رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی قم: باید از منابع موجود استفاده بهینه شود

به گزارش ايرنا، سيد حسن رضوي روز يكشنبه در نشست مشترك تشكل هاي سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي استان قم با استاندار اين استان در تالار امام جواد(ع) استانداري قم، با اشاره به پنج برنامه توسعه كشور اظهار كرد: آن چيزي كه در برنامه ششم توسعه كشور نيز به آن تاكيد شده، مساله بهره وري است، بيش از نيمي از رشد ما در برنامه ها، عدد بهره وري در نظر گرفته شده و بهره وري در موضوع هاي گوناگون مانند نيروي كار، آب، خاك و انرژي مدنظر است كه در سال هاي گذشته نسبت به اين امر توجه نداشته ايم.
وي با اشاره به بخش كشاورزي گفت: واقعيت اين است كه ما به بخش كشاورزي همچنان به صورت سنتي نگاه مي كنيم و خروجي هاي ما از منابع، سرمايه و نيروي انساني كه داشته ايم مطلوب نبوده است و نيست.
رضوي با بيان اينكه بزرگ ترين سرمايه، نيروي انساني متخصص ماست، گفت: بايد اين شهامت را به عنوان يك مجموعه كارشناسي داشته باشيم كه مسير را تغيير دهيم، نمي توان در يك مسير و نشاني اشتباهي به مكان درست رسيد و اگر راه را درست نكنيم، زمان ما را از هدف و مسير دور و كار را سخت تر مي كند.
رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي قم خاطرنشان كرد: بايد به اين باور برسيم كه كار بايد دست مردم و بخش خصوصي باشد.
رضوي با بيان اينكه كارشناسان بخش كشاورزي بازوي دولت هستند و مي توانند در اين مباحث كمك كنند، گفت: اگر نگاه برنامه اي به مسائل داشته باشيم چاره اي جز اينكه كار را به دست مردم بسپاريم، نداريم و مهم تغيير اين نگاه و جلوگيري از تكرار اشتباه هاست.
وي با اشاره به هزينه هاي انجام شده در كشور در مساله آب و خاك گفت: نسبت به هزينه انجام شده چيزي به دست نياورده ايم چون در كنار مباحث هزينه، نگاه مصرف كننده را تغيير نداده ايم و هميشه نگاه توسعه اي داشته ايم و هيچ گاه به مساله به صورت كيفي نگاه نكرده ايم كه اقتصاد در كشاورزي حرف اول و آخر را بزند.
وي بر فرهنگ سازي در انجام امور و ايجاد بستر لازم در اين زمينه تاكيد كرد و گفت: بايد تغيير فرهنگ ايجاد شود و از ظرفيت هاي موجود استفاده بهينه كرد؛ چه بخواهيم و چه نخواهيم كشور ديگر منابعي براي شرايط جديد ندارد و بايد از منابع موجود استفاده بهينه كرد و اين امر ممكن است و مي توانيم اثرگذار باشيم.
رضوي بر آموزش مرتب مجموعه سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي تاكيد كرد و گفت: انتقال اين مفاهيم و شرايط به زيردستان و ذي نفعان مي تواند موثر باشد و بر اساس يك برنامه سالانه، پنج ساله و يك افق چشم انداز مي توان خروجي مناسب داشته باشيم. ك/3
7406/ 1175

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی قم: باید از منابع موجود استفاده بهینه شود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4551) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا