سرمايه گذاري در بخش معدن نقش مهمي در آينده اقتصادي كشور دارد

نادعلي اسماعيلي روز يكشنبه در جمع معدنكاران خراسان جنوبي افزود: بخش معدن در كشور بسيار مظلوم واقع شده است در حاليكه در اعمال تحريم هاي ظالمانه به ايران به خوبي نقش تاريخي خود را ايفا كرد و توانست كساني را كه قصد ضربه زدن به انقلاب و نظام را داشتند، آنها را منكوب كند.
وي بخش معدن را همان اقتصاد مقاومتي ذكر كرد و يادآور شد: اگر قرار است كشور به جايي وابسته نباشد بايد به بخش معدن بيش از پيش توجه شود و توليد و سرمايه گذاري در اين بخش ادامه دهد در اين صورت دستمان پيش كشورهاي ديگر دراز نخواهيم كرد.
وي اظهار كرد: اين بخش توانست در دوران تحريم خوراك بخش صنعت را تهيه كند، مدعي نيستيم كه بخش معدن مي ‌تواند جايگزين نفت شود اما سرمايه گذاري و بها دادن به اين بخش نقش اساسي در اقتصاد كشور خواهد داشت.

** صادرات 80 تن ماده معدني يد از ايران به كشورهاي خارجي
رئيس سازمان نظام مهندسي معدن ايران در ادامه با اشاره به جايگاه ايران در توليد ماده معدني «يُد» در دنيا، يادآور شد: كشور ما در توليد اين ماده معدني نهمين توليد كننده جهاني است.
اسماعيلي گفت: با توجه به اينكه كنسرسيوم ماده معدني مذكور در اختيار آمريكايي‌ هاست، در سال هاي گذشته تحريم ظالمانه‌ اي كه بر ايران تحميل شد نتوانستند در اين خصوص بر ما فشار وارد كنند، بگونه‌ اي كه سال گذشته علاوه بر رفع نياز داخلي 80 تن ماده معدني يد از كشور صادر شد.
وي در ادامه به وجود معادن طلا در ايران اشاره كرد و افزود: در كشور نقاط بكري از معادن طلا وجود دارد كه خراسان جنوبي نيز از اين امر مستثني نيست.
به گفته اين مسئول در اين زمينه از دولت انتظار مي رود با كمك به بخش خصوصي سرمايه گذاران را براي رسيدن به توليد در خصوص ماده معدني طلا كمك كند.
وي با بيان اينكه تكنولوژي استخراج اين ماده معدني با ارزش در كشور شناسايي و مورد استفاده قرار نگرفته است، عنوان كرد: بخش دولتي و محلي با حمايت از سرمايه گذاران مي توانند زمينه هاي اين مهم را نيز فراهم كنند.
همچنين رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبي با بيان اينكه 75درصد ذخاير زغال سنگ كشور در اختيار اين استان است،گفت: خراسان جنوبي با ذخيره 750 هزار تن زغال سنگ و دارا بودن معادن مكانيزه و پيشرفته در بخش استخراج زيرزميني جايگاه خوبي در كشور دارد.
داوود شهركي افزود: اين استان ظرفيت‌هاي خوبي در حوزه معدن دارد و ساختار زمين ‌شناسي نشان مي ‌دهد خراسان جنوبي رتبه ششم كشوري در بخش معدن را دارد.
وي ادامه داد: اين منطقه ظرفيت‌ هاي خوبي در حوزه زغال‌ سنگ، خاك هاي نسوز، مواد معدني فلزي و غيرفلزي و سنگ ‌هاي تزئيني و غيره دارد كه فرصت مناسبي براي سرمايه گذاري و ورود به اكتشاف در استان است.
وي ادامه داد: حدود 50 هزار كيلومترمربع از وسعت استان تحت پوشش مطالعات اكتشافي قرار دارد علي رغم محدوديت هايي كه در حوزه اكتشاف وجود دارد، فرصتي ايجاد شده كه اطلاعات پايه‌ استان در بخش معدن در قالب 27 هزار كيلومترمربع ژئوفيزيك هوايي كه در حال انجام است تكميل شود.
خراسان جنوبي 151هزار كيلومتر مربع مساحت دارد.
به گفته شهركي گرايش واحدهاي توليدي استان معدني و رويكرد صنايع بزرگ نيز صنايع معدني است و در حال حاضر واحدهاي بزرگي مانند فولاد و سيمان در حال شكل گيري و احداث است.
وي اضافه كرد: سازمان نظام مهندسي معدن استان با عضويت يكهزار نفر در حال فعاليت است كه مي ‌تواند به عنوان بازوي توانمند سازمان وظايف اجرايي و عملياتي خود را به درستي انجام دهد.
2047/7557 /1596

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمايه گذاري در بخش معدن نقش مهمي در آينده اقتصادي كشور دارد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4552) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا