آغاز همه پرسي در ايتاليا براي لغو قانون استخراج نفت از دريا

صندوق هاي اخذ راي از ساعت هفت امروز صبح به وقت محلي (9:30 به وقت تهران) در بيش از 61 هزار شعبه رأي 'dvd مستقر در 8057 شهر ايتاليا باز شده و تا ساعت 23 به جمع آوري آرا ادامه مي دهند.
بيش از 46 ميليون و 887 هزار ايتاليايي واجد شرايط راي دادن در داخل كشور و حدود چهار ميليون ايتاليايي مقيم خارج براي شركت در اين همه پرسي درباره لغو تبصره مربوط به قانون استخراج نفت و گاز از ميدان هاي دريايي ايتاليا براي امروز يكشنبه به پاي صندوق هاي راي دعوت شده اند. ايتاليايي ها بايد در اين همه پرسي نظر خود را در بره ادامه فعاليت 44 سكوي نفتي و گازي اين كشور در فاصله 12 مايلي از سواحل آن، به صندوق هاي راي بياندازند.
بر اساس قانون اساسي ايتاليا، همه پرسي در اين كشور زماني معتبر است كه 1+50 درصد واجدان شرايط در آن شركت كرده باشند. در غير اين صورت نتيجه همه پرسي باطل محسوب خواهد شد.
'متئو رنتزي' نخست وزير ايتاليا در روزهاي اخير گفته است، برگزاري همه پرسي براي استخراج نفت و گاز از ميدان هاي دريايي ايتاليا اقدامي اشتباه است و مشاركت نكردن شهروندان در آن از نقطه نظر قانون اساسي مشروع به شمار مي آيد. از نظر قانون اساسي حق كساني كه در همه پرسي ها شركت نمي كنند، برابر با كساني است كه براي دادن پاسخ مثبت و يا منفي به پاي صندوق هاي رأي مي روند.
حاميان رأي موافق در اين همه پرسي، كميته هاي حامي محيط زيست (جنبش سبز) و همچنين احزاب سياسي در جناح اپوزيسيون هستند كه با هدف درخواست از دولت براي تغيير سياست هاي انرژي خود و رويكرد مطلق به انرژي هاي تجديدپذير، از رأي دهندگان خواسته اند در همه پرسي مذكور شركت كرده و به سوال مطرح شده پاسخ موافق دهند.
اين در حاليست كه دموكرات ها به همراه ساير احزاب جناح اكثريت بر اين باورند كه در صورت تصويب اين همه پرسي، ميدان هايي كه سال ها نفت و بويژه گاز متان از آنها استخراج شده است، پيش از موعد بسته خواهند شد و اين امر به اقتصاد كشور لطمه زده حدود 11 هزار شاغل را از كار بيكار خواهد كرد و آينده اين بخش صنعتي را زير سوال خواهد برد.
جناح اكثريت به همين علت از رأي دهندگان دعوت كرده اند در همه پرسي شركت نكنند و يا در صورت شركت به سوال مطروحه پاسخ منفي دهند.
روزنامه اقتصادي ايل سوله امروز يكشنبه در گزارشي پيرامون دلايل اقتصادي موافقان و مخالفان اين موضوع، نوشت: طرفداران همه پرسي كه مخالف فعاليت هاي اكتشافي هستند، معتقدند استخراج نفت موجب به خطر افتادن سلامتي محيط زيست، سرزمين و منابع طبيعي موجود در ايتاليا خواهد شد و زيان هاي جبران ناپذيري را به بخش هاي اقتصادي زير وارد خواهد آورد.
اين نشريه در ادامه با اشاره به موارد فوق افزود:
1 - زيان به صنعت گردشگري: بهره برداري از مخازن نفت و گاز، روند گردشگري در ايتاليا را مورد تهديد قرار خواهد داد. بخشي كه توسط آن سالانه 166 ميليارد يورو درآمد ايجاد مي شود، 10 درصد از توليدات ناخالص كشور را تشكيل مي دهد و 3 ميليون فرصت شغلي ايجاد كرده است.
2 - زيان به صنعت شيلات: بهره برداري از مخازن نفت و گاز موجب ضربه زدن به صنعت شيلات خواهد شد. صنعتي كه 2.5 درصد از توليدات ناخالص داخلي را تشكيل مي دهد و 350 هزار فرصت شغلي بوجود آورده است.
3 - زيان به صنايع كشاورزي: بهره برداري از مخازن نفت و گاز همچنين موجب ضربه زدن به صنايع كشاورزي و باغداري كشور خواهد شد. اين صنايع ساليانه 8.7 درصد از توليدات ناخالص داخلي را تشكيل مي دهند و براي 3.3 ميليون نفر شغل ايجاد كرده اند. اين بخش از صنعت ساليانه 34 ميليارد يورو درآمد ايجاد مي كند.
در حاليكه مخالفان همه پرسي (راي نه و يا حاضر نشدن در همه پرسي) و كساني كه موافق ادامه فعاليت هاي اكتشافي هستند، معتقدند توقف فعاليت هاي نفتي و گازي موجب افزايش هزينه قبض انرژي كشور به ميزان ساليانه 750 ميليون يورو خواهد شد كه اين هزينه طي 15 سال آينده در مجموع به 11 ميليارد يورو خواهد رسيد.
از طرف ديگر امروزه در تراز تجاري كشور ايتاليا (صادرات و واردات) سهم شركت ها و فناوري به كار گرفته شده در بخش نفت و گاز با 100 هزار نيروي كار فعال در آن، سالانه 20 ميليارد يورو است.
به علاه در استان هايي كه در آب هاي مجاور سواحل آنها فعاليت هاي نفتي انجام مي شود (بويژه استان آبروتزو و اميليا رومانيا)، شركت هاي فعال در بخش شيلات و كشاورزي به دليل بهره مندي از تاثيرات فعاليت هاي نفتي كمتر از شركت هاي همانند خود در ساير استان هاي ايتاليا از بحران اقتصادي رنج مي برند.
اروپام**461**1485**1479

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز همه پرسي در ايتاليا براي لغو قانون استخراج نفت از دريا» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3947) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا