ترسيم رهبري از اولويت امنيت

اين گزارش نگاهي به سرخط اصلي خبرها و همچنين نوشته هاي سرمقاله نويسان و نويسندگان روزنامه هاي امروز دوشنبه 20 ارديبهشت 1395خورشيدي انداخته و مهم ترين موضوع هاي مورد توجه اين روزنامه ها را بررسي كرده است.

***حربه دشمن، دوقطبي كردن جامعه
تاكيد بر امنيت و هشدار درباره تلاش هاي دشمن در تفرقه افكني و ايجاد فضاي دوقطبي در جامعه، از محورهاي اصلي سخنان ديروز رهبر انقلاب در ديدار با فرماندهان و كاركنان نيروي انتظامي بود. روزنامه ها نيز اين 2 محور موضوعي مهم در سخنراني رهبري را مورد توجه قرار دادند.
در همين پيوند، روزنامه «اطلاعات» نوشت: حضرت آيت‌ الله خامنه‌اي رهبرمعظم انقلاب اسلامي‌ صبح ديروز در ديدار فرماندهان و مسئولان نيروي انتظامي، «امنيت» را موضوعي «درجه يك» خواندند و با تأكيد بر نظارت كامل و جدي مسئولان نيروي انتظامي‌ بر «سلامت فكر و عمل و اخلاق كاركنان» و «تأمين امنيت اجتماعي و اخلاقي»، عنوان كردند كه برنامه‌ ها را بر «عقل و منطق»، «عزم و اقتدار» و «قانونگرايي و عطوفت» استوار كنيد تا تصويري كاملاً مطلوب از ناجا در ذهن مردم قدرشناس ترسيم شود.
«نيروي انتظامي بايد يار مهربان و مقتدر مردم باشد» هم عنوان برگزيده روزنامه «جمهوري اسلامي» از ميان سخنان رهبري بود. به نوشته اين روزنامه، رهبر انقلاب شكل گيري يك تصوير كاملاً مطلوب از نيروي انتظامي را در ذهن مردم ضروري دانست و تاكيد كرد كه بايد تصوير يك «يار مهربان و مقتدر» از نيروي انتظامي، در ذهن مردم ترسيم شود.
جمهوري اسلامي به نقل از رهبري افزود: «اقتدار و قاطعيت بدون بي‌رحمي»، «سلامت دروني»، «حضور بهنگام و سريع»، «عطوفت و كمك به مردم»، و «قانون گرايي» عواملي هستند كه موجب ارائه تصويري مثبت از نيروي انتظامي خواهد شد.
روزنامه «تفاهم» هم با عنوان قرار دادن اين جمله كه «امنيت، پايه‌ اقدام و عمل دراقتصاد مقاومتي است»، نوشت: رهبر انقلاب، موضوع امنيت را بسيار مهم و در درجه اول اولويت خواندند و با تأكيد بر اينكه بدون امنيت، زندگي روزمره مردم و فعاليتهاي علمي، دانشگاهي، اقتصادي و اداره كشور امكان پذير نيست، گفتند: اقدام و عمل در حوزه اقتصاد مقاومتي و شكل گيري شجره طيبه اقتصاد درون زا نيز نيازمند امنيت است.
در گزارش روزنامه «كيهان» زير عنوان «ناجا در تامين امنيت اخلاقي به فضاسازي‌ها توجه نكند» مي خوانيم: در موضوعات مربوط به امنيت اخلاقي، بعد از برنامه‌ريزي دقيق، مستحكم، عقلاني و صحيح، ديگر نبايد به مخالفت برخي افراد يا فضاسازي‌هاي رسانه‌اي توجه شود بلكه بايد با توكل بر خدا كار را پيش برد.
هشدار درباره تلاش هاي دشمن در تفرقه افكني و ايجاد فضاي دوقطبي در جامعه هم بخش ديگر سخنان رهبر انقلاب بود كه بازتاب گسترده اي در روزنامه هاي امروز داشت.
به گزارش روزنامه «خراسان»، آيت الله خامنه‌اي، همه‌ مسوولان و مردم را به مراقبت از وحدت موجود در كشور فراخواند و افزود: ايجاد دوجرياني، دوفرقه‌اي و دوقطبي از ضربه‌هاي مهلكي است كه دشمن به ‌دنبال آن است. ايشان، وجود برخي ناهنجاري ‌ها و كج ‌روي‌ ها در جامعه را مانند هر كشور ديگري دانست و افزود: براي تحليل كلي اوضاع ايران، بايد حركت عمومي را مورد توجه قرار داد كه به فضل الهي، اين حركت و نگاه غالب، بسيار خوب است.
روزنامه هاي «سياست روز» و «رسالت» هم اين بخش از سخنان رهبر انقلاب را بن مايه گزارش خود قرار دادند.

***رايزني هاي تعامل جويانه منتخب نخست تهران
ديروز (19 ارديبهشت) «محمدرضا عارف» منتخب مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي وارد استان قم شد و ضمن زيارت حضرت معصومه (س) با برخي از علما و مراجع ديدار كرد؛ ديداري كه روزنامه هاي امروز، آن را تلاشي براي حركت در جاده تعامل عنوان كردند.
در همين راستا، روزنامه «آرمان» به «سفر عارف به قم» اشاره كرد و نوشت: او در ساعات اوليه صبح يكشنبه به ديدار آيت‌ا... شهرستاني نماينده تام الاختيار آيت‌ا... سيستاني در ايران رفت و پس از آن با آيت‌ا... گرامي از مراجع تقليد شيعه در قم ديدار و كرد. آيت‌ا... گرامي خطاب به او گفت: وقتي شنيدم در تهران كانديداي انتخابات شديد خوشحال شدم و از اينكه نفر اول تهران شديد خوشحال‌تر شدم. شما الحمدلله بسيار با نشاط هستيد و براي كشور منشأ خير هستيد.
آرمان افزود: عارف ديروز به ديدار آيت‌ا... جوادي‌آملي هم رفت كه اين مرجع تقليد به او گفت كه حضور مردم در صحنه سياسي لازم است ولي بايد بدانيم كه مردم از آنجا كه ستون دين هستند براي مسئولان يك تكيه‌گاه محسوب مي‌شوند. عارف در سفر به قم به ديدار يكي ديگر از مراجع هم رفت. آيت‌ا... صافي‌گلپايگاني با بيان اينكه اصل انقلاب توسط همين مردمي بود كه با خلوص نيت و فداكاري، آن را پديد آوردند، بيان كرد كه اكنون نيز نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بايد در جهت رفع مشكلات و موانع و ايجاد رفاه و آسايش مردم شريف اهتمام داشته باشند. آيت‌ا... نوري‌همداني هم در ديدار عارف گفت: يكي از مهم‌ترين شاخصه‌هاي نظام اسلامي حضور مديران متدين، متعهد و خدمتگزار است.
روزنامه «مردم سالاري» هم زير عنوان «ملتي كه جيبش و كيفش خالي است چاپلوس است» به سراغ بازتاب سخنان آيت الله «عبدالله جوادي آملي» از مراجع تقليد در ديدار با عارف رفت. به نوشته مردم سالاري، اين مرجع تقليد به مصاديقي از كلمات در زبان فارسي و تفاوت معاني آن با زبان قرآن اشاره كرد و گفت: در زبان فارسي كلمه‌اي به نام گدا داريم كه معادل فقير به كار برده مي‌شود در حالي كه در قرآن‌كريم فقير، گدا نيست فقير ملتي است كه جيبش خالي است و ستون فقرات او شكسته است مگر ويلچري را با سفارش مي‌توانيد سرپا كنيد؟ در بخش‌هايي از قرآن كريم آمده است كه «ملتي كه جيبش و كيفش خالي است چاپلوس است.»
روزنامه «جوان» هم با اشاره به انتقاد آيت الله جوادي آملي از ورود بي‌رويه برخي كالاها به كشور در ديدار با عارف، نوشت: واژه‌اي به بركت و عظمت «غيرت» كم ديده‌ايم و غيرت در حقيقت به معناي غيرزدايي است كه اجازه ندهيم بيگانه نفوذ كرده و خودمان هم سر در كار ديگران نكشيم و كسي كه به بيگانه راه مي‌دهد بي‌غيرت سياسي است.

***وضعيت پرونده هاي مهم قضايي به روايت سخنگوي دستگاه قضا
نود و ششمين نشست خبري «غلامحسين محسني ‌اژه‌اي» سخنگوي قوه قضاييه، به توضيح هايي درباره علت فوت «مهرداد اولادي» فوتباليست شناخته شده، فرجام پرونده اختلاس «بابك زنجاني» و حمله به «ميرمحمود موسوي» كارشناس وزارت امور خارجه و بسياري پرونده هاي ديگر اختصاص داشت؛ موضوعي كه در روزنامه هاي امروز بازتاب گسترده اي يافت.
در همين پيوند، روزنامه «ابتكار» به «خبر تكان دهنده اژه اي درباره علت مرگ مهرداد اولادي» اشاره كرد. به نوشته ابتكار، محسني اژه‌اي در نشست خبري در به سوالي مبني بر اينكه علت فوت مهرداد اولادي چه بوده است؟ پاسخ گفت.
به گزارش ابتكار، محسني ‌اژه‌اي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه اخيرا ميرمحمود موسوي كارشناس فعلي وزارت امور خارجه و ديپلمات سابق مورد سوءقصد قرار گرفته و موارد مشابهي نيز براي وي در هفته جاري رخ داده، آيا قوه قضاييه با توجه به جايگاه وي به صورت مستقل موضوع را بررسي مي‌كند؟ گفت: امروز اين موضوع را پرسيدم و از موارد مشابه كه شما گفتيد كسي خبر نداشت، البته من هم در رسانه‌ها اين خبر را ديدم. از دادگستري هم كه پرسيدم گفتند كه ما خبر نداريم كه موارد مشابه رخ داده است يا خير؟ آنچه مشخص شده اين بوده كه موضوع امنيتي نبوده و وزير كشور هم موضوع را دنبال كرده و گفته‌اند كه احتمال سرقت و دزدي و امثالهم بوده است. نيروي انتظامي هم مطرح كرده كه موضوع امنيتي نبوده است. معاون اول قوه قضاييه تصريح كرد: اينكه آيا موضوع سوء قصد بوده، مشخص نشده است.
روزنامه «ايران» هم به سراغ سخنان محسني اژه اي درباره پرونده بابك زنجاني رفت و به نقل از وي نوشت: اموالي كه تاكنون در داخل و خارج كشور از متهم نفتي (بابك زنجاني) شناسايي شده، براساس كارشناسي‌ها بيش از 5 هزار ميليارد تومان است اما قطعاً اين مقدار تكافوي همه بدهي متهم را نمي‌دهد.
به گزارش اين روزنامه، سخنگوي قوه قضاييه در پاسخ به پرسش خبرنگار ايران مبني بر اينكه وزير دادگستري اعلام كرده با اعدام بابك زنجاني پولي به بيت‌المال بازنمي‌گردد و اينكه برخي اموال متهم در خارج از كشور در دست افرادي است كه گفته‌اند آنها را پس نمي‌دهند، اظهار كرد: رسيدگي به پرونده متهمان نفتي هنوز تمام نشده و درخصوص اموال خارج از كشور متهم (بابك زنجاني) نيز بايد بگويم كه او وكيل دارد و مي‌تواند از اموال خود صيانت كند. از سوي ديگر متهم به شركت نفت وكالت داده تا بروند و اين اموال را سرپرستي، اداره و حفظ كنند و اموالي كه به دردشان مي‌خورد، بردارند و آنهايي را كه نياز ندارد، بفروشند.

***زندگي 12 درصد از افراد جامعه با افسردگي
اخبار و حوادث روزهاي گذشته از جمله رخدادهايي نظير خودكشي، از افزايش ميزان افسردگي در كشور و به ‌دنبال آن رشد آسيب هاي اجتماعي و رفتاري خبر مي دهد؛ موضوعي كه بسياري از مسوولان كشور را نگران كرده است.
در اين باره، روزنامه «اعتماد» از به صحنه آمدن مسوولان براي رسيدگي فوري به آسيب ‌ها و بحران ‌هاي اجتماعي خبر داد و نوشت: زنگ خطر آسيب ‌هاي اجتماعي در كشور به صدا درآمده و براي پي بردن به اين موضوع فقط كافي است به آمارهايي كه در ماه‌ها و روزهاي گذشته از سوي مسوولان دولتي، قضايي، انتظامي و كارشناسان اجتماعي مطرح شده، نگاهي انداخت؛١٠ميليون نفر حاشيه نشين، يك ميليون و ٣٢٥ هزار معتاد، ١٥ هزار معتاد كارتن‌خواب در پايتخت، ٢ ميليون و ٧٢٩ هزار و ٢٩ نفر بيكار در كشور، ١٦٣ هزار و ٧٦٥ طلاق در سال ٩٤و... به همه اين آمارها بايد آمار ١٢ درصدي افسردگي در كشورمان را كه روز گذشته از سوي وزير بهداشت اعلام شد هم اضافه كرد.
به گزارش اعتماد، وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي دولت يازدهم هم ديروز به جمع نمايندگان منتخب جديد مجلس رفت و از آنان خواست رسيدگي به آسيب ‌هاي اجتماعي را در اولويت كارهاي قانونگذاري قرار دهند و حتي فراكسيون‌ هاي جديد براي آسيب اجتماعي و اشتغال در مجلس آينده تشكيل دهند.
روزنامه «شهروند» هم از نشست پيشگيري از رفتارهاي پرخطر اجتماعي با محوريت خودكشي كه ديروز با حضور وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي برگزار شد، خبر داد. به نوشته شهروند، «سيد حسن ‌هاشمي» در اين نشست به آمار بيماري‌ هاي اعصاب و روان و افسردگي در كشور اشاره و از كساني كه «به‌دلايل سياسي» نااميدي را در جامعه منتشر مي‌كنند، انتقاد كرد. به گفته او پمپاژ كردن نااميدي در جامعه آن هم با انگيزه‌هاي سياسي بي‌انصافي است و هيچ ملتي با خودش چنين كاري نكرده است.
اين روزنامه به نقل از هاشمي نوشت: ١٢‌درصد از جامعه ايران افسرده‌اند و اين موضوع نياز به درمان دارد. يكي از درمان‌هاي افسردگي تزريق نشاط در جامعه است اما كشور آنقدر سياست ‌زده است كه همه از مسائل واقعي غافل و درگير حاشيه مي‌شوند.
**گروه پژوهش و تحليل خبري
پژوهشم**9294** 9283**9279

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ترسيم رهبري از اولويت امنيت» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-47862) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا