کاهش تخصیص آب شرب اصفهان برای کمک به کشاورزان

استان‌ها > اصفهان - مدیرعامل آبفای استان اصفهان در جلسه اضطراری مدیران آبفا در مقابله با خشکسالی گفت : برای کشت پاییزه کشاورزان نیاز به رهاسازی آب در بستر زاینده رود بود و این درحالیست که هم اکنون حوزه زاینده رود بسیار کم آب است بر این اساس مدیریت آب استان مقرر نمود بنابر محدودیت و ذخیره آبی سد زاینده رود در حوزه شرب و بهداشت نیز نهایت همکاری با کشاورزان بعمل آید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین هاشم امینی با اعلام این مطلب اظهار داشت: تحقق این مهم منوط به همکاری و همدلی تمامی مشترکین درخصوص مدیریت مصرف بهینه و پرهیز از اسراف در مصرف می باشد و جاری بودن آب در زاینده رود آن هم در یک مقطع کوتاه زمانی به معنای وفور بودن آب تلقی نگردد. توصیه مؤکد دارم با توجه به اینکه مصرف صحیح آب در همه زمینه ها ضروری است تا نیاز آبی همه بخشها تأمین شود انتظار می رود مردم با مصرف بهینه آب شرب شرکت آبفای استان اصفهان را در تأمین پایدار آب در طول سال یاری کنند.

وی افزود:  به رغم افزایش همه ساله تعداد مشترکین آبفا از سال 89 الی 94 میزان تولید آب در اصفهان کاهش یافت در حالیکه انتظار می رفت همه ساله حدود 4 الی 5 درصد رشد تولید آب داشته باشیم اما با راهکارهایی همچون جلوگیری از هدررفت آب توانستیم مصرف را مدیریت کنیم به عنوان مثال در سال 88 میزان هدررفت آب 6/24 درصد بوده و هم اکنون این رقم به 6/17 درصد رسیده است.

مدیرعامل آبفای استان اصفهان تاکید کرد:  هم اکنون می توان گفت هیچ نشتی در خطوط انتقال با قطر 1400 میلی متر در استان اصفهان صورت نمی گیرد و هرگونه نشتی هم وجود داشته باشد در لحظه رفع می شود و نیز در چندسال اخیر میزان سرانه مصرف هم کاهش یافت به طوریکه در سال 86 میزان سرانه مصرف خانگی 189 لیتر بود و هم اکنون این رقم به 151 لیتر رسید اما با این وجود راهکار اساسی و پایدار تأمین آب شرب مردم اصفهان در مدار قرار گرفتن سامانه دوم آبرسانی اصفهان است  چراکه به رغم وجود آب در حوزه زاینده رود تونل اشترجان ظرفیت انتقال بیش از 10 میلیون مترمکعب به تصفیه خانه باباشیخعلی را ندارد این درحالیست که با اجرای طرح های توسعه ای آبرسانی همه ساله بر میزان مشترکان افزوده می شود .

وی با بیان اینکه همه شهرستانهای استان باید نسبت به اجرایی نمودن سند جامع راهبردی تأمین ، توزیع و مصرف آب شرب در تابستان 95 اقدام نمایند و تصریح کرد :  لازم است در کوتاهترین زمان ممکن مطابق سند جامع راهبردی تأمین ، توزیع و مصرف آب برای تابستان 95 در همه مناطق استان تدوین شود به طوریکه هریک از شهرها و مناطق یک سند مختص به خود را تهیه کنند همچنین اصلاح شبکه های فرسوده ، مانور والوهای روی خطوط اصلی ، فرعی ، کشف پمپ های غیرمجاز ، کشف انشعابات غیرمجاز ، مدیریت فشار شبکه توزیع ، مانیتورینگ شبکه ، استفاده از تله متری در دستور کار قرار گیرد .


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کاهش تخصیص آب شرب اصفهان برای کمک به کشاورزان» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4279) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر آنلاین