ورزش باستاني زورخانه اي در گرگان اجرا شد

سرپرست معاونت ميراث فرهنگي گلستان روز يكشنبه به ايرنا اعلام كرد كه با توجه به شعار امسال ايكوموس (شوراي بين المللي بناهاي تاريخي) با عنوان ميراث ورزشي، برنامه ورزش باستاني زورخانه اي در گرگان برنامه ريزي و اجرايي شد.
محمد مهدي برهاني افزود: همچنين به اين مناسبت در نظر است برنامه ريزي جهت ثبت پيست اسب دواني گنبدكاووس انجام شود و در جلسه اي با مقامات و مسئولين گنبدي و حضور در مسابقه اسب دواني كورس بهاره ، اسب دواني گنبدكاووس نيز به عنوان ميراث ورزشي عنوان و مطرح شود.
30 فروردين ماه به عنوان روز جهاني بناها و محوطه هاي تاريخي نامگذاري شده است.
در حاشيه برنامه ورزش باستاني زورخانه اي در گرگان مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري گلستان، درخصوص مرمت داخلي بناي زورخانه پورياي ولي كه دربافت قديم گرگان واقع است، قول مساعد داد و نيز از مرشد اين زورخانه تجليل به عمل آمد.
ابراهيم كريمي همچنين از برگزاري مراسم گرامي داشت روز جهاني بناها و محوطه هاي تاريخي در بافت قديم گرگان خبر داد.
به گفته وي برنامه هاي اين مناسبت روز 31 فروردين به منظور ارتقاي هويت، حس تعلق مكاني و حفاظت از ارزش‌ها در بافت تاريخي شهرها با اجراي برنامه هاي متعدد از جمله بافت گردي، برگزاري نمايشگاه عكس 'حس زندگي در بافت تاريخي شهر گرگان' و امضاي تفاهم نامه چهارجانبه براي احياء و بهسازي محور فرهنگي-تاريخي شهر گرگان برگزار مي‌شود.
وي افزود: بافت‌گردي و پياده‌روي در بافت تاريخي گرگان با حضور مسئولان و كارشناسان چهار دستگاه اجرايي شامل معاونت عمراني استانداري، شهرداري گرگان، ادارات كل ميراث فرهنگي و راه وشهرسازي از بازارچه صنايع دستي واقع درخانه تاريخي باقري آغاز خواهد شد.
مديركل ميراث فرهنگي گلستان تصريح كرد: افتتاح نمايشگاه عكس با موضوع 'حس زندگي در بافت تاريخي شهر گرگان' ، از برنامه‌هاي ديگري است كه در اين روز با حضور مسئولان و مديران دستگاه‌هاي عضو ستاد بازآفريني شهري استان، جامعه دانشگاهي و انجمن‌هاي مردم نهاد برگزار مي‌شود.
تفاهم نامه چهار جانبه احياي گذرهاي تاريخي- فرهنگي شهر گرگان بين دستگاه هاي اجرايي پس از اين مراسم امضا مي شود.
محله پاسرو تا سبزه مشهد گرگان از محورهاي اولويت دار مورد تفاهم دستگاههاي اجرايي يادشده است كه با انعقاد و تبادل تفاهم نامه چهارجانبه، هسته تاريخي و باارزش در اين محلات شكل مي گيرد و سندي ماندگار براي احيا و ايجاد شور زندگي در اين محلات خواهد بود.
بافت تاريخي گرگان يكي از بافت هاي قديمي كشور است، وسعت آن نزديك به 150 هكتار و معادل پنج درصد از مساحت قانوني اين شهر است.
1648

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ورزش باستاني زورخانه اي در گرگان اجرا شد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4192) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا