تقاضاي يك ميليارد دلاري سرمايه گذاري خارجي در چهارمحال و بختياري

ملك محمد قربانپور روزيكشنبه درگفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: هم اينك پيشنهادهاي سرمايه گذاري خارجي دراستان درمراحل بررسي، توافق و مذاكره با سرمايه گذاران قرار دارد كه پس از انجام مراحل اداري و قانوني، عمليات اجرايي طرح ها آغاز مي شود.
وي، طرح هاي ارائه شده به سرمايه گذاران خارجي در استان را در قالب تقاضاي مشاركت در اجراي طرح هاي مختلف از جمله طرح هاي صنعتي، ساخت نيروگاه هاي خورشيدي، نيروگاه بادي و تكميل راه آهن استان برشمرد.
قربانپور تصريح كرد: در دولت يازدهم، 70 هزار ميليارد ريال سرمايه گذاري در قالب طرح هاي مختلف در اين استان انجام شده است.
وي اظهار داشت: تامين خوراك اتيلن براي توليد پلي اتيلن سنگين با سرمايه گذاري 200 ميليون دلار و تامين خوراك گاز متان براي توليد پلي پروپيلن و اعلام آمادگي سرمايه گذاري به ميزان 800 ميليون دلار در پتروشيمي بروجن از مهم ترين طرح هاي سرمايه گذاري شده در اين استان است.
به گفته وي، پيگيري تامين مالي طرح پتروشيمي لردگان به ميزان 420 ميليون يورو از طريق فاينانس از ديگر طرح هايي است كه تاكنون حدود 150 ميليون يورو از اعتبار آن تامين شده است.
قربانپور، آغاز عمليات ساخت نيروگاه خورشيدي با سرمايه گذاري 500 ميليارد ريال و بهره برداري از تعدادي طرح صنعتي در سال گذشته با سرمايه گذاري دو هزار و 970 ميليارد ريال را از ديگر طرح هاي سرمايه گذاري شده در چهارمحال و بختياري در دولت تدبير و اميد عنوان كرد.
سرپرست دفتر هماهنگي امور اقتصادي استانداري ادامه داد: تامين پنج هزار و 360 ميليارد ريال سرمايه ثابت و سرمايه در گردش طرح هاي بخش كشاورزي در سال هاي 92 و 93 از ديگر سرمايه گذاري هاي مهم انجام شده در چهارمحال وبختياري است.
قربانپور گفت: تقاضاي سرمايه گذاري در اين استان در سال 93 نسبت سال 92 با وجود تنگناهاي مالي و اعتباري حدود 38 درصد افزايش داشته است.
به گزارش ايرنا، ساخت طرح ملي مجتمع پتروشيمي لردگان از سال 86 با ظرفيت توليد سالانه يك ميليون و 73 تن اوره و 677 هزار تن آمونياك با سرمايه ارزي 553 ميليون يورو و سرمايه ريالي يكهزار ميليارد ريال انجام شد.
بنابراين گزارش اجراي پروژه پتروشيمي بروجن نيز با هدف توليد 300 هزار تن پلي اتيلن سنگين در سال با پيش بيني سرمايه گذاري 283 ميليون و 760 هزار يورو و يك هزار و 243 ميليارد ريال در زميني به مساحت حدود 300 هكتار در دستور كار قرار گرفته، اين پروژه در مهرماه 1384 تصويب و ابلاغ شد كه هم اكنون حدود پنج درصد پيشرفت فيزيكي دارد.
سرپرست دفتر هماهنگي امور اقتصادي استانداري چهارمحال و بختياري گفت: در دو سال گذشته هشت هزار و 690 ميليارد ريال در بخش صنعت، 10 هزار و 320 ميليارد ريال در بخش كشاورزي، 20 هزار ميليارد ريال در بخش مسكن و 25 هزار ميليارد ريال در بخش خدمات و بازرگاني در استان سرمايه گذاري شده است.
به گفته قربانپور، در همين مدت چندين طرح با سرمايه گذاري دو هزار و 440 ميليارد ريال بهره برداري و زمينه اشتغال 885 نفر در استان فراهم شده است.
وي گفت: در سال گذشته بيش از 40 نشست با سرمايه گذاران خارجي و يكصد نشست با سرمايه گذاران داخلي برگزار و ظرفيت هاي استان براي سرمايه گذاران معرفي شد.
قربانپور افزود: سال گذشته بنياد مستضعفان يكهزار و 500 ميليارد ريال براي تكميل و تجهيز و سرعت بخشي براي راه اندازي كارخانه توليد چادر مشكي اين استان سرمايه گذاري كرد.
به گفته وي، بنياد بركت نيز دو هزار ميليارد ريال براي راه اندازي طرح هاي نيمه تمام و يا طرح هايي كه با ظرفيت ناقص مشغول به فعاليت هستند و به طور خاص براي سه طرح ديگر حدود 270 ميليارد ريال سرمايه گذاري كرد.
در استان چهارمحال وبختياري حدود يك هزار و 200 واحد توليدي و صنعتي ايجاد شده است.
7361/ 6014/

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تقاضاي يك ميليارد دلاري سرمايه گذاري خارجي در چهارمحال و بختياري» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4702) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا