كرباسیان: هیچ خودروی شورولتی وارد گمرك نشده و همه برگشت خوردند

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، مسعود كرباسيان روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: اين خودروهاي توليد كره جنوبي با وجود ثبت سفارش، به دليل ممنوعيت ورود، وارد كشور نشدند.
واردات خودروي آمريكايي شورلت كه تا هفته گذشته در فهرست خودروهاي سواري مجاز براي واردات در سال 1395 بود، چهارشنبه گذشته (15ارديبهشت) از سامانه مديريت ثبت سفارشات واردات حذف شد.
ولي الله افخمي راد رئيس سازمان توسعه و تجارت پيش از اين در گفت و گويي، با تاكيد بر اينكه تاكنون هيچ خودروي آمريكايي به كشور وارد نشده است، گفت: اسفندماه پارسال توسط كشور ثالث اقدام به كسب مجوز براي ثبت سفارش خودروي آمريكايي شورولت شده بود؛ اما تاكنون اقدامي براي واردات اين خودروها انجام نشده است.
رئيس انجمن صنفي كارفرمايي واردكنندگان خودرو نيز در اين ارتباط گفت: سايت كمپاني جنرال موتورز (بعنوان كمپاني مادر شركت شورلت) بطور رسمي اعلام كرده است شركت شورلت به پنج كشور از جمله ايران سرويس و خدمات نخواهد داد.
«ميثم رضايي» وجود نمايندگي واردات شورلت را در ايران رد كرد و گفت: در سايت رسمي شركت شورلت، به طور رسمي نوشته شده كه به پنج كشور سرويس نخواهد داد كه نخستين كشور، ايران است.
شورلت يكي از گرانترين و پرهزينه ترين خودروهاي آمريكايي است كه هر دستگاه از آن بين 25 هزار دلار تا 140 هزار دلار قيمت دارد و به نوعي از خودروهاي لوكس محسوب مي شود؛ علاوه بر اين، خودروي شورلت از جمله خودرهايي است كه براي مصرف كننده هزينه هاي زيادي دارد.

** دستگاه هاي ايكس ري 24 ساعته فعالند
رئيس كل گمرك جمهوري اسلامي ايران در ادامه افزود: مطابق بخشنامه ارسالي و ابلاغ شده به گمركات كشور، دستگاه هاي ايكس ري بايد 24 ساعته فعال باشند.
به گفته وي، تصاوير اين دستگاه ها حتي در تهران و دفتر رئيس كل گمرك ايران نيز قابل رويت است و اين عكس ها به مرزهاي خروجي نيز ارسال مي شوند.
كرباسيان خاطرنشان كرد: گمرك در نظر دارد با افزايش تعداد اين دستگاه ها، امنيت بيشتري را در مبادي ورودي و خروجي كشور فراهم كند، اما اين دستگاه ها بجز در موارد خراب شدن به هيچ وجه خاموشي نداشته و اگر چنين مساله اي گزارش شود، با خاطيان برخورد قانوني مي شود.

** عمده قاچاق كشور از مرزهاي آبي جنوبي
رئيس كل گمرك ايران با اشاره به پديده قاچاق كالاها به كشور گفت: كالاهايي كه ممنوعيت شرعي و قانوني ندارند، بطور عمده از درياهاي جنوب كشور وارد مي شوند كه وسعت و گستردگي زيادي دارد.

** اسناد معتبر گمركي در زمان تحريم ارائه نمي شد
وي با اشاره به اعمال تحريم ها و فشارهاي اقتصادي آمريكا و غرب در سال هاي گذشته، يادآور شد: شرايط گمرك در آن روزها به گونه اي بود كه حتي اسناد معتبر نيز در قبال كالاهاي وارداتي ارائه نمي شد.
به گفته اين مقام مسئول، گمرك در آن زمان به انجام گواهي استاندارد، بررسي نوع كالاها، رويت گواهي مبدا، ديدن محتواي كانتينرها با دستگاه هاي ايكس ري و ... مي پرداخت؛ اين در حالي بود كه همان زمان تريلرها و كاميون ها در كشورهاي اروپايي با سرعت از مرزها مي گذشتند.
كرباسيان خاطرنشان كرد: در چند سال گذشته سازمان ملي استاندارد با انجام سرمايه گذاري مناسب، شركت هاي همكار خوبي را به خدمت گرفته و كنترل و ارزيابي الكترونيكي كالاهاي وارداتي از بسياري مشكلات موجود كاسته است.
اقتصام ** 3065 ** 2023

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كرباسیان: هیچ خودروی شورولتی وارد گمرك نشده و همه برگشت خوردند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-47703) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا