تويسركان يك سال استثنايي در توليد جو و گندم پيش رو دارد

مسعود اكبري يكشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: بخش زراعي شهرستان تويسركان با توجه به بارندگي هاي چشمگير و مجموعه شرايط اثر گذار ديگر در بهترين وضعيت خود قرار دارد.
وي اذعان كرد: اگر كشاورزان حوزه توليد غلات، جو و گندم نسبت به از بين بردن علف هاي هرز و مبارزه علمي با سن غلات اقدامات به هنگام داشته باشند، يكي از بهترين سال ها در زمينه توليد غلات و به ويژه جو و گندم در شهرستان تويسركان رقم مي خورد.
اكبري از وجود مجموع 28 هزار هكتار مزارع غلات در شهرستان تويسركان خبر داد و اضافه كرد: پيش بيني مي شود در سال جاري شاهد توليد بين 50 تا 60 هزار تن جو و گندم در تويسركان باشيم.
وي همچنين با اشاره به سرمازدگي بخشي از محصولات باغي شهرستان تويسركان گفت: 60 درصد محصولات باغي زردآلو و بادام شهرستان معادل 400 هكتار به دليل سرما زدگي دچار خسارت شده اند.
وي ادامه داد: همچنين از مجموع نزديك به پنج هزار و 500 هكتار باغات گردوي شهرستان، 20 درصد دچار سرمازدگي شده اند.
اكبري تصريح كرد: شهرستان تويسركان بابت سرمازدگي باغ هاي زرد آلو و بادام قريب به 30 ميليارد ريال و در بخش باغات گردو نزديك به 260 ميليارد ريال خسارت ديده است.
وي با بيان اينكه بيشترين ميزان سرمازدگي درختان گردو مربوط به دهستان خرمرود و روستاي چاشتخوره است اظهار كرد: هر منطقه باغي كه از تغذيه مناسب گياهي مناسبي بهره مند شده كمتر در معرض سرمازدگي قرار مي گيرد.
اكبري خاطرنشان كرد: آن دسته از درختان گردويي كه در دشت ها قرار دارند و از چرخه آبياري نامنظم و غير اصولي استفاده كرده اند بيشتر در معرض سرمازدگي قرار دارند.
تويسركان يكي از شهرستان هاي استان همدان در 90 كيلومتري شهر همدان با سه شهر، دو بخش و هفت دهستان است كه با برخورداري از نزديك به پنج هزار و 500 هكتار باغات گردو و ديگر محصولات باغي نظير بادام، زرد آلو، آلو و آلبالو از اقتصادي مبتني بر باغداري و كشاورزي برخوردار است
7524/6993

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تويسركان يك سال استثنايي در توليد جو و گندم پيش رو دارد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4235) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا