کاهش 6 درصدی نرخ تورم در استان زنجان

استان‌ها > زنجان - استاندار زنجان در نخستین نشست خبری خود در سال جدید با اصحاب رسانه و مطبوعات استان به شعار سال و نامگذاری آن از سوی مقام معظم رهبری بعنوان "اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل" اشاره کرد و گفت: این نامگذاری پاسخی به مناقشات کشور در تعیین راهبرد اصلی تصمیمات کشوری بود و مشخص نمود که یکی از اصلی ترین دغدغه های کشور حل مسائل و مشکلات اقتصادی است و ساماندهی به مسائل اقتصادی باید از سوی مسئولین به عنوان اولویت اصلی در نظر گرفته شود.

به گزارش خبرآنلاین، جمشید انصاری با یادآوری این مطلب که سیاست های اقتصاد مقاومتی از بهمن ماه سال 92 به دولت ابلاغ شده است، افزود: پس از تعیین سیاست های اجرایی اقتصاد مقاومتی و تصویب پروژه ها و طرح های هر یک از دستگاه های اجرایی متولی از سوی شورای اقتصاد، 11 محور کلی برای این سیاست ها تعیین شد که ارتقاء بهره وری، مردمی کردن اقتصاد، هدفمندسازی یارانه ها با تبیین جدید، توسعه ظرفیت تولید نفت و گاز، تکمیل زنجیره پایین دستی، توسعه بازار، شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد، فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی، توسعه اقتصاد دانش بنیان و برقراری انضباط مالی در بخش عمومی، توسعه صادرات غیرنفتی و دورن زایی اقتصادی از جمله برنامه های ملی این محورها می باشد.
استاندار زنجان با اشاره به اینکه برنامه اقتصادی کشور همان برنامه اقتصاد مقاومتی است و تصمیمات کشور در راستای راهبردهای اقتصاد مقاومتی خواهد بود، ابراز امیدواری نمود با اجرای کامل هدفگذاری های تعیین شده، شاهد کنترل تورم،مقابله با بیکاری، بهبود شاخص های اقتصاد کلان کشور، توسعه عدالت اجتماعی، ایجاد رونق و مبارزه با رکود در کشور باشیم.
وی از شکل گیری ستاد مدیریت اقتصاد مقاومتی به ریاست استانداران در هریک از استانهای کشور ذیل ستاد اقتصاد مقاومتی کشور خبر داد و افزود: اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی طی سه زمان بندی کوتاه مدت (2سال آینده)، میان مدت (5 ساله و تا پایان برنامه ششم توسعه) و بلند مدت (10ساله و تا سال 1404 افق چشم انداز ملی) پیش بینی شده که با گذشت زمان امیدواریم تا 2 سال آینده شاهد آثار اولیه اقتصاد مقاومتی در اقتصاد ملی باشیم و تا 5 سال آینده اقتصاد کشور مقاوم سازی شود.
مقام عالی استان در ادامه سخنان خود به اعلام نرخ تورم در کشور و استان پرداخت و اظهار داشت: نرخ تورم تا پایان اسفندماه سال 94 از سوی مرکز آمار ایران، در کشور 11.3 درصد گزارش شده که نسبت به نرخ تورم 14.8 درصدی سال 93 به میزان 3.5 درصد کاهش یافته است.
انصاری بهبود نرخ تورم در استان زنجان را بیشتر از میانگین کشوری توصیف نمود و گفت: نرخ تورم در استان زنجان با کاهش 6 درصدی از 14.9 درصد به 8.9 درصد رسیده است و استان زنجان با کسب رتبه 23 در نرخ تورم، جزو 8 استانی است که میزان نرخ تورم آنها یک رقمی است.
نماینده عالی دولت در استان همچنین به گزارشات سالانه مرکز آمار ایران درخصوص متوسط نرخ بیکاری در کشور و استان زنجان نیز اشاره داشت و بیان نمود: متوسط نرخ بیکاری در کشور با 0.4 درصد افزایش از 10.6 به 11درصد رسیده و این درحالی است که استان زنجان در کنار استان های تهران و آذربایجان شرقی سه استانی بودند که با کاهش نرخ بیکاری مواجه بوده و متوسط نرخ بیکاری در زنجان از 9.8 به 9.6 درصد کاهش یافته است.
وی با اشاره به جایگاه هشتم استان زنجان در پایین بودن نرخ بیکاری، استان آذربایجان شرقی را بعنوان پایین ترین نرخ بیکاری و استانهای کهگیلویه و بویر احمد و کرمانشاه را دارای بالاترین نرخ بیکاری در کشور نام برد و خاطرنشان کرد: در کنار کاهش نرخ بیکاری در استان زنجان، نرخ مشارکت نیز از 38.1 به 39.9 درصد افزایش یافته و رشد 1.8 درصدی داشته است.
انصاری به سهم اشتغال استان در بخش های مختلف اشاره کرد و گفت: سهم اشتغال استان در بخش کشاورزی 31.8 درصد، در بخش صنعت 31.8 درصد و در بخش خدمات 36.5 درصد می باشد که با توجه به پتانسیل های استان باید در راستای توسعه اشتغال در بخش خدمات فعالیت های جدی تری انجام پذیرد.
وی در ادامه به مقایسه نرخ بیکاری در جمعیت 15 تا 24 سال استان و کشور پرداخت و اظهار داشت: متوسط نرخ بیکاری جوانان در کشور 26.1 درصد و در استان زنجان 19.1 درصد می باشد و نیز متوسط نرخ بیکاری روستایی کشور 8.1 درصد و در استان 5.8 درصد می باشد که پایین تر از میانگین کشوری است.
استاندار زنجان به وضعیت استان زنجان با 882 هزار نیروی کار در سال 94 اشاره نمود و گفت: سهم استان زنجان در ایجاد اشتغال که 1.35 درصد جمعیت کشور را داراست تنها 11 هزار و 800 نفر بوده ولی در استان زنجان طی سال گذشته 17 هزار و 412 نفر متقاضی اشتغال بوده اند که حدود 5 هزار و 500 نفر بیشتر از سهمیه تعیین شده در ایجاد اشتغال استان می باشد.
انصاری مجموع افراد جویای کار در استان زنجان را 33 هزار و 750 نفر برشمرد و با اشاره به اینکه این شاخص در سطح کشور 2میلیون و 730 هزار نفر می باشد، اظهار داشت: علی رغم ایجاد اشتغال برای 76 درصد از متقاضیان در سال گذشته، 24 درصد باقیمانده و به آمار بیکاران اضافه شده اند.
وی به موضوع فرهنگ اشتغال در استان زنجان نیز اشاره نمود و خاطرنشان کرد: با وجود رویکرد خاص اشتغال در استان زنجان، اغلب جوانان جویای کار بدنبال فعالیت در بخش های عمومی کم زحمت هستند، بطوریکه متوسط اشتغال در بخش عمومی کشور 16.5 درصد و در استان زنجان 14.5 درصد می باشد، لذا بسیاری از دستگاههای عمومی و انتظامی و نیز واحدهای تولیدی و شهرکهای صنعتی ناچار به تقلیل ساعات کاری و یا استفاده از نیروی کار غیربومی خواهند بود.
مقام عالی استان در بخش دیگری از سخنان خود به آیین نامه جدید ابلاغ شده از سوی دولت اشاره نمود و خاطرنشان کرد: در راستای بهبود فضای کسب و کار از این پس تامین کنندگان آب، برق، گاز، تلفن و اینترنت در واحدهای تولیدی چنانچه در ارائه خدمات خود با اخلالی مواجه شوند موظف به پرداخت کلیه خسارات وارده به واحدهای تولیدی خواهند بود.
استاندار زنجان در ادامه این نشست به در پیش بودن دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در 3 حوزه انتخابیه استان زنجان اشاره نمود و ضمن قدردانی از برگزاری انتخاباتی قانونمند و منظم در مرحله نخست، از مردم استان زنجان خواست تا با حضور گسترده خود در دور دوم انتخابات، نمایندگان خود را با پشتوانه های قوی حمایت مردمی برای حضور در مجلس شورای اسلامی انتخاب نمایند.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کاهش 6 درصدی نرخ تورم در استان زنجان» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4182) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر آنلاین