احزاب كرد عراق، هيات مذاكره كننده براي بحران جاري سياسي روانه بغداد مي كنند

به گزارش ايرنا، همزمان با انتشار بيانيه مشترك اتحاديه ميهني كردستان عراق و حزب دمكرات كردستان عراق در اربيل و اعلام آمادگي براي اعزام هياتي متشكل از تمامي گروه هاي سياسي كرد عراقي براي مذاكره با بغداد، فاضل ميراني دبير دفتر سياسي حزب دمكرات كردستان عراق روز يكشنبه در گفت وگو با رسانه هاي كردي اعلام كرد: اين هيات بزودي متشكل از تمامي گروه هاي كرد سياسي تشكيل و راهي بغداد خواهد شد تا با بغداد در خصوص حل مشكلات فيمابين گفت وگو كند.
وي تاكيد كرد: اين هيات تلاش خواهد كرد ضمن ادامه مذاكرات با بغداد راهكارهاي عملي براي حل اختلافات موجود بين اربيل و بغداد بيابد تا تنش هاي موجود پايان يابد.
بيانيه مشترك دو حزب بزرگ كرد عراقي تاكيد كرده بود:ما به عنوان گروه هاي كردستاني تصميم گرفته ايم با استراتژي و برنامه اي جديد با مشاركت تمامي گروه هاي سياسي كردستاني و عراق به بغداد برويم تا تمام مشكلات خود را با بغداد حل و فصل كنيم.
اين بيانيه همچنين تاكيد كرده كه 'كردها بخشي از تنش هاي كنوني در پارلمان عراق نبوده و همزمان تلاش كرده اند اين تنش ها از طريق مذاكره حل و فصل شود.
اين نخستن بار طي ماه هاي گذشته است كه احزاب كرد عراقي به رغم اختلافات گسترده ميان خود يك هيات مشترك تشكيل مي دهند.
بحران جاري سياسي كه بر سر تشكيل دولت تكنوكرات به دور از نظام سهميه بندي فرقه اي و حزبي در بغداد شكل گرفته، از سه شنبه گذشته وارد مرحله جديدي شد و گروه هايي از نمايندگان جريان هاي مختلف براي تسريع در اصلاحات مورد نظر حكومتي، خواستار عزل روساي سه گانه شدند و در اولين اقدام رئيس پارلمان و دو معاون و اعضاي هيات رئيسه را بركنار كردند.
با اينحال بحث و جدل ها در روز پنجشنبه به درگيري فيزيكي ميان نمايندگان انجاميد كه يك طرف آن نمايندگان فراكسيون كردستان بودند. كردها اعلام كرده اند كه حاضر به پذيرش دولت غير حزبي و غير فرقه اي نيستند و از سهم خود در دولت آينده نخواهند گذشت.
درحال حاضر تحصن كنندگان قرار است فردا دوشنبه نشست خود را با هدف تعيين رئيس و اعضاي هيات رئيسه جديد برگزار كنند، درحالي كه مخالفان اين اقدام را غير قانوني خوانده اند.
كردها نيز اعلام كرده اند كه در جلساتي كه همه گروه ها و احزاب حضور نداشته باشند، شركت نخواهند كرد.
خاورم*4*351*1770*1010

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «احزاب كرد عراق، هيات مذاكره كننده براي بحران جاري سياسي روانه بغداد مي كنند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4575) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا