نخستين فرمانده شهيد ارتش

شهيد سرلشكر محمد فراشاهي در 28 مهرماه ‌1316، در خانواده‌اي مؤمن و با اصالت يزدي، در شهر مقدس قم به دنيا آمد و در بحبوحه انقلاب به عنوان يكي از فرماندهان نيروي زميني ارتش انجام وظيفه مي كرد، كه در جريان نبرد با عناصر ضد انقلاب در 31مرداد ماه سال 58 به شهادت رسيد.
*نگاهي به زندگي سرلشكر شهيد محمد فراشاهي
'عليرضا صداقت' از پژوهشگران حوزه و دانشگاه درگفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: شهيد فراشاهي بعد از انقلاب اسلامي، پيرو فرمان امام خميني(ره) براي خاتمه دادن به شورش‌هاي كردستان و ايجاد نظم و آرامش در منطقه، داوطلبانه از مركز آموزش '01' نيروي زميني ارتش در تهران به تيپ دوم لشكر 28 پياده كردستان منتقل و به سمت فرماندهي گردان 107 پياده منصوب شد.
صداقت خاطرنشان كرد: آن شهيد بزرگوار در اين مدت، به سبب خلاقيت‌ها و شايستگي‌هايي كه از خود نشان داد، مورد تشويق فرماندهان وقت قرار گرفت.
وي ادامه داد: در آن زمان، كردستان بسيار ناامن و پرآشوب شده بود، گروهي زمزمه تجزيه‌طلبي و خودمختاري را سر داده و در منطقه تشنج و بحران ايجاد مي‌كردند .
صداقت با اشاره به نقش شهيد فراشاهي در آن دوران حساس گفت: شهيد محمد فراشاهي با هوش و درايت خود تلاش كرد تا آرامش و امنيت را بدون خشونت در منطقه برقرار كند و جان و مال مردم را از تعرض مصون دارد.

*حمله منافقان به سقز و نقش آفريني شهيد فراشاهي
وي ادامه داد: حمله مهاجمان به سقز در هفته پاياني مرداد 1358، روزبه‌روز افزايش مي‌يافت و پادگان در خطر سقوط قرار گرفت.
صداقت بيان داشت: براي تقويت پادگان سقز و پاك‌سازي شهر، نيروي كمكي از سنندج، همدان و شيراز اعزام شدند و گروه هاي ضدانقلاب نيز طرفداران خود را تحريك كردند تا با تجمع در پنج كيلومتري شهر، از ورود نيروهاي كمكي به سقز جلوگيري كنند.
وي گفت: شهيد فراشاهي در اين دوره حساس نقش بسيار مهم و تعيين كننده اي را ايفا كردند.

*چگونگي شهادت
صداقت ادامه داد: نيروهاي كمكي 31 مرداد 1358، به نزديكي سقز رسيدند و ضدانقلاب به روي سربازان تيراندازي كردند.
اين محقق حوزوي و دفاع مقدس خاطرنشان كرد: شهيد محمد فراشاهي براي جلوگيري از بروز درگيري و ريخته‌شدن خون مردم بي‌گناه شهر، با دو نفر از معتمدين محل و چند تن از افراد تحت فرماندهي‌اش، بدون اسلحه و با پرچم سفيد به نشانه صلح و دوستي، به اردوگاه ضد انقلاب نزديك شد.
صداقت گفت: شهيد رفته بودند تا دوستانه با سران آنها گفت و گو كند و از آنها بخواهد كه از سر راه ستون اعزامي كنار رفته و درگيري را قطع كنند.
وي يادآورشد: متاسفانه هنگام گفت و گوي صلح‌آميز، ناگهان در نهايت ناجوانمردي، گلوله‌اي به قلبش شليك شد و او را كه روزه‌دار بود، به شهادت رساندند.

*اوضاع سقز پس از شهادت
صداقت با اشاره به وضعيت سقز بعد از شهادت شهيد فراشاهي نيز گفت:پس از شهادتش، اوضاع منطقه بحراني‌تر شد، افسران و درجه‌داران بومي پادگان را ترك كردند و ترس و اضطراب، كارآيي افراد موجود را كاهش داده بود.
وي افزود: عوامل ضدانقلاب با تمام نيرو به پادگان سقز حمله كردند و بسياري از نظاميان را به شهادت رساندند ولي با فداكاري پرسنل نظامي و پشتيباني خلبانان هوانيروز، مهاجمان موفق به تسخير پادگان نشدند.
وي تصريح كرد: پس از چند روز پيكر شهيد محمد فراشاهي، به كرمانشاه و از آنجا به تهران انتقال يافت.
صداقت خاطرنشان كرد: در چهارم شهريور 1358، طي تشييع‌ باشكوهي با حضور قواي سه‌گانه زميني، دريايي، هوايي و فرماندهان ارتش، اقشار مختلف مردم و خانواده‌اش، تشييع و آيت‌الله سيدمحمود طالقاني در بهشت زهرا(س) بر پيكر وي نماز خواندند و پيكر پاك ايشان براي خاكسپاري به قم منتقل شد.

** حضور امام راحل در تشييع شهيد
وي ادامه داد: امام خميني(ره) در مراسم تشييع پيكر شهيد محمد فراشاهي از مسجد امام‌حسن عسكري(ع) تا حرم حضرت معصومه(س) شركت كردند و در صحن حرم نماز اقامه كردند.
صداقت بيان داشت: پس از نماز، وقتي پيكر مطهر شهيد را بلند كردند، از پدر شهيد پرسيدند: 'كجا دفن مي‌كنيد؟' پدر شهيد پاسخ دادند 'در باغ بهشت'. امام فرمودند: ايشان اولين افسر شهيد ارتش است، در شيخان دفن كنيد.
وي اظهار داشت: به فرمان امام راحل ، پيكر شهيد محمد فراشاهي در گلزار شهداي شيخان و در جوار مرقد مطهر حضرت معصومه(س)، به خاك سپرده شد.
7401/ 6133/1042

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نخستين فرمانده شهيد ارتش» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4555) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا