استاندار خوزستان:همه دستگاه ها تا پايان وضعيت عادي سيل موظف به ارائه خدمات هستند

عبدالحسن مقتدائي جمعه شب در نشست كميته بحران استان كه با حضور مهندس محمد نجار رئيس ستاد بحران وزارت كشور در سالن جلسات استانداري برگزار شد، افزود: مسئولان كارهاي انجام شده را به اطلاع مردم برسانند و در جاهايي هم را كه نگراني بر طرف شده است به مردم بگويند.
وي اظهار كرد: در حال حاضر چندين محور اصلي بين شهري كه بر اثر سيل در استان خوزستان مسدود شده بود با تلاش مسئولان بازگشايي شده كه اين موضوع بايد به اطلاع مردم برسد.
وي بازگشايي راه حميد آباد حد فاصل بين شهرهاي شوش و دزفول را يكي از كارهاي خوب انجام شده دانست و افزود: با بازگشايي اين راه ارتباط چندين شهر شمال استان برگزار شد.
استاندار خوزستان بر ضرورت اطلاع رساني دقيق به مردم توسط مسئولان تاكيد كرد و افزود: تنگناها و محدوديت ها نيز به مردم گفته شود تا با همكاري و تعامل اين بحران به خوبي مديريت شود.
وي تاكيد كرد: فرمانداراني كه شهرهاي آنان در مسير رودخانه ها و سيلاب ها هستند موظفند با برنامه ريزي لازم اين بحران را مديريت كرده و آثار تخريبي و زيانبار آن را به حد اقل ممكن برسانند.
استاندار خوزستان همچنين از مسئولان خواست تا تنها از حوزه كاري و تخصصي خود اطلاع رساني كنند و از ورود به ديگر حوزه ها پرهيز نمايند.

** وضعيت 10 مدرسه
مدير كل آموزش و پرورش استان خوزستان گفت: 10 باب مدرسه در استان خوزستان كه در جريان سيل دچار مشكلاتي هستند فعلا آماده بازگشايي نيستند.
محمد تقي زاده افزود: از اين واحدهاي آموزشي دو واحد در شهرستان دزفول، سه واحد در شهرستان انديمشك و پنج واحد در منطقه شاوور شوش مي باشند.

**طغيان رودخانه كارون در مسير دزفول- شعيبيه
معاون سياسي اجتماعي استانداري خوزستان گفت: در بازديد هوايي كه روز جمعه به اتفاق رئيس ستاد بحران وزارت كشور از مسير طغيان رودخانه كارون داشتيم بيشتر طغيان آب در مسير دزفول تا شعيبيه شوشتر مي باشد.
فرج اله خبير اضافه كرد: در اين مسير نقاطي از جاده اصلي و راههاي فرعي قطع شده است و همه روستاهاي اين مسير در معرض خطر آبگرفتگي قرار دارند.
وي اضافه كرد: طبق برآوردهاي انجام شده احتمالا با ورود سيلاب بيشتر به اين منطقه امشب 30 روستاي اين مسير به دليل طغيان رودخانه دچار مشكل شوند.
وي گفت : اين روستاها 11 هزار نفر جمعيت دارند كه بايد به سرعت خالي شوند تا مشكلي متوجه آنان نشود.
معاون سياسي اجتماعي استانداري خوزستان گفت: در حال حاضر چهار روستاي شعيبيه شوشتر دچار آبگرفتگي شده اند ولي پيش از آبگرفتگي ساكنان آن تخليه شدند.
وي گفت: پيش بيني مي شود با ورود سيلاب به محدوده شهرهاي اهواز، آبادان و شادگان و خرمشهر از جمعه شب مشكلاتي براي ساكنان مسير رودخانه در اين شهرستانها بوجود آيد.

** آبرساني به 381 روستاي استان
درويشعلي كريمي مدير عامل آب و فاضلاب روستايي خوزستان نيز در اين نشست گفت: سيلاب در 10 شهرستان اين استان خساراتي را به تاسيسات و شبكه آبرساني روستائي وارد كرده است.
وي گفت: در حال حاضر 381 روستا در شهرستانهاي انديكا، رامهرمز، شوش، بهبهان، كارون، باغملك، هفتكل، شوشتر، دزفول و رامشير با مشكل آبرساني از طريق شبكه مواجه هستند و از طريق تانكرهاي سيار به ساكنان آنها آب رساني مي شود.
وي كدورت آب و قطعي برق را دلايل اصلي قطع آب آشاميدني اين روستاها دانست و گفت: اين شركت به طور شبانه روزي از طريق تانكرهاي سيار به روستائيان آبرساني مي كند.

**احتمال سيلاب در اهواز
مدير كل مديريت بحران استانداري خوزستان نيز در اين نشست از احتمال سيلاب در جمعه شب به محدوده اهواز خبر داد و گفت: دستگاههاي امداد رسان در اهواز بايد آماده امداد رساني باشند.
هاشم بالدي افزود: بايد با اطلاع رساني بيشتر از ورود مردم اهواز به محدوده رودخانه و پارك ساحل كارون جلوگيري شود هر چند هشدارهاي لازم نيز به مردم داده شده است.
وي گفت: اگر اين سيلاب امشب از محدوده اهواز عبور كند احتمالا فردا وضعيت سيلاب در استان به حالت عادي درخواهد آمد.
وي پيش بيني سيلاب در منطقه اهواز در جمعه شب را دو هزار و 500 تا سه هزار متر مكعب بر ثانيه دانست و گفت: اين حجم آب در صورت ورود در محدوده پل فولاد اهواز و منطقه ساحلي ممكن است مشكلاتي به وجود آورد.

** امداد رساني از هوا و زمين
مدير عامل جمعيت هلال احمر استان خوزستان هم گفت: امداد رساني به مناطق سيل زده استان خوزستان از راه هاي هوايي و زميني توسط اين جمعيت ادامه دارد.
علي خدادادي گفت : تا كنون به تمامي سيل زدگان شمال و شرق استان خوزستان امداد رساني شده و تمامي افراد نيازمند اسكان در شهرستانهاي دزفول، انديمشك؛ شوش ، شوشتر و شعيبيه را اسكان داده ايم.
وي گفت: پيش بيني اوليه نشان مي دهد بيش از 11 هزار هكتار از اراضي كشاورزي در پائين دست رودخانه دز دچار آسيب ديدگي جدي شده اند.

** مشكل اب 60 روستا
رئيس دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز هم گفت: طبق بررسي هاي انجام شده در حال حاضر 60 روستاي اين استان از لحاظ آب آشاميدني سالم دچار مشكل هستند.
دكتر اسماعيل ايدني افزود: در صورت بر طرف نشدن مشكل اب اشاميدني سالم احتمال بروز بيماري هاي روده اي و اسهال در بين مردم اين وجود دارد.
بارشهاي سه روز گذشته در شمال خوزستان و استان هاي مجاور آن باعث افزايش روان آبها و نيز طغيان رودخانه كارون در استان خوزستان شده است.
طغيان كارون در شهرهاي دزفول، شوش و شوشتر در استان خوزستان باعث به زير آب رفتن چندين روستا و نيز تخريب بخش عظيمي از اراضي كشاورزي اين مناطق شده است.
شبك**6064** 1917

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاندار خوزستان:همه دستگاه ها تا پايان وضعيت عادي سيل موظف به ارائه خدمات هستند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-407) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا