 160 فروند هواپیمای عراقی مورد هجوم قرار گرفت. نیروی هوایی ایران فردای همان روز در پاسخ به این تجاوز، با 140 هواپیما پاسخی كوبنده به این تجاوز داد كه در جریان جنگ، نیروی هوایی عراق هرگز نتوانست برتری خود را در برابر ایران به نمایش بگذارد. ارتش، سپاه، بسیج، ژاندارمری، شهربانی و تكاوران دریایی به عنوان نیروهایی یكپارچه و مقتدر در برابر تجاوز دشمنان ایستادند. فرزندان این مرزوبوم در نیروهای مسلح همچون یك تن واحد در برابر متجاوزان صف آرایی كردند و به خلق حماسه هایی ماندگار موفق شدند. در 200 سال گذشته، هرگاه كشوری ایران را مورد حمله قرار داد، بخشی از خاك این سرزمین را ضمیمه خاك خود كرد اما سربازان پیر جماران در جریان دفاع مقدس، اجازه اشغال وجبی از خاك ایران را به بیگانگان ندادند. تنها نیروی زمینی ارتش در این مدت 40 هزار شهید و 200 هزار جانباز تقدیم نظام كرد و ارتشیان در برابر استكبار جهانی ایستادند تا كشوری آباد و آزاد برای آیندگان حفظ كنند.
**ایرنا: ارتش هم اكنون در چه حدی از آمادگی، برای دفاع از كیان جمهوری اسلامی قرار دارد؟
***صبوری زاده: ارتش جمهوری اسلامی با وجود تحریم هایی كه بیش از 30 سال، بر ایران تحمیل شده، به دستاوردهای بزرگ نظامی دست یافته است. نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با راه اندازی جهادهای خودكفایی در بخش های مختلف توانسته در ساخت و تولید تجهیزات نظامی به سطح بالایی از فناوری دست یابد كه تانك ذوالفقار، كشتی جماران و موشك های دوربرد از جمله این موفقیت ها محسوب می شود. قدرتی كه زمینه اضطراب دشمنان و امیدواری دوستان این نظام را فراهم كرد و تمام جهان را به شگفتی واداشت.
*گروه اطلاع رسانی
پژوهشم** 2059 ** 1546

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ارتش در بهترین شرایط آمادگی رزمی است / در تولید تجهیزات نظامی به توانمندی های بالایی دست یافته ایم» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3944) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا