«انرژي»؛ پيشرانِ همكاري هاي رو به گسترشِ ايران و هند

امروز يكشنبه (بيست و نهم فروردين ماه) و يك روز پس از سفر «فدريكا موگريني» مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا به ايران، «سوشما سواراج» وزير امور خارجه هند نيز در صدر هياتي به تهران وارد شد تا در ارتباط با مسايل گوناگون به ويژه در حوزه اقتصادي با مقام هاي كشورمان به گفت وگو بپردازد.
وزير امور خارجه هند پيش از ظهر امروز با حضور در محل وزارت امور خارجه با «محمدجواد ظريف» همتاي ايراني خود ديدار و گفت ‌وگو كرد. در اين ديدار، وزيران خارجه ايران و هند راه ‌هاي گسترش روابط تهران - دهلي‌نو پس از اجراي برجام را بررسي كردند.
در جريان اين سفر قرار است نشست مشتركي با حضور وزير امور اقتصاد و دارايي ايران تشكيل شود تا بسترهاي همكاري مشخص و در صورت لزوم، توافق هايي ميان 2 طرف به امضا برسد. گفت وگو در مورد توسعه بلوك گازي «فرزاد ب» در بندر چابهار كه به دليل تحريم ايران متوقف شده بود و نيز برنامه هاي سفر آينده «نارندرا مودي» نخست وزير هند به ايران از ديگر محورهاي مورد بحث در اين سفر دوروزه خواهد بود.
هفته گذشته نيز تهران ميزبان «دارمندرا پرادهان» وزير نفت و گاز طبيعي هند بود. وي كه در صدر هياتي از نمايندگان بخش خصوصي به ايران آمده بود با مقام هاي كشورمان در ارتباط با 2 موضوع مهم توسعه همكاري تهران– دهلي نو در بخش انرژي و پرداخت بدهي هاي نفتي هند به ايران به گفت وگو پرداخت. اين سفر نخستين سفر يك وزير هندي به ايران پس از توافق هسته اي بود. البته ديدار نخست وزير هند با «حسن روحاني» رييس جمهوري كشورمان كه در حاشيه نشست هاي سران بريكس و سازمان همكاري هاي شانگهاي در روسيه صورت گرفت، تاثير ملموسي در وضعيت روابط تهران و دهلي نو داشت.
روابط ايران با هند، برخلاف برخي كشورها در طول تحريم هاي هسته اي روابطي پرفراز و فرود نبود و مناسبات و مبادلات دوجانبه در وضعيتي به نسبت مطلوب ادامه يافت به طوري كه ميزان سالانه مبادله هاي تجاري گاهي از مرز 15 ميليارد دلار نيز مي گذشت. به علت تحريم نفتي اما هند نتوانست بدهي هاي نفتي خود را به ايران بپردازد؛ بدهي هايي كه به بيش از 6 ميليارد دلار مي رسيد. اينك در فضاي پسابرجام و لغو تحريم ها فرصت پرداخت بدهي هاي نفتي به ايران فراهم شده است. در نتيجه، قرار است پرداخت اين بدهي ها را سه بانك برعهده گيرند و دلار آمريكا را مبناي محاسبه خود قرار دهند.
ايران و هند به عنوان 2 كشور پرجمعيت و پهناور با پيشينه تاريخي و فرهنگي و اشتراك هاي فراوان در اين زمينه، همواره از توان و ظرفيت بالايي جهت همكاري برخوردار بوده اند. مهمترين بسترهاي همكاري ايران و هند را مي توان در حوزه انرژي، پتروشيمي، آلومينيوم، تجارت و حمل و نقل مشاهده كرد.
ايران با دارا بودن ذخاير بالاي انرژي از اهميت فزاينده اي براي هندي ها برخوردار است. بر پايه آمارها، ذخاير نفتي ايران 132 ميليارد بشكه و ذخاير گازي آن به 971 تريليون فوت مكعب مي رسد. با توجه به جمعيت يك ميليارد و دويست ميليون نفري هند و نياز اين كشور به انرژي ايران و فراورده هاي ناشي از آن، سران دهلي نو در دوره پسابرجام حساب ويژه اي روي ايران باز كرده اند. از طرفي، نفتي كه در هند توليد مي شود تنها مي تواند حدود 10 درصد از نياز اين كشور را برطرف كند و نزديك به 90 درصد نياز هند به انرژي از راه واردات انجام مي گيرد. ايران به عنوان يكي از كشورهاي تامين كننده نفت هند، به طور روزانه و ميانگين طي دوره اخير350 هزار بشكه نفت به اين كشور صادر كرده است.
در اين پيوند، نزديكي جغرافيايي ايران و هند مي تواند سبب ساز نزديك تر شدن اين 2 كشور به يكديگر و بسترساز همكاري هاي اين 2 اقتصاد مكمل و بزرگ شود. صرف نظر از موضوع صادرات نفت، تاسيس خط لوله از بستر دريا براي انتقال گاز ايران به هند موضوعي است كه انتظار مي رود در اين سفر بخش مهمي از گفت وگوها را به خود اختصاص دهد.
رفع محدوديت هاي ايران و نيز اشتياق 2 طرف براي گسترش و تعميق مناسبات و توسعه همكاري ها، باعث شد در ماه مارس سال جاري ميلاي (اسفند- فروردين) حجم صادرات نفت خام ايران به هند با افزايش 2 برابري نسبت به ماه فوريه، به 500 هزار بشكه در روز برسد؛ ميزاني كه در پنج سال گذشته بي سابقه بوده است .
همچنان كه گفته شد، امكانات و ظرفيت هاي فراواني براي افزايش همكاري هاي اقتصادي ايران و هند وجود دارد. به عنوان مثال بندر چابهار ايران با بندر موندراي هند تنها 940 كيلومتر فاصله دارد و استفاده بهينه از اين ظرفيت مي تواند مسير انتقال كالا و انرژي را هموار سازد.
همان طور كه پيشتر اشاره شد، از ديگر هدف هاي عمده سفر سواراج به ايران، زمينه سازي سفر نخست وزير هند به تهران است. بي ترديد، سفر نخست وزير هند به كشورمان گام بسيار مهمي براي گسترش روزافزون مناسبات ميان 2 كشور خواهد بود و زمينه هاي افزايش سطح و ميزان همكاري ها بين 2 اقتصاد بزرگ آسيايي را بيش از پيش فراهم خواهد ساخت.
**گروه پژوهش و تحليل خبري
پژوهشم**1969**458**9283** 9279

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان ««انرژي»؛ پيشرانِ همكاري هاي رو به گسترشِ ايران و هند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4195) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا