آغاز عمليات احداث پل ريلي ايران و آذربايجان در نوار مرزي آستارا

به گزارش خبرنگار ايرنا سيروس شفقي روز يكشنبه در جمع خبرنگاران آستارا گفت: مقامات عالي رتبه ايران و جمهوري آذربايجان در قالب كميسيون همكاري هاي اقتصادي دو كشور به منظور برگزاري آيين كلنگ زني اتصال پل ريلي آستاراي ايران به آستاراي جمهوري آذربايجان ظرف هفته جاري در نوار مرزي آستارا حضور پيدا مي كنند.
با اشاره به اينكه تمهيدات لازم در اين خصوص انجام شده است ، افزود: پيمانكار اين پروژه تعيين و كارگاه مربوط به احداث پل ريلي بر روي رودخانه مرزي آستارا چاي نيز تجهيز يافته است.
وي احداث پل ريلي را از مهم ترين بخش هاي پروژه اتصال خط آهن آذربايجان به ايران عنوان كرد و اضافه كرد: اين پل با 80 متر طول و در قالب سه دهنه ايجاد مي شود.
وي با بيان اينكه بر اساس توافقات حاصل شده در كميسيون دو روزه همكاري هاي اقتصادي ايران و آذربايجان احداث هشت كيلومتر عمليات ريلي تا پل مذكور جزو تعهدات دولت آذربايجان است ، گفت: احداث دو كيلومتر خط ريلي و نيز ايجاد ترمينال بار نيز در تعهد دولت جمهوري اسلامي ايران قرار دارد.
فرماندار آستارا با بيان اينكه اتمام اين عمليات تا پايان سال 2016 ميلادي در سند توافقنامه ايران و آذربايجان وجود دارد، ادامه داد: با امتداد اين خط ريلي حمل بارهاي مربوط به جمهوري آذربايجان ، قفقاز و روسيه از طريق شبكه سراسري جمهوري آذربايجان وارد ايران شده و از داخل ايران در قالب حمل و نقل تركيبي به نقاط مختلف جهان ترانزيت خواهد شد.
شفقي يادآور شد: در آيين كلنگ زني براي احداث پل ريلي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ايران به عنوان رئيس كميسيون مشترك همكاري هاي اقتصادي ايران و آذربايجان حضور پيدا كرده و اين آيين در نوار مرزي ايران و جمهوري آذربايجان برگزار مي شود.
كميسيون همكاري هاي اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان در روز هاي 17 و 18 مهرماه سال گذشته در آستاراهاي دو كشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان برگزار و پيرامون مسايل مختلف اقتصادي از جمله اتصال راه آهن سراسري آذربايجان به ايران و در آينده به رشت و قزوين بحث و تبادل نظر شد.
سند توافقنامه اتصال راه آهن جمهوري آذربايجان به ايران، روز 18 مهرماه سال 94 در نشست كميسيون همكاري هاي اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان در فرمانداري شهرستان آستارا امضا شد.
سند مذكور با حضور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ايران ، وزير اقتصاد و صنعت جمهوري آذربايجان ، رئيس شركت راه آهن جمهوري آذربايجان و مديرعامل شركت راه آهن ايران به امضا رسيد و تعيين شد تا طرف آذري، هشت كيلومتر راه آهن را تا نقطه صفر مرزي ادامه دهد و طرف ايراني نيز در قالب اين توافقنامه، تا دو كيلومتر خط راه آهن را ادامه خواهد داد تا اين خط ريلي در نهايت به پايانه متصل شود.
شهرستان آستارا در منتهي اليه غرب مركز استان گيلان و در نوار مرزي جمهوري آذربايجان واقع شده است.
7105/6070

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز عمليات احداث پل ريلي ايران و آذربايجان در نوار مرزي آستارا» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-3986) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا