ابراز نگراني پاكستاني از آزمايش هاي موشكي مخفي هند

ماه گذشته هند تاييد كرد كرد كه اقدام به آزمايش موشكي دوربرد با قابليت حمل كلاهك هسته اي كرده است؛ موشكي با برد سه هزار و پانصد كيلومتر كه مي تواند از زيردريايي هاي غول پيكر شليك شود. گزارش ها حاكي است كه هند دو ماه پيش و بطور مخفيانه اقدام به انجام اين آزمايش هاي موشكي كرده بود اما يك ماه بعد از انجام اين آزمايش موشكي، اخبار آن را اعلام كرد.
انجام اين آزمايش موشكي بدون اطلاع قبلي و بطور مخفيانه، بر نگراني هاي پاكستان از تحركات موشكي و تسليحاتي هند افزوده است.
روزنامه اكسپرس تريبيون پاكستان روز دوشنبه به نقل از يك مقام وزارت امور خارجه اين كشور بدون ذكر نام وي نوشت: انجام اين گونه آزمايش هاي موشكي يك اقدام و تحول جدي است. از سال 1988، روال به اين شكل بوده است كه هند و پاكستان بطور رسمي يا غيررسمي يكديگر را از انجام آزمايش هاي موشكي خود مطلع مي كردند اما اين بار هند به گونه اي ديگر عمل كرده است.
پاكستان و هند در سال 2005 قراردادي امضا كردند و به موجب آن توافق كردند كه هرگونه آزمايش موشكي خود را قبل از انجام آن، به اطلاع طرف مقابل برسانند تا از بروز هرگونه سوءتفاهم و برهم خوردن ثبات و صلح منطقه اي جلوگيري شود.
اين مقام وزارت خارجه پاكستان گفته است كه حتي قبل از امضاي اين قرارداد هم، دو كشور به دليل حساسيت فوق العاده مسئله تسليحات هسته اي، يك تفاهم نامه جامع در زمينه ضرورت اطلاع دادن به يكديگر درخصوص آزمايش هاي موشكي داشتند.
وي اعلام كرد كه پاكستان مسئله اخير يعني انجام آزمايش موشكي هند بدون اطلاع قبلي را از طريق مجاري ديپلماتيك با طرف هندي مطرح كرده و خواستار توضيح هند در اين باره شده است.
هند و پاكستان به عنوان دو قدرت هسته اي جنوب آسيا و دو همسايه ناسازگار كه دهها سال است نتوانسته اند اختلاف هاي سياسي و مرزي ميان خود را حل و فصل كنند، در سال هاي اخير همواره در حال رقابت تسليحاتي از جمله توليد سلاح هاي هسته اي بوده اند كه رشد سريع تسليحات هسته اي از سوي اين دو كشور باعث نگراني هاي جهاني نيز شده است.
آساق**1723

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابراز نگراني پاكستاني از آزمايش هاي موشكي مخفي هند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-47792) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا