شوش ميزبان روز جهاني حفاظت از بناها

به گزارش روز يكشنبه گروه فرهنگي ايرنا، به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري ، سيداحمد محيط طباطبايي قائم مقام ايكوم (سازمان موزه ها) ايران گفت: با توجه به انتخاب شعار امسال كميته ايكوموس (شوراي بين المللي بناها و محوطه ها)، به شعار ميراث بناهاي ورزشي، مراسم بزرگداشتي با محوريت معماري ورزش در شوش برگزار مي شود.
او با اشاره به سابقه ورزش در كالبدهاي شهري و روستايي افزود: اينكه قديمي ترين فضاهاي ورزشي كشور كدامين هستند و نسبت اين بناها با كل بافت شهر در گذشته چگونه بوده ازموضوعاتي است كه در اين مراسم به آن پرداخته خواهد شد .
مشاور رياست پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري در ادامه، پيشنهاد ثبت ورزشگاه امجديه را در فهرست آثار ملي به عنوان قديمي ترين استاديوم ورزشي تهران عنوان كرد .
همچنين عليرضا قلي نژاد معمار و عضو ايكوم ايران ديگر سخنران مراسم بزرگداشت روز حفاظت از بناها خواهد بود كه سخناني با موضوع چشم انداز فرهنگي ايراد خواهد كرد.
او با اشاره به شكل گيري مفهومي تحت عنوان چشم انداز فرهنگي در دهه 90ميلادي تصريح كرد: منظر فرهنگي - تاريخي بر تاباننده تعامل انسان با محيط پيرامون خود اعم از دست ساخته ها و محيط طبيعي است .
وي تاكيد كرد: تمامي آنچه به عنوان ميراث فرهنگي، تاريخي و طبيعي در حوزه هاي ملموس و ناملموس مي شناسيم زمانيكه در يك مجموعه قرار مي گيرند منظر فرهنگي تاريخي نام مي گيرند به نحوي كه حتي احساسي كه در يك محيط داريد و آن را ارزشمند تلقي مي كنيد منظر فرهنگي است .
روزجهاني بناها و محوطه‌هاي تاريخي در 29 فروردين 1361 خورشيدي(18 آوريل 1982) از طرف ايكوموس پيشنهاد شد و در بيست و دومين كنفرانس جهاني يونسكو در سال 1362 به تأييد رسيد. اين روز ويژه موقعيتي را فراهم مي‌آورد كه آگاهيهاي عمومي در باب تنوع ميراث جهاني، كوشش‌هاي لازم براي حفاظت از آن و همچنين توجه به آسيب‌پذيري آنها افزايش يابد.
فراهنگ**3079**1569

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شوش ميزبان روز جهاني حفاظت از بناها» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4037) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا