كارگاه آموزشي تنظيم كمباين هاي برداشت گندم در دشتستان برگزارشد

به گزارش ايرنا، معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي استان بوشهر در حاشيه اين كارگاه آموزش عملي اظهار داشت: اين كارگاه آموزشي با هدف آشنايي با تنظيم كمباين هاي برداشت گندم براي كشاورزان و كارشناسان كشاورزي استان در جهت كاهش افت و خسارتهاي حين برداشت گندم برگزار شده است.
خسرو عمراني افزود: از دهم فروردين ماه 472 كمباين اعم از بومي و غيربومي عمليات برداشت گندم را آغاز كرده اند و گرچه همه كمباين هايي كه وارد استان شده اند داراي معاينه فني هستند اما به لحاظ اهميت موضوع آشنا بودن كشاورزان با استاندارد و تنظيمات آموزش عملي ضروري است.
وي يادآور شد: براي جلوگيري از خرد شدن دانه گندم و آسيب رسيدن و پراكنده شدن گندم و اينكه بيشترين عملكرد در واحد سطح و پايين ترين افت و ريزش را داشته باشيم بايد برداشتي استاندارد و حساب شده انجام شود.
عمراني خاطرنشان كرد: گرچه همه دستگاه هايي كه از اتحاديه كمباين هاي استان فارس هماهنگ شده بايد استاندارد باشند اما توصيه ما به كشاورزان اين است كه حتي المقدور از كمباين هاي كاه كوب كه ضايعات بيشتري را توليد مي كنند، استفاده نشود.
معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي استان بوشهر ادامه داد: از سويي فرسوده بودن ناوگان كمباين هاي كشور نيز مشكل مضاعفي است كه خوشبختانه طي سالهاي اخير اعتبارات خوبي در قالب خط اعتباري مكانيزاسيون كشاورزي به اين سيستم در سطح كشور تزريق شده كه نوسازي صورت خواهد گرفت.
عمراني در خصوص توزيع كمباين ها در مناطق استان تصريح كرد: در چرخه ورود كمباين ها به استان پس از اعلام تعداد مورد نياز مباشرين محلي با توجه به نوع نياز مناطق خود تعداد و نوع كمباين را به اتحاديه اعلام مي كنند.
مدير جهاد كشاورزي دشتستان نيز گفت: سالانه بطور متوسط 50 تا 70درصد گندم توليد استان در دشتستان توليد مي شود و امسال خوشبختانه با توجه به بارندگي هاي خوب و بموقع، توصيه هاي كارشناسي و بذر مرغوب بالاي 60هزار تن گندم از 45هزار هكتار اراضي شهرستان دشتستان برداشت مي شود.
جهانبخش اضافه كرد: با توجه به اهميت موضوع برداشت پس از مراحل مختلف كاشت و داشت و پشت سرگذاشتن سختي هاي اين دوران امروز كارشناسان و كشاورزان شهرستانهاي گناوه، ديلم، بوشهر و دشتستان در يك كارگاه آموزش عملي كه توسط اساتيد استانهاي فارس و بوشهر برگزار شد، شركت كردند.
وي بيان كرد: همچنين در اين كارگاه بررسي و طرح مقايسه ارقام گندم و شناسايي نوع سازگار با منطقه و كارايي بيشتر آنها اجرا شد.
7213/1656

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كارگاه آموزشي تنظيم كمباين هاي برداشت گندم در دشتستان برگزارشد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4774) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا