گاز رساني به 99روستا وهشت شهر خراسان جنوبي در دست اجراست

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومي شركت گاز خراسان جنوبي، فرشيد دشتي افزود: گازرساني به شهرهاي اسديه، قهستان، حاجي آباد، زهان ، اسفدن، طبس مسينا، گزيك و نهبندان در دست اجراست.
وي با اشاره به اينكه تاكنون به 17 شهر و 132 روستا گازرساني شد، اضافه كرد: پارسال 23 روستا از نعمت گاز طبيعي بهره مند شدند.
وي اظهار كرد: براي گازرساني به شهرها و روستاهاي استان تاكنون چهار هزار و 100 كيلومتر خط انتقال، شبكه تغذيه و توزيع اجرا و بيش از 90 هزار انشعاب گاز نصب شد.
خراسان جنوبي با حدود 800 هزار نفر جمعيت، 11شهرستان ، 25 بخش ، 28 شهر، 61دهستان و يك هزار و 800 روستاي داراي جمعيت است.
گاز طبيعي نوعي سوخت فسيلي است كه اثر زيان ‌آور كمتري نسبت به ديگر سوخت‌ هاي فسيلي دارد و جزو منابع تجديدناپذير استد و تاريخي چند هزار ساله دارد.
گفته مي شود در سال ۹۴۰ قبل از ميلاد، چيني ها با استفاده از ني‌هاي تو خالي گاز طبيعي را از محل آن در خشكي به ساحل رسانده و براي جوشاندن آب دريا و توليد نمك استفاده مي‌كردند.
برخي از صاحب ‌نظران اعتقاد دارند، چيني‌ها چاه‌هاي گاز را حتي تا عمق ۶۰۰ متري نيز حفر مي‌كردند.
همچنين حفر چاه‌هاي گاز در ژاپن در حدود سال ۶۰۰ قبل از ميلاد گزارش شده‌است و ساير تمدن‌هاي باستاني خروج گاز از زمين را متوجه شده و دريافته بودند كه قابل اشتعال است و مي‌سوزد.
معابدي براي محصور نگه داشتن اين «شعله‌هاي جاودان» پر رمز و راز كه بازديدكنندگان به ديده احترام به آنها مي‌نگريستند بنا شد.
اهميت گاز طبيعي به عنوان سوخت مورد استفاده در زندگي بشر از اوايل دهه ۱۹۳۰ آغاز شد و در اواخر قرن بيستم مشخص شد كه گاز طبيعي در بخش جهان صنعتي به يك منبع انرژي بسيار ضروري و حياتي مبدل شده ‌است.
زغال‌سنگ در قرن نوزدهم انقلاب صنعتي را سبب شد و نفت خام كه سوخت قرن بيستم بود باعث توسعه اقتصادي در جهان شد.
2047/3215/

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گاز رساني به 99روستا وهشت شهر خراسان جنوبي در دست اجراست» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-47870) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا