ايران به جاي پرداخت ارزي بدهي ها، پروژه هاي فني ومهندسي اجرا كند

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني شركت مزبور، رضا بختياري افزود: تركمنستان از كشورهاي صادرات گاز به ايران محسوب مي شود و بهتر است در اين كشور و ديگر كشورهايي كه از ايران طلب دارند، صادرات خدمات فني و مهندسي صورت گيرد و اين امر مي تواند مانع از خروج ارز شود.
بختياري موضوع بازار گسترده عراق را يادآور شد و اضافه كرد : ميلياردها دلار پروژه در اين كشور به دليل بروز جنگ، حضور داعش و پايين آمدن قيمت نفت متوقف شده و شركت هاي ايراني نيز از اين شرايط زيان ديده اند.
وي افزود: شركت صانير به ميزان 500 ميليون دلار در اين كشور پروژه در اختيار گرفته، اما به دليل مشكل نقدينگي عراقي ها، اين پروژه ها ابلاغ نشده و امروز اين كشور پول برق به ايران بدهكار است، اما دولت عراق توانايي پرداخت ندارد.
بيشترين انرژي ارسال شده برون مرزي در سال گذشته به كشور عراق (هفت ميليارد و 71 ميليون كيلو وات ساعت) بود كه نسبت به سال 1393 رشدي 16.6 درصدي داشت و پس از آن، كشورهاي تركيه، افغانستان، پاكستان، ارمنستان و جمهوري خودمختار نخجوان قرار دارند .
وي تصريح كرد: اينك صانير براي حضور در بازارهاي آمريكاي لاتين، آفريقا و كشورهاي حوزه CIS (جامعه كشورهاي مستقل مشترك المنافع ) برنامه ريزي كرده است .
جامعه كشورهاي مستقل مشترك المنافع كه در سال 1991 تاسيس شد، اتحاديه اي است كه از جنبه هاي قوانين داخلي و بين المللي جانشين اتحاد جماهير شوروي سابق شده و سه كشور روسيه، اوكراين و روسيه سفيد آن را بنيان نهاده اند، سپس كشورهاي آذربايجان، ارمنستان، ازبكستان، تركمنستان، تاجيكستان، قرقيزستان، قزاقستان و مولداوي و گرجستان به عضويت آن درآمده اند.
بختياري خواسته شركت هاي فعال در عرصه صادرات خدمات فني ومهندسي را شفافيت در نرخ ارز، حمايت دولت و وزارتخانه هاي ذيربط از شركت هاي فعال در خارج كشور و همراهي هر چه بيشتر بانك ها و برخي نهادها مانند سازمان امور مالياتي در تامين مالي، كاهش ماليات ها، عدم سختگيري در وصول معوقات بانكي و حمايت از توليد و همچنين عملكرد مناسب در بحث سياسي و حمايت لازم از شركت ها در سطح بين الملل، را از انتظارات شركت هاي پيمانكاري از مسئولان كشور دانست.
وي تاكيد كرد: ايران اسلامي با برخورداري از منابع سرشار نفتي و صادرات آن به بسياري كشورهاي جهان، به خوبي مي تواند از اين ابزار خود براي حمايت از صادركنندگان و فعالان اقتصادي كشور در سطح جهاني بهره گيري كند و همين موضوع مي تواند به عنوان ضمانتي براي فعاليت بنگاه هاي مختلف كشور در خارج مطرح باشد.
بختياري اضافه كرد: ظرفيت هاي خالي بسياري در بنگاه هاي اقتصادي كشور وجود دارد و حمايت هاي همه جانبه مي تواند به افزايش توليد و اشتغال و كاهش تورم در كشور منجر شود.
وي تصريح كرد: امروز نيازمند تغيير الگوي همكاري با ساير كشورها به قرارداد پيمان به شرط تامين مالي (ETCF) هستيم تا با برخورداري از فاينانس بتوانيم كار بيشتري در سطح بين الملل اجرا كنيم.
رئيس هيات مديره شركت صادرات تجهيزات و خدمات صنايع آب و برق ايران (صانير) گفت: آمادگي لازم وجود دارد تا امسال با همراهي سياسيون و بانك ها نسبت به رفع موانع و مشكلات توليد تا ميزان دو ميليارد دلار مگاپروژه ( پروژه هاي كلان و يا ابر پروژه ) در سطح بين الملل اجرايي سازيم.
وي يادآور شد : تحريم ها با ايجاد اشكال در نقل و انتقال پول، عدم صدور ضمانت نامه هاي بانكي و بروز مشكلات سياسي، معضلات فراواني براي اين شركت و ساير فعالان اقتصادي كشور رد.
اين مقام مسئول، معوقات بانكي و فشار بانك ها، عدم صدور ضمانت نامه توسط آنها را از جمله مسائل و مشكلات داخلي برشمرد كه بر معضلات موجود افزوده ، اما پس از به نتيجه رسيدن برجام، اين مشكلات روند كاهشي يافته است.
به گفته وي، ايران اسلامي با برخورداري از منابع غني انرژي و بهره مندي از فناوري هاي مناسب بخصوص در صنايع آب و برق، از توان بالايي براي صدور خدمات فني و مهندسي به اقصي نقاط جهان برخوردار است.
به گزارش ايرنا، قرارداد ساخت يك نيروگاه بادي 50 مگاواتي و دو نيروگاه حرارتي 250 مگاواتي به تازگي با حضور مديرعامل شركت «اوراسيا اينوست گروپ» قزاقستان و شركت صانير در تهران امضا شد.
ارزش اين قرارداد 600 ميليون دلار است كه با توافق هاي انجام شده تا يك ميليارد دلار قابليت افزايش دارد.
صانير اينك در 13 كشور جهان پروژه در دست اجرا دارد و تاكنون در 25 كشور جهان هم طرح و پروژه اجرا كرده است.
اقتصام ** 3065 ** 1559

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ايران به جاي پرداخت ارزي بدهي ها، پروژه هاي فني ومهندسي اجرا كند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4471) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا