بیانیه مشترک همکاری هسته‌ای ایران و اتحادیه اروپا

کمیسیون اروپا و سازمان انرژی اتمی بیانیه مشترکی را در زمینه همکاری هسته ای صادر کردند.

بیانیه مشترک همکاری هسته‌ای ایران و اتحادیه اروپابه گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در چارچوب اجرای اقدامات مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک (پیوست سوم ضمیمه همکاری هسته‌ای) کمیسیون اروپا و سازمان انرژی اتمی ایران آمادگی خود را برای آغاز همکاری در زمینه استفاده صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای اعلام کردند.

متن بیانیه مشترک کمیسیون اروپا و سازمان انرژی اتمی به شرح زیر است:

زمینه‌های همکاری

1- نشست گفت‌وگوی سالیانه و در سطح بالا به منظور بررسی موضوعات مورد علاقه مشترک در حوزه هسته‌ای پایه‌ریزی می‌شود که فعالیت‌های مشترک حوزه‌های زیر را پوشش می‌دهد.

- ایمنی هسته‌ای، محافظت در برابر اشعه، آمادگی و پاسخ در شرایط فوریت‌های پرتوی، مدیریت پسماند و سوخت مصرف‌شده، تحقیق و توسعه‌ای هسته‌ای و کاربردهای غیر- قدرتی انرژی هسته‌ای

همچنین گروه‌های کاری و گروه‌های کارشناسی تا زمانی که برای اجرای فعالیت‌های مشارکتی ضروری هستند می‌توانند براساس نیاز جلساتی را به طور مرتب تشکیل دهند.

پروژه‌ها و فعالیت‌های مندرج برای اجرا در مرحله نخست توصیف شده‌اند. مسئولین اجرای پروژه‌ها درخصوص پیشرفت‌های حاصله توضیح خواهند داد.

فعالیت‌های آغازین همکاری

دو طرف بر این نظرند که اولین اقدامات در طی سال 2016 و تحت عنوان همکاری ایمنی هسته‌ای با تامین مالی از سوی اتحادیه اروپا از پروژه داخل «افزایش توانمندی‌های مرکز ایمنی هسته‌ای ایران (INRA)» آغاز می‌گردد:

همکاری در انجام آزمایش‌های مقاومت‌پذیری برای مرکز نیروگاهی هسته‌ای موجود و برنامه‌ریزی شده به منظور کمک به بهره‌بردار مراکز نیروگاهی هسته‌ای و مرکز نظام ایمنی

امکان‌سنجی تاسیس مرکز ایمنی هسته‌ای در ایران

حمایت از مرکز ایمنی هسته‌ای (INRA) برای بازبینی مشترک چارچوب ایمنی در جمهوری اسلامی ایران با در نظر داشتن درس‌های آموخته شده از حادثه فوکشیما داییچی و ارتقاء ظرفیت فنی و سازمانی (INRA)

ارائه آموزش و یاددهی به متخصصان ایمنی هسته‌ای

کمک و همکاری در توسعه فعالیت‌ها به ویژه حمایت از ساماندهی یک کنفرانس بین‌المللی درخصوص ایمنی هسته‌ای احتمالا در ایران.

ایران به ایده مشارکت در شکافت و گداخت برنامه یورو اتم با مهلت اکتبر 2016 پاسخ خواهد داد. به طور ویژه چندین حوزه تحقیق و توسعه از ضمیمه 3 برجام در برنامه کاری یورو اتم برای سال‌های2016- 2017 درج شده است.

در برنامه یورو اتم بودجه این موارد به طور اتوماتیک تامین شده است.

خبر در حال تکمیل است


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بیانیه مشترک همکاری هسته‌ای ایران و اتحادیه اروپا» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( باشگاه خبرنگاران ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4011) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : باشگاه خبرنگاران