راه اندازی اولین آزمایشگاه پژوهشی مغز و اعصاب در دانشگاه تهران، به زودی

به گزارش خبرنگار علمي ايرنا، سورنا ستاري روز يكشنبه در آغاز به كار پنجمين سمپوزيوم فدراسيون جهاني انجمن هاي جراحان مغز و اعصاب در برج ميلاد افزود: فعاليت هاي بسيار خوبي در دولت يازدهم در حوزه مغز و اعصاب در حال انجام است، در اين زمينه ستاد علوم شناختي در معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري فعال است و به زودي مركز تحقيقات علوم شناختي نيز از سوي اين ستاد فعال و در آينده كارهاي تحقيقاتي بسياري در اين مركز انجام خواهد شد.
وي بيان كرد: مركز تحقيقات علوم مغز و اعصاب تهران نيز كه در سال جاري در تهران راه اندازي خواهد شد، قطعا يكي از پايه هاي كليدي براي تحقيقات در حوزه اعصاب خواهد بود.
ستاري با اشاره به اينكه پزشكان خوبي در ايران در حوزه مغز و اعصاب وجود دارند، افزود: بيش از دو هزار و 800 دانشگاه و مركز پژوهشي در ايران وجود دارد كه اميدواريم اين مراكز به اين قابليت برسند كه محصولات توليدي خود را صادر كنند.
ستاري ادامه داد: در دنيا دانش و پيشرفت ايران را مربوط به دانش هسته اي مي دانند، اما در دولت يازدهم بحث اقتصاد دانش بنيان دنبال مي شود.
وي گفت: اكنون در ايران 42 ميليون نيروي انساني بين 20 تا 40 سال و پنج ميليون دانشجو وجود دارد كه تعداد فارغ التحصيلان مهندسي ايران معادل آمريكا است آنچه در اين دولت به دنبال آن هستيم، اين است كه سرمايه مملكت نفت و گاز نيست بلكه نيروي انساني آن مي باشد.
معاون علمي رياست جمهوري اظهار كرد: بايد توجه داشت كه فرهنگي كه فروش نفت را در 100 سال گذشته به ايران آورد، كارآفريني، خلاقيت و نوآوري را از نيروي انساني ما گرفته است، آنچه مملكت را نجات مي دهد نيروي انساني است، آينده درخشان اين مملكت را نيروي انساني نوآور و خلاق آن رقم مي زند.
ستاري يادآور شد: بنده قابليت فوق العاده اي كه در نيروي انساني خودمان مي بينم، در هيچ جاي دنيا وجود ندارد، ما بايد از ديپلماسي علمي استفاده كنيم، اشخاصي همانند پروفسور سميعي سرمايه هايي هستند كه ميلياردها تومان براي آنها خرج شده و بايد ما از چنين ظرفيتي كه در تمام دنيا وجود دارد، استفاده كنيم.
ستاري با اشاره به اين كه از ابتداي تاريخ تمدن ايراني وجود داشته است، ادامه داد: متاسفانه در قرن هاي اخير افت كرده ايم و دليل آن نيز غفلت از نيروي انساني بوده است.
وي يادآور شد: آن چيزي كه در سال هاي اخير باعث شد در تحريم هاي نزديك به 40 سال فائق آئيم نيروي انساني است، خوشحالم كه امروز بودجه دولت كمتر از 20 درصد وابسته به فروش نفت است، در حالي كه زماني 85 درصد وابستگي به آن وجود داشت.
ستاري در پايان آمادگي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري را در زمينه تامين هزينه ها در همكاري هاي علمي مشترك اعلام كرد.
پنجمين سمپوزيوم فدراسيون جهاني جراحان مغز واعصاب امروز يكشنبه ( 29 فروردين ) به رياست پروفسورمجيد سميعي و با حضور معاون علمي و فناوري رياست جمهوري، وزير علوم، شهردار تهران و بيش از 700 متخصص مغز و اعصاب برتر دنيا از بيش از90 كشور در برج ميلاد آغاز به كار كرد.
علمي**9340**3061**2017

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «راه اندازی اولین آزمایشگاه پژوهشی مغز و اعصاب در دانشگاه تهران، به زودی» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4605) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا