آبخيزداري دردشتستان ودشتي براي استحصال يك ميليون و200هزار مترمكعب آب

محمد سبحانيان روز يكشنبه در گفت وگو با ايرنا افزود: هدف از اجراي اين پروژه هاي آبخيزداري كنترل و بهره برداري از سيلاب است كه تلاش مي شود تا قبل از شروع بارندگي هاي سال جاري به پايان برسد.
وي با بيان اينكه اجراي اين پروژه ها به كشاورزان منطقه كمك مي كند، تصريح كرد: پنج سازه آبخيزداري در دشتهاي تنگ ارم، طلحه، فارياب و دشت كاكي اجرا مي شوند.
سبحانيان افزود: از ديگر فعاليتهاي آبخيزداري در راستاي اقتصاد مقاومتي توجه به بخش كشاورزي، تثبيت شغل و افزايش درآمد مردم است كه با هماهنگي شركت آب منطقه اي و سازمان جهاد كشاورزي عمده فعاليت آبخيزداري در دشتهاي بحراني يا بحراني ممنوعه استان از جمله دشتهاي بوشكان و تنگ ارم دردشتستان، دشت پلنگ در دشتي و دشت جم و ريز در شهرستان جم اجرا شده است.
وي يادآور شد: اجراي اين طرحهاي آبخيزداري سالانه بيش از 80 ميليون متر مكعب از رواناب هاي سطحي را كه بدون استفاده از دسترس خارج مي شدند ، كنترل و بطور مستقيم يا غير مستقيم در اختيار كشاورزان قرارمي دهد.
سبحانيان گفت: در راستاي خروج از ركود، ايجاد رونق اقتصادي، اشتغال با اتكا به ظرفيت‌هاي دروني اقتصاد استان معاونت آبخيزداري اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان بوشهر برنامه هايي را درسالهاي گذشته آغاز و در سال جاري نيز با جديت دنبال مي كند.
وي تصريح كرد: اجراي هشت هزار و 346هكتار عمليات آبخيزداري در حوزه جم و ريز و باغان و بيش از سه هزار هكتار عمليات بيولوژيك در همين مناطق از محل كمكهاي وزارت نفت از جمله طرحهاي مهم آبخيزداري در سالجاري است كه زمينه بهره وري از آب را براي تحقق اقتصاد مقاومتي فراهم مي كند.
سبحانيان گفت: همچنين اجراي عمليات آبخيزداري در سطح بيش از 10 هزار هكتار در سطح استان و اجراي طرح پايلوت مديريت جامع در حوزه 40 هزار هكتار در روستاهاي آبطويل، چاهكوتاه، سمل و آباد شهرستانهاي بوشهر ، دشتستان و تنگستان از ديگر برنامه هاي اين معاونت در سالجاري است.
وي اظهار كرد: در مجموع مخزن ايجاد شده اين پروژه ها بالغ بر9 ميليون مترمكعب است كه سالانه مي توانند حجمي حدود 36 ميليون مترمكعب از سيلابهاي فصلي را كنترل و براي بهره برداري مديريت كنند.
سبحانيان افزود: اين درحالي است كه پروژه هاي بيولوژيك اجرا شده بطور همزمان با كنترل فرسايش ورسوب سبب جلوگيري از هدر رفت خاك با ارزش و حاصلخيز و مانع پرشدن مخازن سدهاي پايين دست مي شود كه به طور مستقيم نقش مهمي در مديريت منابع آب ايفا مي كند.
وي يادآور شد: فاز اول پروژه آبخيزداري جم و ريز در سطح هفت هزار و 432هكتار انجام شده و 73 سازه سنگي ملاتي با حجم مخزن 255 هزار و 500 مترمكعب احداث و سالانه بيش از يك ميليون و 22 هزار مترمكعب استحصال آب داشته است.
سبحانيان گفت: چنانچه فقط 50 درصد اين حجم آب به سفره هاي زير زميني انتقال يابد با عنايت به قيمت روز هر متر مكعب خريد آب در منطقه كه برابر شش هزار تومان است ارزش اقتصادي برابر با 30ميليارد و 660ميليون ريال در سال است كه با اين امر هزينه انجام شده براي اجراي اين طرح در يكسال و شش ماه مستهلك مي شود.
وي افزود: باتوجه به اينكه عمر مفيد اين سازه ها حداقل 15 سال است، در صورت انجام رسوب برداري سالهاي طولاني مي تواند مفيد واقع شود .
وي با تاكيد بر حفاظت از خاك اظهاركرد: حوزه سد هاي رئيسعلي دلواري، دشت پلنگ، دالكي و باغان داراي رديف اعتباري ملي شده است و انواع عمليات كنترل رسوب و جلوگيري از فرسايش خاك در اين حوزه ها انجام مي شود تا از پرشدن مخازن سدها جلوگيري شود.
به گفته سبحانيان با حفاظت ازخاك ضمن حفظ ارزش اقتصادي سدها براي هر منطقه عمر مفيد سدها نيز افزايش مي يابد.
وي يادآور شد: در سال 94 در حوزه حفاظت از خاك در سدها با 38 ميليارد ريال پروژه هاي زيادي اجرا شده است.
معاون آبخيزداري اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان بوشهر گفت: هر چند بارندگي هاي سال آبي 94-95 استان نسبت به دوره مشابه سال قبل افزايش خوبي نشان مي دهد اما اين ميزان بارش نيز نسبت به متوسط سال آبي دراز مدت استان نزديك به هشت درصد كاهش داشته و اين موضوع ضرورت توجه بيشتر مردم و مسئولان به مديريت مصرف آب را نشان مي دهد.
وي افزود: درهمين راستا معاونت آبخيزداري (پروژه هاي مكانيكي و بيولوژيك ) علاوه بر فراهم آوردن شرايطي براي كاهش توليد و سرعت ايجاد رواناب، اسباب نفوذ رواناب به درون سفره هاي زير زميني را فراهم كرده كه اين موضوع باعث تقويت آبخوان هاي استان شده و در نتيجه افزايش توليدات كشاورزي بعنوان يكي از راه هاي تحقق اقتصاد مقاومتي را به دنبال دارد.
6047/1656

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آبخيزداري دردشتستان ودشتي براي استحصال يك ميليون و200هزار مترمكعب آب» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4343) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا